Samsung Galaxy Chat: klávesnice nutností [recenze]

Galaxy Chat přináší hardwarovou klávesnici pod displejem, funkčně se však drží hodně při zemi. Nejvíce je to znát na QVGA displeji.
Samsung Galaxy Chat: klávesnice nutností [recenze]
Kapitoly článku

Komunikace hlasem a textem

Díky QWERTY klávesnici pod displejem je zařízení jako dělané na posílání zpráv všeho druhu. Jen pro pořádek dodám, že si na telefonu můžete nechat zobrazit i standardní softwarovou klávesnici. Mimo toho, že to vypadá komicky, jsme si ověřili, že fyzická tlačítka se daleko lépe a přesněji ovládají. Základem textové komunikace bude jednoznačně aplikace Zprávy. SMS i MMS mají jednotný editor, text vypisujete do úzkého zadávacího pole, přidáním objektů se zpráva převede na MMSku. Doručené zprávy se pak zobrazují ve standardním konverzačním režimu. V zařízení nalezneme klienta Gmailu s push synchronizacemi i E-mailového klienta pro účty třetích stran. Samozřejmě si poradí i s Exchange schránkami, stačí zadat uživatelské jméno a heslo a natavení se pokusí vyhledat sám. Pokud se mu to nepovede, budete muset přiložit ruku k dílu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editor textových zpráv, klient Gmailu, úvodní obrazovka aplikace ChatOn, vestavěný klient Google+.

Samsung Galaxy Chat se dokáže k internetu připojit přes EDGE, UMTS s HSPA nebo Wi-Fi, není tedy divu, že v hlavním menu najdeme řadu aplikaci využívajících internet. Z komunikačního hlediska v nabídce najdeme klineta Google+, Pokec, klienta Google Talk i ChatOn. Tento komunikační program dokáže po registraci na vaše telefonní číslo psát zprávy přátelům přes internetové připojení. Musí však mít na svém zařízení nainstalovanou stejnojmennou aplikaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číselník, obrazovka při hovoru a telefonní seznam. Protokoly sdružují historii hovorů i textových zpráv.

Aplikace Kontakty je jednou ze záložek telefonní aplikace, kde najdeme i číselník, skupiny i oblíbené kontakty. Vyhledávat v telefonním seznamu můžete postupným psaním, případně lze načíst seznam podle písmena v pravé liště. Máte-li kontakt propojen s Google Talkem, či Facebookem, automaticky se vám k němu načte fotka, případně vidíte, zdali je kontakt online. U kontaktu můžete vidět i jeho poslední aktualizace stavů na sociálních sítích. Dialer je poměrně obře ovladatelný, číslo můžete zadávat na klávesnici i dotykově. Po jeho napsání se můžete rozhodnout, zdali na toto číslo napíšete zprávu nebo zavoláte. Kvalita hovoru ve sluchátku byla srovnatelná s jinými smartphony Samsungu, maximální hlasitost by však mohla být trochu vyšší. Současné maximální nastavení mi přišlo jako standard, nemáte tak téměř žádný manévrovací prostor.

Doplňkové aplikace

Internetový prohlížeč se hodí na procházení běžných webových stránek, využít u něj můžete i pinch-zoomu pro přibližování částí stránek. Bude to určitě potřeba, v maximálním oddálení u složitějších stránek rozhodně čistě neuvidíte všechny texty. Pomoci si můžete i otočením telefonu nabok, stránky se tak budou zobrazovat na šířku displeje. Pro plánování času přijde vhod kalendář, který vyplní téměř celý displej. K dispozici máte řadu náhledů, události se zobrazují ve formě barevných obdélníků u aktuálních dní. Mimo přidávání událostí můžete separátně vkládat i úkoly. Ty se třídí podle data očekávaného splnění, evidovány jsou i zpožděné úlohy. Po splnění jsou úkoly přeškrtnuty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webový prohlížeč v maximálním oddálení, úkoly a kalendář, aplikace světový čas, poznámka s barevným pozadím, kalkulačka, diktafon a správce souborů.

Pro psaní krátkých textů poslouží poznámky. Můžete jim nastavit různá barevná pozadí, zamknout proti neoprávněnému přečtení číselným heslem nebo vytisknout na tiskárně Samsung. Softwarové řešení QuickOffice, které najdeme na konci nabídky se stará pouze o otevírání dokumentů typu Word, Excel, PowerPoint a PDF. Tvorba kancelářských souborů možná není. Mezi dalšími funkcemi nechybí kalkulačka ani aplikace Hodiny, která do sebe integruje opakované budíky, světový čas, stopky a časovač. K dispozici je i položka stolní hodiny, kterou si můžete aktivovat, leží-li telefon nečinně na stole nebo ve stojánku. Na pozadí se zobrazuje čas a datum, ve spodní části displeje pak máte několik ikon aplikací, které byste mohli chtít i v tomto režimu použít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Google Play, SamsungApps, QuickOffice a Google mapy.

