Vývojářský summit Tizenu: poloprázdný sál a odklad Samsungu Z

Několikaleté čekání na smartphone s operačním systémem Tizenem skončilo začátkem června, kdy jihokorejský výrobce představil vlajkový model Samsung Z. Samsung v tiskové zprávě avizoval, že smartphone začne prodávat nejprve v Rusku a to ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Na Twitteru Tizen Asociace běžely s předstihem Tweety informující o blízkém Hackathonu a vývojářském summitu v Moskvě, kde měl být hlavním bodem programu Samsung Z a jeho oficiální zahájení prodeje.

Samsung Z
rozměry a hmotnost: 138 × 70 × 8,5 mm, 136 g
displej: 4,8'', kapacitní Super AMOLED, 720 × 1 280, 306 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, NFC
paměť: 16 GB, microSDHC, RAM: 2 048 MB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 2,3 GHz, 28nm)
operační systém: Samsung Tizen 2.2.1
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video, blesk
74 %
vybavenost
?
výhodnost
?
žádanost
cena: už se neprodává

Nakonec se opakovala situace z ledna, kdy operátor NTT DoCoMo odmítl světu představit první smartphone s Tizenem a místo toho jej přesunul na neurčito. Projekt Tizen nyní totiž nabírá další zpoždění, oficiálními kruhy to bylo zdůvodněno takto: „Samsung Z se objeví na trhu v Rusku později, kdy již budeme moci uživatelům nabídnout plnohodnotné portfolio aplikací". Vývojáři v Moskvě tuto novinku přijali se stoickým klidem, na průtahy a zpoždění při uvádění systému Tizen si již zvykli. Někteří se v Moskvě snažili sehnat kompetentní osoby, které by jim vysvětlily, kdy mohou konečně počítat se zahájením prodejů prvního zařízení s Tizenem. Ale bez úspěchu.

Dmitry Anosov, zástupce společnosti Samsung v Rusku přítomným ve, z poloviny zaplněném, sále pro 300 lidí sdělil hlavní výhody potenciálních vývojářů Tizenu: „Největší výhodou vývoje pro Tizen je to, že vaše aplikace mohou být na špici v poloprázdném obchodě, ale na slušném prémiovém zařízení."  Petrohradský vývojář Sergei Shipunov má však opačný názor „Poloprázdný aplikační obchod odrazuje vývojáře, protože jim neumožní žádný výdělek."  Někteří vývojáři však berou poloprázdný obchod spíše jako velkou příležitost. Denis Khitrov se společnosti MedM dodává: „Nyní můžete být u Tizenu velkou rybou v malém rybníku, ale soudě podle potenciálu, který vám může dát Samsung v aplikačním obchodě a potenciálního zisku, by vaše aplikace u platforem Android a iOS velmi rychle zapadla."  Khitrov zmiňuje stoprocentní podíl pro vývojáře za prodané aplikace po dobu jednoho roku od jejich uložení na aplikační obchod.

Celá záležitost ale značně připomíná problém toho, zdali byla dříve slepice nebo vejce. Bez naplněného aplikačního obchodu Samsung riskuje ztrátu potenciálních uživatelů, kteří by přešli z Androidu, ale může jim chybět nějaká podstatná aplikace. Nový systém Tizen a odklady s ním spojené zase odrazují vývojáře, protože ti vyvíjejí především kvůli zisku a ten je s neustálým odsouváním komerčního startu Tizenu v nedohlednu.

Klepněte pro větší obrázek 
Do Indie byly odeslány testovací kusy modelu SM-Z130H, Tizen smartphonu nižší třídy, spolu s náhradními díly a příslušenstvím

Na internet zatím vyplouvají informace o dalších chystaných smartphonech postavených na Tizenu. Do Indie se dostal na testování model SM-Z130H a portál Sammytoday jej označil za Tizen kopii Galaxy Young 2 Duos a Androidem (SM-G130H). Ten disponuje 3,5" displejem s rozlišením 320 × 480 pix, 1GHz procesorem a 512MB operační pamětí. Právě zmiňovaná novinka ukazuje, co s Tizenem dál. Možná by stačilo uvolnit pro několik smartphonů Samsungu alternativní Tizen ROM a počkat na reakci uživatelů a novinářů, vývojářům by se s otevřením aplikačního obchodu Tizen Store mohly začít generovat první zisky a celý ekosystém by se tak pomalu rozběhnul. Pak by do něj mohly vstoupit další smartphony již od základů běžících na Tizenu. V současné době však musí vývojáři čekat, jakmile jim ale dojde trpělivost, skončí Tizen v absolutním základu - bez aplikací.

Zdroj: wsj, sammytoday

Témata článku: Samsung, Ostatní, Tizen

40 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Gabriel Kolomý 14. 7. 2014 23:46:05
    S Tizenem to bude úplně stejné jako s Badou. Samsung je špína.
  • Vítězslav Virgl 14. 7. 2014 0:39:18
    Zdá se mi to, nebo až jejich vlastní systém je donutil zauvažovat i nad...
  • Petr Krobot 13. 7. 2014 19:47:38
    Samsungu by bohatě stačil android, kdyby ho neusále neprznil svýma...

Určitě si přečtěte


Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

** Slepý fototest končí drtivým vítězstvím Samsungu Galaxy S7 ** Také iPhone 7 má své nesporné kvality ** ...ale fotky ze Samsungu se líbily výrazně více.

18.  10.  2016 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 189

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

** Tématem týdne je mobilní tragédie jménem Samsung Galaxy Note 7. Jak velký průšvih to je? ** Ukážeme vám nový Sony Xperia X Compact. Nezabily kompromisy legendární mini-superphone? ** Chybět nebude ani Mobilní pavlač s komentářem k nejzajímavějším událostem uplynulého týdne.

15.  10.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 5

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

** Apple není první. Dvojité fotoaparáty jsou s námi skoro dekádu ** Smysl dvou objektivů se různí, ale úspěch nezaznamenal žádný ** Máme pro vás také exoty se třemi zadními či pěti předními kamerami

13.  10.  2016 | Kůžel Filip | 4

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

** Srovnali jsme foťáky velikánů: Apple iPhone 7 a Samsung Galaxy S7 ** O vítězi testu rozhodnete jen vy ** Vítěze vyhlásíme za týden

10.  10.  2016 | Miksa Martin | 134

Samsung koupil umělou inteligenci Viv od tvůrců Siri

Samsung koupil umělou inteligenci Viv od tvůrců Siri

6.  10.  2016 | Javůrek Karel | 10