Vývoj displejů u Samsungu, klíčová byla technologie AMOLED

Samsung publikoval na webu SamsungTomorrow infografiku informující o postupném vývoji displejů v jeho telefonech a smartphonech. Monochromatický displej (tedy černobílý) Samsung poprvé použil u modelu SH100, což byl první analogový model datovaný do roku 1988. O šest let později se u Samsungu SH-770 začal používat třířádkový displej, přičemž byl prostor dělen na pás stavových ikon, pás pro zadávání číslic a umístění popisků tlačítek. Psal se rok 1998 a model Samsung SCH-800 uměl odesílat a zobrazovat textové zprávy, pro čtení bylo k dispozici několik řádků. V roce 2000 Samsung debutoval s véčkem SCH-A2000 mající dva displeje, každý z nich byl podsvětlen jinou barvou, vnější byl třířádkový, vnitřní zobrazil o dva řádky navíc.

Éra barevného displeje začala v dubnu roku 2002 u modelu SCH-X430. Vnější byl stále monochromatický, vnitřní už ale dokázal zobrazit 262 tisíc barev. O čtyř měsíce později přerostl barevný TFT-LCD displej metu dvou palců. Dnes úhlopříčka často nemyslitelná pro běžné použití, kdysi určitá magická hranice, kterou chtěli výrobci překonávat. V případě véčka SCH-B250 se jednalo o displej v rámci otočného kloubu, takže jste si jej mohli nechat zobrazovat na výšku i na šířku. TFT-LCD panelu vládlo rozlišení 320 × 240 pixelů, zůstává však i nadále podpora 262 tisíc barev.

První Samsung s dotykovým displejem a hned s AMOLED panelem. Model SCH-W850 přišel nejen s novou technologií displeje, panel měl úhlopříčku 3,5" a matici 800 × 480 pixelů, které se u modelů nižších a středních tříd používá dodnes. AMOLED panely prodělaly technologickou změnu a v roce 2010 debutovaly u Samsungu Galaxy S. Čtyřpalcový displej Super AMOLED měl rozlišení 800 × 480 bodů, přítomnost Androidu z něj ale udělala přelomový model, který u Samsungu raketově nastartoval prodeje. V roce 2012 narostla u Galaxy S III úhlopříčka na 4,8" a přibylo vyšší rozlišení 1280 × 720 obrazových bodů. V dubnu loňského roku pak byl další interací Galaxy S4 s 5" Full HD Super AMOLED displejem, u kterého došlo k vylepšení kontrastu a odezvy. Podle grafiky je zatím posledním článkem 5,7" Full HD displej u modelu Galaxy Note 3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy Round

Do přehledu bychom mohli zařadit i další vývojový stupeň, který je v současné době stále ve fázi velmi omezeného prodeje a testování. Máme na mysli model Galaxy Round, smartphone se zahnutým displejem, který se však na trh dostal pouze v omezeném množství a to ještě pouze na domácím trhu v Jižní Koreji. Tento smartphone disponuje 5,7" zahnutým Super AMOLED displejem s Full HD rozlišením. A jaký je výhled? Aktuální zprávy napovídají tomu, že se v letošních smartphonech Samsungu dočkáme dalšího kroku. Má se objevit Super AMOLED displej s rozlišením 2 560 × 1 440 pixelů a to hned u vlajkové lodi letošního roku, Samsungu Galaxy S5. Technologický vývoj u displejů v posledních letech pokračuje raketovým tempem, nezbývá než doufat, že se v obdobné rovině začne brzy řešit do hloubky energetický výdej smartponu, resp. vývoj akumulátorů s delší výdrží.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: SamsungTomorrow 

Témata článku: Samsung, AMOLED

2 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marek16 13. 2. 2014 19:22:40
    To si ještě nikdo v jejich marketingovým oddělení nevšiml že to jejich...
  • madmaxkimi 2. 2. 2014 18:07:25
    Super amoled je luxus,,, GO SAMSUNG GO...

Určitě si přečtěte


Vypadá jako Galaxy Note 7, ale nemá stylus. Xiaomi představilo Mi Note 2 s českým LTE

Vypadá jako Galaxy Note 7, ale nemá stylus. Xiaomi představilo Mi Note 2 s českým LTE

** Xiaomi představilo špičkový phablet se zakřiveným displejem ** Na pohled připomíná zrušený Galaxy Note 7 ** Mi Note 2 byl uveden poprvé s kompletní podporou LTE

Včera | Láska Jan | 4

Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

** Kauza hořlavého Galaxy Note 7 pořád běží ** Stále přibývají nové vtípky, průběžně doplňujeme jejich sbírku ** Znáte další? Napište nám do diskuze

24.  10.  2016 | Kůžel Filip | 9

Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

** Slepý fototest končí drtivým vítězstvím Samsungu Galaxy S7 ** Také iPhone 7 má své nesporné kvality ** ...ale fotky ze Samsungu se líbily výrazně více.

18.  10.  2016 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 189

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

** Tématem týdne je mobilní tragédie jménem Samsung Galaxy Note 7. Jak velký průšvih to je? ** Ukážeme vám nový Sony Xperia X Compact. Nezabily kompromisy legendární mini-superphone? ** Chybět nebude ani Mobilní pavlač s komentářem k nejzajímavějším událostem uplynulého týdne.

15.  10.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 5

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

** Apple není první. Dvojité fotoaparáty jsou s námi skoro dekádu ** Smysl dvou objektivů se různí, ale úspěch nezaznamenal žádný ** Máme pro vás také exoty se třemi zadními či pěti předními kamerami

13.  10.  2016 | Kůžel Filip | 4

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

** Srovnali jsme foťáky velikánů: Apple iPhone 7 a Samsung Galaxy S7 ** O vítězi testu rozhodnete jen vy ** Vítěze vyhlásíme za týden

10.  10.  2016 | Miksa Martin | 134