Samsung Galaxy Core Prime: levně a s LTE [recenze]

Levný model s LTE vítají hlavně mobilní operátoři. Co zvládá model střední třídy s jedinou výraznou odlišností?
Samsung Galaxy Core Prime: levně a s LTE [recenze]
Kapitoly článku

Výkon průměrný, úložiště malé

Samsung Galaxy Core Prime je, jakožto základní model nižší střední třídy, postaven na čtyřjádrovém Snapdragonu 410 o taktu 1,2 GHz a na 1GB RAM. Adresovatelných je však pouze 882 MB. V kontextovém menu nečekaně chybí Správce RAM, skoro jako by Samsung ani nechtěl, abyste věděli, kolik systém v pohotovostním režimu zabírá v RAM. Pokud vymažete aplikace na pozadí, je RAM zabrána zhruba do poloviny. Telefon s 1GB RAM dokáže fungovat celkem obstojně, ovšem nezbavíte se pocitu, že grafická nadstavba TouchWiz má občas viditelné rezervy. To se projevuje patrnou odezvou při odemknutí displeje nebo při otevření některých systémových aplikací.

  Core Prime LTE Core 2 Neo Plus Duos Galaxy J1
Antutu 21 569 19 389 19 389 13 429
Quadrant 12 351 3 472 4 146 3 189
GFX Manh. 1080p, off 112,3 fr. -- -- --
GFX T-rex 1080p, off 296,4 fr. N/A 208,8 fr. N/A
CF Bench 3.0 20 146 10 421 10 617 5 381
Vellamo Browser 1 981 / 1 795 1 033 / -- 1 655 / 1 500 1 211 / 1 230
Vellamo Multicore 1 238 N/A 903 N/A
Vellamo Metal 892 525 707 584
3D Mark 5 443 2 163 3 166 2 176
3D Mark Extreme 2 634 N/A 2 038 N/A
3D Mark Unlimited 4 605 N/A 2 847 N/A
PC Mark Work 3 052 N/A 2 334 N/A
Androbench seq read 136,93 MB/s 49,34 MB/s 63,05 MB/s 60,68 MB/s
Androbench seq write 28,59 MB/s 5,81 MB/s 28,7 MB/s 11,48 MB/s
Androbench rnd read 16,88 MB/s 13,48 MB/s 15,19 MB/s 13,59 MB/s
Androbench rnd write 5,71 MB/s 1,67 MB/s 5,11 MB/s 2,85 MB/s

Pozn. red.: Výsledky označené jako „N/A“ byly na telefonu několikrát spuštěny, ovšem nebyly ani jednou řádně ukončeny. Výsledky označené jako „--“, značí, že testování nebylo vzhledem k hardwaru dostupné.

Výkonově telefon můžeme telefon zařadit průměru, přičemž ze srovnání spolu s Galaxy Core 2, Galaxy Grand Neo Plus Duos a Galaxy J1 vychází testovaný model nejlépe. Herní výkon jsme zkoušeli u her Asphalt 8, Celtic Heros a Hearthstone. Ve všech třech případech byla hratelnost na velmi dobré úrovni, snad jen tu a tam se objevily drobné grafické nedostatky, které ale neovlivnily samotnou hratelnost. Na střední třídu je tedy herní výkon na poměrně dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Herní výkon byl přijatelný, drobné grafické nedostatky, které se tu a tam objevují, hratelnost neovlivňují

Telefon však má omezenou 8GB interní paměť (po prvním zapnutí je přístupných necelých 5 GB), do které mnoho aplikací a her nenainstalujete. Stačí dvě nebo tři větší hry a interní paměť bude plná. Jistě, telefon má slot pro paměťové karty, přičemž mu nedělá problém adresace až 64GB microSD, aplikace a hry ale instaluje pouze do interní paměti. Neobejdete to ani přesunem aplikací do interní paměti, protože samotné přesuny jsou velmi neefektivní. V konečném důsledku se na paměť dostane jen zlomek dat, přičemž celková velikost aplikace v telefonu a na kartě dohromady ještě vzroste.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K počítači se připojíte jen přes režim MTP. rychlost mobilního internetu na LTE je více, než dostatečná

