15 nejzajímavějších aplikací pro hodinky Gear S

K čemu jsou vlastně ty „chytré hodinky“ dobré? Máme pro vás 15 tipů, které vás možná přesvědčí, že je dobrý něco takového pořídit.

Hodinky Samsung Gear S jsme na SamsungManii testovali již koncem listopadu loňského roku. Zaměřili jsme se spíše na funkčnost a využití jednotlivých funkcí při běžném používání, aplikační rozšíření jsme zmínili pouze okrajově, ovšem při pohledu zpětně je dobré zauvažovat nad tím, jaké aplikace do chytrých hodinek vůbec instalovat. V tomto článku se tedy zaměříme na poslední generaci chytrých hodinek Samsungu s Tizenem, u kterých doporučíme zajímavý bezplatný aplikační (a herní, dá-li se to tak ve spojitosti s hodinkami vůbec nazvat) obsah.

Zdrojem aplikací pro hodinky je portál Galaxy Apps, resp. jeho sekce Gear Apps. Gear S jsou sice osazeny slotem pro SIM kartu, takže je můžeme považovat za samostatné zařízení, stažení nového obsahu je však možné pouze výhradně přes telefonní aplikaci Gear Manager.

2048 for Gear

2048 for Gear je předělávka logické hry, se kterou se poslední dobou doslova roztrhl pytel. Princip hry je na papíře jednoduchý, v praxi je to daleko složitější. V jedno chvílí můžete všechny čísla na ploše posunout na jednou ze čtyř světových stran. Po každém posunu se na plochu náhodně přidá jedna číslice 2. Pokud vedle sebe nasunete dva čtverce se stejným číslem, výsledná hodnota se sečte do jednoho čtverce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Logická hra 2048 for Gear

S rostoucí velikostí „hlavního“ čtverce musíte dopředu důkladně plánovat. Abyste se dostali k 512tce, musíte spojit dvě 256ky, ovšem situace se s každým tahem komplikuje. Cílem je posuny na čtyři světové strany dostat jeden závěrečný čtvereček s hodnotou 2 048. Hra zabaví nadlouho, vychutnají si ji především ti, kteří rádi řeší logické úlohy. Myslet je zde třeba opravdu při každém tahu.

Atooma

Aplikace Atooma slouží k vykonávání logických příkazů v telefonu (Jestliže je platná podmínky, učiň následující akci). V telefonní aplikaci je třeba tyto Atooma akce nejprve nastavit, buď můžete stáhnout hotové Atoomy a aplikovat je u svého zařízení nebo si lze vytvořit svoji vlastní Atoomu. Do podmínek lze zařadit systémové záležitosti (baterii, připojení sluchátek, vyfocení snímku, zatřesení telefonem, čas, GPS pozici nebo chování displeje), aplikace (počasí, Dropbox, Twitter, Gmail, Facebook, kalendář, a další), NFC, soubory či další volitelné pluginy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Atooma - logické příkazy pro chytrý telefon, které mohou v příkazech využít připojených hodinek Gear S...
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
... na nich je možné jednotlivé Atoomy aktivovat či deaktivovat

Aplikace na hodinkách pak slouží k prohlížení aktivních Atoom, dotykem na ně se nastavení přepnou do černobíla, čímž se deaktivují. U hodinek bychom asi očekávali i něco navíc, např. zobrazení detailu logického příkazu, to však zatím v současné verzi aplikace chybí. Na druhou stranu můžete hodinky využít jako součásti příkazů, např. zatřepáním hodinkami můžete nastavit tichý režim zvuku na připojeném telefonu.

Basic PDF Viewer

Basic PDF Viewer je jednoduchá prohlížečka PDF souborů. Ty musíte do hodinek nejprve nahrát z počítače přes datový kabel do složky Documents, následně je lze přes aplikaci otevřít. Dvojklikem do pravého horního rohu přibližujete text, dvojklikem do pravé části stránky procházíte mezi stránkami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prohlížečka PDF souborů slouží spíše k zobrazení jednoduchých dokumentů nežli ke čtení knížek

Aplikace neslouží na zobrazení knih a elaborátů, jako spíše jen pro zobrazení kratších dokumentů nebo taháků. Podporovány jsou pouze soubory PDF, s dokumenty typu *.doc nepochodíte.

