Apple vs. Samsung: složitý spor v rukou laické poroty

Soudní přelíčení ve sporu dvou technologických gigantů se pomalu chýlí ke konci. Verdikt se očekává v řádu dnů. Komu dá soud za pravdu?
Apple vs. Samsung: složitý spor v rukou laické poroty

V dlouho trvajícím sporu dvou technologických obrů dávají právní experti i většina analytiků na Wall Street od samého začátku větší šanci na úspěch Applu. Mimo jiné i proto, že členové poroty byli vybíráni v samotném srdci Silicon Valley, kde je zakladatel Applu Steve Jobs považován za průkopníka nových technologií a kde se i téměř rok po své smrti těší velké úctě.

Apple a Samsung jsou největší světoví prodejci smartphonů a dohromady mají pod kontrolou více než polovinu globálního trhu. Pokud se firmy na poslední chvíli nedohodnou na mimosoudním vyrovnání, ke kterému ponouká i hlavní soudkyně, závěrečné argumenty právníků obou znesvářených stran by si porota vyslechnout dnes. Do konce týdne by potom mělo padnout rozhodnutí.

Klepněte pro větší obrázek
Jsou si podobné, nebo nejsou? Dá se vlastně tablet vyrobit jinak než jako placka s displejem?

Apple chce po Samsungu asi 2,5 miliardy dolarů (více než 50 miliard korun) za to, že podle jeho názoru od něj okopíroval technologii k telefonům iPhone a tabletům iPad. Samsung ale přešel do protiútoku a po Applu požaduje zaplatit 399 milionů dolarů (asi 8,1 miliardy korun) za to, že při vývoji iPhonů a iPadů údajně použil technologii Samsungu, aniž za ni řádně zaplatil.

Porota složená z devíti mužů a žen zhruba tři týdny poslouchala složitou debatu mezi experty na odvětví vyspělých technologií, profesionály z oboru patentového práva a řediteli obou firem, aby celou věc posoudila a rozhodla. Analytici upozorňují na několik okolností, které náhrávají domněnce, že ze souboje vyjde jako vítěz Apple. Například sídlo firmy je od budovy soudu, kde se případ projednává, vzdáleno jen asi 15 kilometrů, což by mohlo mít svůj psychologický vliv. I výběr porotců nahrává americké firmě.

Spor se zúží na design, míní experti

Podstatnější ale bude zřejmě složitost případu, která povede porotu k rozhodnutí pouze na základě elementárních dojmů. Myslí si to expert na patentové právo Alexander I. Poltorak, který uvedl, že se porota nakonec zaměří na to, zda se výrobky Samsungu opravdu tak podobají výrobkům Applu, že je třeba to nějakým způsobem řešit. „Většina porotců asi řekne, že ty výrobky vypadají stejně,“ řekl Poltorak, jehož citovala agentura AP.

Soudkyně Lucy Kohová už v červnu prohlásila, že nový tablet Samsung Galaxy 10.1 je „prakticky k nerozeznání“ od tabletu iPad, jehož výrobcem je Apple. Vyhověla proto žádosti americké firmy a nařídila Samsungu, aby prodej svého tabletu na americkém trhu zastavil až do doby, než se případ vyřeší. „Byly tam určité důkazy, že Samsung pozměnil design svého výrobku, aby se víc podobal Applu,“ zjistila soudkyně zhruba dva měsíce před začátkem soudního řízení.

 
„Když mluvíte o inovacích, tak prostě nemluvíte o Samsungu“
 

Regiment právníků, které si Samsung najal na obranu, proti tomu vystoupil s tvrzením, že tam, kde se Apple odvolává na inovaci, nejde zpravidla o nic jiného, než o logické nápady, případně o nápady, které byly ukradeny japonské společnosti Sony a dalším firmám. Experti ale takovou taktiku považují za velmi riskantní, protože Apple je považován za jednoho z největších inovátorů v odvětví.

„Říkat, že Apple někoho kopíruje, se jim bude hodně těžko prokazovat,“ myslí si právní expertka Ellen Brickmanová. „Apple změnil svět, pokud jde o počítače. Změnil svět, pokud jde o telefony. Tak velká popularita iPhonů a iPadů ukazuje, že lidi věří, že jsou ty výrobky inovativní. Když mluvíte o inovacích, tak prostě nemluvíte o Samsungu,“ vyvozuje.

Roli může sehrát i snaha chránit americké podniky

Brickmanová a několik dalších lidí si také myslí, že Samsung to bude mít před americkým soudem těžké i z jiného důvodu. Je totiž zahraničním rivalem, který je navíc podezřelý, že okradl populární americkou firmu, a navíc v době, kdy má řada podniků problémy kvůli nepříznivému stavu tamní i světové ekonomiky. Právní expert Poltorak také poznamenal, že pokud Samsung prohraje, bude muset Applu téměř jistě zaplatit spoustu peněz. Trh se smartphony se podle něj ale asi příliš nezmění.

Diskuze (77) Další článek: LG Optimus Vu dostane čtyřjádro a půjde do Evropy

Témata článku: Apple, Samsung, Kauzy, Steve Jobs, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy, Ellen, Technologický obr, Americký soud, Velká popularita, Mimosoudní vyrovnání, Sam, Spor, APP, Apple vs, #AppleUrčitě si přečtěte

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 26