Ani ryba, ani rak: hodinky Gear Fit neběží na Androidu ani na Tizenu

Krátce po představení hodinek Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo jihokorejský výrobce vydal SDK, díky čemuž umožnil vývoj aplikací přímo na míru chytrým hodinkám. Softwarové nástroje se ale vztahovaly pouze k hodinkám druhé generace, zatímco u Gear Fit, hodinek se zahnutým dotykovým Super AMOLED displejem, jsme se žádných vývojářských nástrojů nedočkali. Samsung byl skoupý na slovo i v otázkách operačních systémů, u Gear 2 a Gear 2 Neo výrobce odhalil, že se jedná o Tizen, u Gear Fit jakékoliv informace chyběly, všeobecně se ale předpokládalo, že běží taktéž na Tizenu nebo alespoň opět na upraveném Androidu.

Klepněte pro větší obrázek
Hodinky Gear Fit se na trh dostanou v několika barevných variantách, neběží však na Androidu ani na Tizenu

Hodinky Gear Fit se však nevydalo ani jednou cestou, je v nich připraven neznámý systém typu RTOS (Real Time Operating System, tj. operační systém reálného času), což je protikladem běžných operačních systémů, jakými je Android nebo třeba Tizen. Základním rozdílem je to, že RTOS systém umožňuje reagovat na události v reálném čase, resp. dává programátorům záruky, že určitou činnost dokončí v určitém časovém úseku. Systém je dále značně zjednodušen a je přímo určen ke zpracování sad úloh bez větších prostojů. Vybírán bývá i proto, že na stejnou práci, jako s běžným operačním systémem, si postačí s menším výpočetním výkonem. Jak zmiňuje Seshu Madhavapeddy, víceprezident produktů a technologií u pobočky Samsung Telecommunications America, díky RTOS, menší paměti a méně výkonnému procesoru se podařilo výdrž hodinek Gear Fit posunout na tři až čtyři dny na jedno nabití. Zatímco u Gear 2 s Tizenem se jedná o zhruba dva dny výdrže. Stinnou stránkou je však to, že je systém poměrně jednoduchý a nepůjde na něm ve velkém vyvíjet aplikace. Už vůbec se pak nepočítá s uvolněním SDK komunitě vývojářů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správcovská aplikace Gear Fit Manager umožní např. změnu pozadí a stylu hodin nebo zprostředkování zdravotních dat přes aplikaci S Health 

Ačkoliv mohly Gear Fit vypadat jako nejvýše postavený model hodinek, spíše se jedná o experiment, ve kterém hraje hlavní roli zvýšená výdrž, která byla často kritizovaným parametrem první generace hodinek. Přesto nás na veletrhu MWC hodinky Gear Fit zaujaly asi nejvíce. Super AMOLED displej má rozišení 432 × 128 bodů, hodinky slouží i jako krokoměr a měřič srdečního tepu. Přes Bluetooth 4.0 mohou být napojeny na správcovskou aplikaci Gear Fit Manager, záležet tedy bude i na tom, jaké další aplikace budou při zahájení prodejů hodinek k dispozici. Aplikace v telefonu dále umožní nastavit vzhled hodin, pozadí, upravit některé nastavení hodinek a notifikací či zprostředkovávat zdravotní data aplikaci S Health. Baterie má kapacitu 210mAh, cena příslušenství se bude pohybovat okolo pěti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gear Fit Manager je možné u Galaxy S5 stáhnout z aplikačního obchodu SamsungApps. Můžete upravovat notifikace, spravovat zdravotní funkce S Health či vybírat vzhled hodin a pozadí plochy.

Hlavní hybnou silou nositelných zařízení budou u Samsungu hodinky Gear 2 a Gear 2 Neo běžící na Tizenu. Ořezaný model bez fotoaparátu se bude prodávat za pět a půl tisíce, Gear 2 bude ještě o dva tisíce dražší. Baterie u hodinek s Tizenem bude mít kapacitu 300 mAh, jejich dostupnost se odhaduje krátce po zahájení prodejů Galaxy S5, tedy v průběhu druhé poloviny dubna.

Zdroj: cnet

Témata článku: Samsung, Příslušenství, Hodinky, Samsung Galaxy S5

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • nespokojený zákazník 2. 4. 2014 9:17:54
    Užitečný článek. Pomohl mi rozhodnout se tyto hodinky si nekoupit. Chtěl...
  • jasomnepil 27. 3. 2014 14:35:38
    RTOS = "operační systém reálného času" Myslim ze dalej komentovat tento...
  • Fre ddy 27. 3. 2014 13:08:14
    Hodinky vypadají moc hezky, jen stále nemůžu přijít na to, k čemu by mě...
Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit: Nadějný start zabíjí chybějící podpora [fotorecenze]

Xiaomi Amazfit: Nadějný start zabíjí chybějící podpora [fotorecenze]

** Xiaomi Huami Amazfit se začínají prodávat za 4 500 Kč ** Má vestavěnou GPS a až týdenní výdrž ** Mohou být konkurencí pro věhlasný sporttester Garmin Fénix?

26.  7.  2017 | Měchura Milan | 16

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

** Nový typ hodinek se chlubí tím, že je nebudete muset připojovat k nabíječce ** Nabíjení probíhá pomocí známého principu kinetické energie ** Stačí ale tato technologie na chod chytrých hodinek?

10.  7.  2017 | Javůrek Karel | 10