V rámci konektivity je v telefonu připravena základní paleta v podání Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth (připojení k příslušenství řady Gear možné není) a mobilního internetu. K němu se připojíte i přes LTE, což je asi největší výhoda testovaného modelu. V Ostravě jsme v síti 4G „Turbo Internetu“ naměřili slušné hodnoty, download 33,66 Mbps a upload 21,49 Mbps. Dále se samozřejmě můžete spolehnout na EDGE nebo 3G s HSPA+. Lokálně se spojíte s počítačem přes USB 2.0 a režim MTP, takže nepočítejte s více kopírovacími úlohami prováděnými najednou ani s rychlým načítáním náhledů fotografií. Vždy je lepší si soubory překopírovat do počítače, než je budete otevírat, zvláště pak u většího počtu souborů. Pro načítání štítků a výměnu jednoduchých dat dotykem poslouží NFC. 

TouchWiz ve dvou podobách

Testovaný model běží na Androidu 4.4.4 KitKat se starší grafickou nadstavbou TouchWiz Lite, jak jsme vám ale ukázali již v dřívějším článku, Samsung pro telefon připravuje aktualizaci na Android 5.0.1 Lollipop, která přináší vizuální osvěžení uživatelského rozhraní. Protože se však aktualizace zatím distribuuje pouze v Polsku, v recenzi se zaměříme na stávající verzi Androidu KitKat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka, home screen, wdigety, nabídka aplikací, poslední spuštěné aplikace a horní výsuvná lišta

Systém Android je přepracován typicky po „Samsungovsku“, v horní liště je umístěno 11 rychlých zástupců a jezdec pro úpravu jasu, který nahrazuje absenci automatické regulace. Na plochy je možno přidávat widgety a zástupce aplikací, ve spodní části máte tři volitelné pozice pro zástupce aplikací, čtvrtá pak otevírá hlavní nabídku. Tu můžete manuálně přeuspořádat, aplikace lze přes kontextovou nabídku odinstalovat nebo alespoň schovat. To platí zejména pro ty předinstalované, které nelze odebrat. V Nastavení zřejmě hned změníte vleikost písma, protože „malé“ se nám zdá stále velmi velké. Mimoto můžete vybrat i jiný systémový font, buď předinstalovaný, nebo stažený z Galaxy Apps.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení, výběr fontu a velikosti písma, Ultra úsporný režim

V systému funguje otáčení obrazu na bok v Nastavení a v systémových aplikacích, domovskou obrazovku si o 90 stupňů neotočíte. Protože se jedná o ořezanou grafickou nadstavbou, v systému chybí jakákoliv gesta. Můžete si do něj pouze navázat účty třetích stran, případně spravovat aplikace. Aktivovat lze také Ultra úsporný režim, což je funkce která eliminuje většinu systémových funkcí a umožní větší výdrž na jedno nabití. Škoda jen, že mezi povolenými aplikacemi stále chybí E-mailový klient. Největší výhoda Ultra úsporného režimu se ale u Core Prime nekoná, telefon má LCD displej, takže se prostředí nepřebarvuje do černa, tím pádem displej baterii nijak neuspoří v porovnání se Super AMOLED panely.

Celkově je systém hodně podobný jiným Samsungům střední třídy, žádná součást nevyčnívá, po softwarové stránce toho telefon mnoho nového nenabízí.

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Smartphony, LTE, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Core, Samsung Galaxy Core Prime, Samsung Galaxy Grand, Samsung Galaxy Grand Neo, Samsung Galaxy Grand Neo Plus, Samsung Galaxy J1, Samsung Galaxy J1 (2016), Core, Matný plast, Pohled ceny, Hlasové vyhledávání, Hudební žánr, Zvukový profil, Hrubý rastr, Samsung střední třídy, Hlasová komunikace, Velký font, Galaxy cUrčitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 30