Zdrojem aplikací je již tradičně Google Play a SamsungApps, některé aplikace se nám však na telefonu nepodařilo nainstalovat. Na vině je pravděpodobně malé rozlišení, které nemusí vyhovovat všem aplikacím. O správu lokálních souborů se stará aplikace Moje Soubory, interní přístupná paměť je označována jako sdcard a má kapacitu necelé 2 GB, případná paměťová karta se pak bude nacházet v úložišti ExtSdCard. Připojení k počítači je k dispozici pouze v režimu telefon, po prvním připojení probíhá instalace ovladačů. Diktafon nahrává v méně kvalitním formátu *.3ga, vyhledávání kombinuje v jednom zobrazení výsledků z telefonu i návrhů z webu. V případě GPS navigace jsou mapové poklady stahovány z internetu v reálném čase.

Multimédia v základu

Po multimediální stránce můžeme od telefonu očekávat obvyklý základ, tj. podporu zobrazování videa, obrázků a přehrávání hudby. U videa to ale tak snadné není, přehrajete pouze *.3gp a *.mp4 záznamy v QVGA rozlišení. Jiné formáty ani větší rozlišení přehrávač nerozpozná, nepomůže ani nabídka k převodu videa do podporovaného formátu při kopírování z počítače. V základní výbavě je k dispozici jedno ukázkové video, po jehož přehrání je jasné, že videopřehrávač bude jednou z nejméně používaných funkcí. Video postrádá ostrost a při hrubém rozlišení jsou detailní objekty rozpixelované. V nabídce aplikací narazíme i na YouTube přehrávač, který se stará o přehrávání videí ze stejnojmenného portálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vestavěný video přehrávač a YouTube player.

Hudební přehrávač nabízí intuitivní uživatelské rozhraní, soubory dělí podle interpretů, složek, alb a dalších kritérií. Hudbu si můžete poslechnout z reproduktoru nebo ze sluchátek, problém je ten, že sluchátka musíte dokoupit nebo použít vaše stávající, v základním balení žádná nenajdete. Hudební výstup jsme zkoušeli se sluchátky Steelsound 3H i se standardnímu špunty Samsungu a z pohledu běžného uživatele mu nemáme co vytknout. Zvuk si můžete upravit k obrazu svému pomocí ekvalizéru, k dispozici je čtrnáct voleb a patnáctá vlastnoručně programovatelná. Hudba samozřejmě může hrát na pozadí, pro přepínání skladeb stačí v lockscreenu vysunout informační lištu, ve které se nachází malý přehrávací modul. S připojenými sluchátky si můžete sputit i vestavěné FM rádio s RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam videí v telefonu, jdou přehrát jen QVGA videa ve formátu *mp4 a *.3gp. YouTube kanál SamsungManie, v galerii lze spustit slideshow fotek. Rádio funguje jen s připojenými sluchátky, iterface hudebního přehrávače, nastavení a výběr ekvalizéru.

K prohlížení obrázků slouží aplikace Galerie. Snímky můžete zobrazit podle složek, času nebo místa pořízení. Snímky můžete přecházet ručně nebo jim nastavit automatickou slideshow. Zvolit můžete efekty, hudbu na pozadí i rychlost přechodu mezi snímky. Horní interval je pět vteřin, přimlouvali bychom se však za uživatelsky definovanou prodlevu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hledáček fotoaparátu, do levé lišty můžete umístit trojici nejčastěji používaných nastavení.

Integrovaný fotoaparát má rozlišení 2Mpx, aplikace Fotoaparát mnoho nastavení sice nenabídne, nejpoužívanější volby si ale můžete přesunout na levý kraj displeje. Uživatelsky můžete vybírat mezi několika režimy focení (normální, focení úsměvu, panorama, sdílení přes Wi-Fi Direct,) a čtyřmi efekty. Zvolit můžete i vhodné vyvážení bílé, zaznamenávání GPS souřadnic nebo časovač, telefon ale pak budete muset o něco opřít. Snímač nemá automatické zaostřování, a pokud se podíváme na kvalitu snímků, můžeme je doporučit jen jako momentky na displej, které by neměly opustit paměť přístroje. Snímky jsou neostré, rozmazané, místy zamlžené a o barevné věrnosti by se dalo taktéž spekulovat. Ostatně, přesvědčte se sami.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Psaní textů v první řadě

Samsung Galaxy Chat přinesl do portfolia Samsungů s Androidem jednu hlavní inovaci - QWERTY klávesnici. Pokud hodláte na vašem smartphonu ve velké míře psát texty, určitě si klávesnici vyzkoušejte. Můžete si ji velmi rychle oblíbit. V opačném případě vás asi zařízení moc nenadchne, QVGA displej jej sráží do nižší cenové třídy, multimédia si, až na hudbu, moc neužijete a některé aplikace budou při instalaci na telefon prostestovat. V neposlední řadě se ale řeč nutně musí stočit k ceně. Tento průměrně vybavený model můžete pořídit za tři a půl tisíce Kč, případné neduhy mu tak budete muset odpustit.

Zapůjčil: Obchod-Samsung.cz
Cena: 3 590 Kč

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Smartphony, Galaxy, Klávesnice, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Chat, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Zobrazený prvek, Zadávací pole, Galaxy c, Protější bok, Zastaralý android, Manévrovací prostor, Macromedia, Předpřipravený smajlík, Vestavěné fm, Nutnost, GAL, Aktivní aplikace, Sam, Dvojnásobný stisk, Malé rozlišeníUrčitě si přečtěte