Deezer Gear

Deezer Gear je doplněk mobilní aplikace Deezer, která slouží ke streamování hudby. Pokud je z mobilní aplikace přehrávána hudba do sluchátek, můžete přehrávání ovládat přímo z hodinek, tedy pozastavit přehrávání, procházet mezi skladbami nebo upravit hlasitost přehrávání. Ovládání na hodinkách se hodí zejména tehdy, pokud hudbu z Deezeru přehráváte bezdrátově.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Deezer na hodinkách Gear S

U sluchátek Samsung Level Over sice můžete přepínat mezi skladbami na náušníku, u Level Over už ale dvojitým stiskem tlačítka takové štěstí mít nebudete. Na hodinkách navíc můžete spustit automatické přehrávání hudby Flow, výběr hudby Deezeru, spustit hudbu z vašeho oblíbeného seznamu skladeb nebo i hudbu odpovídající úrovní vašeho srdečního tepu. Součástí Deezer Gear je i connector aplikace pro smartphone, ve které se musíte k Deezeru separátně přihlásit. Pokud se však odhlásíte, okno Deezer Gear na vás bude vyskakovat až nepříjemně často.

Flying Bird

Flying Bird je variací na Androidí Flappy Bird. S vaším ptákem prolétáte mezi trubkami, přičemž jedinným vaším ovladačem je dotyk prstu na displeji, díky němuž pták nepatrně vystoupá. Hra snad ani nemá žádný pořádný cíl, ovšem můžete si alespoň počítat vaše maximální skóre, tedy to, mezi kolika trubkami jste proletěli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Variace Flappy Bird na hodinky Gear S

Hra je trochu zjednodušena v tom, že je vaše postavička obehnána čtvercem, ten je také vidět i při průletech.

Guitar Gearo

Guitar Gearo je zajímavá aplikace, která spolupracuje se stejnojmennou aplikací v telefonu. Pokud si hodinky zapnete na pravou ruku a levou budete ovládat hmatníky virtuální kytary, můžete zatřesním zápěstí zahrát vámi držené akordy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Guitar Gearo - k hraní na kytaru na smartphonu budete potřebovat i hodinky

Na výběr jsou dva druhy kytary i možnost hrát jednotlivé tóny samostatně (bez podpory hodinek). Spíše, než dlouhodobé využití, se nám zde líbí nápad spojení funkčnosti telefonu a hodinek do jednoho celku.

Instant Settings

Šikovná utilitka od Samsungu nese na aplikačním obchodě anglický název Instant Settings, který se v hodinkách počeštil na Okamžité nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rychlé nastavení některých funkcí připojeného telefonu ze zápěstí

Přímo z hodinek tak na připojením telefonu můžete zapnout/vypnout Wi-Fi, GPS, aktivovat/deaktivovat mobilní data, nastavit zvukový profil (zvuk nebo vibraci), aktivovat blokovací režim nebo rovnou zapnout Úsporný režim. Žádné další nastavení v aplikaci nehledejte, jsou-li funkce aktivní, jsou bílé symboly funkcí zeleně probarveny.

Kalkulačka

Součástí základní sady aplikací Gear Essentials je i jednoduchá kalkulačka na zápěstí. Nečekejte žádné pokročilé matematické funkce, pouze základní sadu matematických funkcí se závorkami a mazáním číslic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kalkulačka na zápěstí můžete být rychleji při ruce, než kdybyste z kapsy museli vytáhnout telefon

U dokončení výpočtu to končí, s výsledkem nelze dále manipulovat. Aplikace je tedy vhodná tehdy, pokud potřebujete něco rychle spočítat a zrovna u sebe nemáte telefon nebo se vám jej naopak nechce ani vytahovat z kapsy.

MHD for Gear

O jízdních řádek pro hodinky Gear S jsme vás již informovali v samostatném článku. Jedná se o aplikaci, která na zápěstí dostane jízdní řády, tedy nejprve je třeba stáhnout řády pro vybrané město, následně pak můžete začít vyhledávání. Mezi městy je v ČR podporována pouze Praha, Brno a Plzeň, zatím tedy čekáme na podporu třetího města, co do počtu obyvatel v ČR, Ostravy, dále postrádáme i města číslo 5 a 6, tedy Liberec a studentskou Olomouc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jízdní řády na zápěstí u nás fungují pouze v Praze, Brně a Plzni. V brzké době bychom uvítali podporu Ostravy nebo Olomouce

Při vyhledávání trasy můžete vybírat názvy zastávek z listovací nabídky, pokud máte na telefonu zapnutou GPS, v hodinkách se zobrazí název k vám nejbližším zastávky městské hromadné dopravy. U hodinek Gear S můžete po zvolení spoje navíc využít na displeji zobrazený ukazatel směru, kterým se počáteční zastávka nachází, i s její vzdáleností.

My Notes in Gear

Aplikace slouží k synchronizování poznámek mezi telefonem a hodinkami. Poznámkovací aplikace v telefonu zvládne vytvářet poznámky s fotografiemi a nákupní seznamy, které jsou poté synchronizovány z aplikací na hodinkách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Diktování hlasových poznámek na zápěstí - My Notes in Gear

Funguje to i opačnou cestou, kdy lze ze zápěstí vytvořit jednoduchou poznámku s upozorněním. K zadávání textu lze použít jedině hlas, ovšem ten je vyhodnocen vcelku bezchybně. My Notes in Gear je asi jedna z nejlepších poznámkovacích aplikací pro hodinky Gear S, jedinou vadou na kráse je chybějící lokalizace do češtiny.

