Operátoři škrtí virtuálům LTE, sankcím se smějí

Operátoři neplnili závazky z aukce LTE frekvencí a jediný T-Mobile na výzvu ČTÚ sjednal nápravu. O2 a Vodafonu hrozí pokuta dva miliony korun.

Vzpomínáte na aukci LTE frekvencí? V podmínkách byla zakomponována povinnost pro klasické operátory vpustit do své sítě tzv. virtuální operátory (MVNO). Těm pšenka nekvetla tehdy a koneckonců nekvete ani dnes. Aktuálně to potvrdil Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který na pátečním zasedání konstatoval, že síťoví operátoři závazek neplnili, a tak byli v únoru vyzváni k úpravě cen v referenčních nabídkách přístupu k síti LTE. Lhůtu na nápravu měla operátorská trojice třicetidenní. A výsledek?

Požadavek zcela splnil jen T-Mobile, když 11. března 2016 zveřejnil upravenou referenční nabídku (ke stažení), v níž v souladu s výzvou snížil cenu za 1 MB na 0,32 Kč. Vodafone (ke stažení) šel na věc stylem „chytrá horákyně“ a snížil cenu za 1 MB na 0,29 Kč, ale jen za podmínky, že virtuál bude mít alespoň 250 tisíc aktivních SIM karet (T-Mobilu stačí o sto tisíc SIM méně). Společnost O2 pak svou referenční nabídku neupravila vůbec. O2 i Vodafone se proti zaslané výzvě odvolali.

Klepněte pro větší obrázek
Snili jste někdy o tom provozovat MVNO? Můžete nahlédnout do podmínek, za kterých vám T-Mobile zpřístupní svou síť. Sazby za přístup k LTE ukazuje screenshot výše
Klepněte pro větší obrázek
Úryvek z vodafonního ceníku za přístup k LTE, kompletní podmínky pro zájemce o zpřístupnění sítě najdete zde

Konat tak musel i regulátor, který s ohledem na neuposlechnutí výzvy zahájil v souladu se zákonem s oběma vzpurnými operátory správní řízení o uložení pokuty za správní delikt. Podle Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) může pokuta dosáhnout výše až 2 miliony korun, což je asi takové, jako by člověk s průměrným platem měl zaplatit pokutu ve výši 20 Kč. Jinak řečeno, pokud by na sankce došlo, jsou z pohledu velkých operátorů směšně nízké.

Nemůžeme se pak příliš divit, že praxi často nastává ten scénář, že operátoři požadavky ČTÚ ignorují a jdou do sporů, které se táhnou roky, přičemž dvoumilionová pokuta je to, co je trápí asi tak nejméně...

Je očividné, že sankce v jednotkách milionů nejsou pro velké síťové operátory s obratem v desítkách miliard nijak „motivační“. Cestou jak to změnit, je jedině novela zákona, která by místo pevných sankcí stanovila sankce jako procento z obratu. To by bylo spravedlivější i s ohledem na malé virtuály, kteří sem tam dostanou od ČTÚ „flastr“ za nějaký drobnější prohřešek, ale pevně daná pokuta pro ně může být naopak likvidační.

O2 vládne virtuálům. Skrytě

Nižší sazby za přístup k LTE s největší pravděpodobností na rozdaných kartách nic moc nezmění. Faktem je, že O2 a jeho virtuálové BleskMobil, Tesco Mobile a Mobil od ČEZ drží téměř 2/3 trhu, což nám pravděpodobně odpovídá na otázku, proč operátor na výzvu ČTÚ nereagoval a nemá zájem cokoli měnit...

O vyjádření jsme požádali i operátora samotného, odpovídala tisková mluvčí Lucie Pecháčková:

„Nesouhlasíme se způsobem, kterým nám ČTÚ tuto povinnost uložil. Ten byl podle nás v rozporu se zákonem a neumožnil nám hájit svá procesní práva. Proto jsme vytýkané nedostatky dosud nenapravili a vůči postupu úřadu jsme již minulý týden uplatnili opravné prostředky. Obecně považujeme za nepřípustné, aby úřad zahájil sankční řízení ve chvíli, kdy společnost své právo podat proti uložené povinnosti opravný prostředek využila.“

Kauzu budeme samozřejmě slevovat, samotné nás zajímá, kdo je v právu...

Co říkáte na páky, které na operátory regulátor má?

Diskuze (21) Další článek: Sony chce s PlayStationem na mobilní trh. Hry bude vyvíjet i na smartphony

Témata článku: , , , , , , , Opravný prostředek, MVNO, Požadavek, Aktivní SIM, Správní řízení, Desítka miliard, Lucie Pecháčková, Vir