Najít moje auto

Další jednoduchá utilitka slouží k zaznamenání místa, kde jste zaparkovali vaše auto. To buď zadáte ručně nebo si hodinky tuto informace samy převezmou jakmile dorazíte na místo a deaktivujete Režim Vozidla. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Místo parkování vašeho vozu ukládáte do mapových podkladů Here beta

Pokud máte v hodinkách současně nainstalovánu navigace Here for Gear, můžete se nechat přes hodinky navigovat přímo na místo, kde stojí vaše auto. Mapu můžete při navigování přibližovat i oddalovat.

Opera Mini

Na zápěstí můžete v neposlední řadě prohlížet i webové stránky. Samozřejmě, vaše manévrovací možnosti jsou velmi omezené, ale v případě nouze můžete na titěrné klávesnici na hodinkách zadat webovou stránku a nechat ji zobrazit v prohlížeči Opera Mini.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Opera Mini na zápěstí a „nouzové“ prohlížení webových stránek

Prohlížeč má řadu funkcí, které známe z plnohodnotné mobilní verze, např. si můžete vypnout načítání obrázků nebo přihlásit do služba Opera Link, která mezi vašimi používanými zařízeními synchronizuje záložky a rychlé přístupy.

Pixel Blocks Pro

Jedna z mála hříček na hodinkách, která má za cíl „zabít čas“, je Pixel Blocks Pro. Cílem této logické hříčky je přesouvat vždy jen barevný čtverec najednou, přičemž po každém přesunutí se na ploše zobrazí další tři čtverce navíc. Jakmile se vám podaří poskládat alespoň čtyři čtverce stejné barvy vedle sebe nebo na úhlopříčku, čtverce zmizí a vy dostanete body a další prostor na herní ploše.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hrátky z barvami v podání Pixel Blocks Pro

V některých situacích můžete se čtverci přeskakovat i do úhlopříčky o jedno pole, ovšem nikoliv tehdy, když vám jiné čtverce okolo „brání v přesunu“. V rámci Pro verze, která je dočasně dostupná zdarma, můžete očekávat statistiky i jednoduché achievementy.

POI Nearby

Tato aplikace vám v závislosti na vaší pozici na hodinkách zobrazí body zájmu ve vámi vybrané kategorii. Může se jednat např. o jídlo, bankomaty, nakupování, ubytování, turistické atrakce, benzínky, vzdělání, zdraví, kostely, apod.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vyhledání blízkých bodů zájmu a následná navigace na ně, buď šipkami v hodinkách nebo plnohodnotně v jakékoliv navigaci v připojeném telefonu

Po výběru kategorie je vytvořen seznam bodů zájmu, ty nejbližší k vám jsou řazeny ze začátku seznamu. O vyhledaných bodech si můžete zjistit základní informace nebo se do nich rovnou nechat navigovat. Buď využijete „navigaci“ samotné aplikace (ukazuje vám šipku dalšího pohybu) nebo navigaci v telefonu. Požadavek na přijmutí navigování mohou převzít Google Mapy, Mapy Here i jiná další offline navigace, kterou si vyberete ze seznamu. Přímá navigace v aplikací Here for Gear zatím chybí.

Remote REC

Trochu špionážní aplikace nese název Remote REC. Ta totiž dokáže z hodinek vzdáleně spustit nahrávání z mikrofonu telefonu, bez toho aby se na displeji telefonu zobrazila jakákoliv notifikace, nebliká dokonce ani stavová dioda. Špionážní nahrávky se ukládají primárně do telefonu, můžete si je ale stáhnout do hodinek a poté pustit. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tajné nahrávání zvuků na smartphonu, které spustíte na dálku z hodinek Gear S

V nastavení aplikace najdete pouze omezení maximální délky záznamu, případně zde lze rychle nahrávky odstranit. 

Diskuze (2) Další článek: ScreenPop: vymalujte přátelům zamykací obrazovku

Témata článku: Samsung, Mobilní aplikace, Mobilní hry, Tizen, Hodinky, Nositelnosti, Parkování, Atrakce, Rychlé nastavení, Liberec, Anglický název, Zvukový profil, Gear s, Logická hra, Zajímavá aplikace, Postavička, Hod, Nákupní seznam, Automatické přehrávání, Samostatné zařízení, Ubytování, Gear, Blocks, Hodinky gear, TrubkaUrčitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

** Nokia 8.1 je nejlepší Nokií v obnovené éře s Androidem ** Duální fotoaparát se chlubí umělou inteligencí ** Přes skleněná záda chybí bezdrátové dobíjení

Milan Měchura | 43

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 42