Samsung Galaxy Note 10.1 (2014): tabletová evoluce [recenze]

Inovovaný desetipalcový Note 10.1 urazil kus cesty. K vylepšenému hardwaru přidává funkcionalitu Samsungu Galaxy Note 3.
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014): tabletová evoluce [recenze]

Psaní poznámek a kreslení

Přímo pro pero S Pen jsou v nabídce k dispozici dvě aplikace. Poznámkovací aplikace S Note prodělala oproti předchůdci řadu úprav, při vytváření nové poznámky zmizela dřívější zdržující prodleva, samozřejmě bylo dále upraveno uživatelské rozhraní aplikace včetně jednotného zobrazení poznámek s jejich přebaly. Na ty můžete umístit mimo názvu i fotografii. Poznámky lze vytvářet na základně předpřipravených šablon, sdružovat do složek nebo zamknout proti nechtěnému přečtení PIN kódem.

Přímé zkratky na poznámky si můžete umístit na domovskou obrazovku, případně lze poznámky exportovat ve formě *.jpg obrázku nebo dokumentu *.pdf. Pokud budete vyexportované *.pdf prohlížet v telefonu, budete kroutit hlavou, protože ve vestavěné čtečce Polaris Office se náčrty zobrazují téměř nečitelně, vůbec samotný prohlížeč náčrty při větším zoomu vůbec nezobrazí. Rozhodně se tedy podívejte po jiném kancelářském balíku, v počítači se vše zobrazuje bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Dva základní náhledy inovované aplikace S Note - poslední otevřené položky s velkými náhledy nebo knihovna s řazením do složek, prem lze nahlížet na první stránku poznámky

V poznámkách můžete psát různými druhy pera s nastavenou tloušťkou a barvou. Do poznámek můžete přidávat i texty psané na klávesnici, případně kreslit do mřížky zobrazené na pozadí. Pozitivní zprávou je absolutní přesnost hrotu pera S Pen, nestává se, že by se čára objevila mimo místo, kde jste se displeje dotkly, jako u prvních generací Notů. V nabídce nám chybí matematické nástroje pro zadávání vzorců a tvarů, což bylo u starších Notů k dispozici. V poznámce si můžete nechat nahrát skicu tak, jak jste ji kreslili při exportu je ale uložena staticky, nikoliv jako video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Poznámky mohou být textové nebo načrtnuté od ruky, můžete do nich vložit i řadu grafických objektů

Do poznámek lze vkládat spoustu dalšího obsahu, např. hlasové poznámky, obrázky, výřezy displeje, videa, mapy, jiné náčrtky či různé předpřipravené kliparty a tvary, včetně možného umístění na pozadí nebo popředí. Potěší možnost rychlého vytváření grafů čtyř základních typů. Vložené objekty můžete později i editovat, rozpracované poznámky na popředí se i automaticky ukládají. Jediným nedostatkem se tak jeví špatně přeložené řetězce, kdy máte při ukončení poznámky na výběr: Zrušit, Zrušit a Uložit. Poznámky mohou být dále synchronizovány s účtem Samsung nebo serverem Evernote.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sketchbook je spíše určen pro tvorbu geometrických náčrtů, grafů a další grafiky. Na výběr je přes 150 stylů kresby včetně různorodých štětců a razítek

Zatímco S Note slouží k praktickým účelům, Sketchbook od Autodesku je cílen spíše na kreslení schémat, náčrtů, obrázků, apod. Našincům může vadit absence češtiny, na druhou stranu nastavení aplikace je poměrně jednoduché, i různé volby mají ilustrační grafické zobrazení. Líbí se nám, že je k dispozici přes 150 stylů kresby, včetně tužek, pera, ilustrací, klipartů a dalších. Při náčrtech můžete použít rovné i kruhové pravítko, kdy jsou kreslené čáry rovnoběžné, respektive kružnice soustředné. Výsledné výtvory se ukládají v r+ozlišení 1280 × 800 do galerie, může je z náhledu sdílet ve formátech *.png, *.psd nebo univerzálním *.jpg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klient Evernote nabízí roční premium verzi, do poznámek lze přidat hlas, obrázky, videa či zvuky

S poznámkami se pojí i aplikace Evernote, která je po aktivaci k dispozici v premium verzi k bezplatnému ročnímu užívání. Do vytvářených poznámek sice nemůžete kreslit, ale můžete je mimo textu obohatit o obrázky, video, zvuk či diktovaný hlas, který se automaticky převádí na text. Pro snadnější vyhledávání je možné dodat štítky či GPS souřadnice pořízení. Poznámky jsou automaticky synchronizovány s webovým serverem, na který se můžete napojit na vašem smartphonu nebo v počítači. Poznámky můžete umisťovat do zápisníků, např. kvůli tematického odlišení obsahu.

E-maily a textová komunikace

Textová komunikace se u Wi-Fi tabletu smrskává na internetovou komunikaci. Základním kamenem jsou e-maily, v zařízení nalezneme klienta Gmailu i aplikaci E-mail, ve které je možné se napojit na účty třetích stran. Stačí jen zadat jméno a heslo a tablet se pokusí sám vyhledat potřebná nastavení. Neměli jsme problém s navázáním běžných freemailů, ani s firemním Exchange. Aplikace kontakty bez přítomností GSM modulu slouží jen k evidenci kontaktů, resp. k zasílání e-mailů, máte-li u kontaktů vedené e-mailové adresy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klienti ChatOn a Hangouts jsou dvěmi zástupci instant messagingu

Další komunikace se soustředí na přímé chatování, a to jak v nativní aplikaci Hangouts, která je následníkem Google Talku, tak u komunikátoru ChatOn. První zmíněná aplikace bere kontakty z vašeho Gmail účtu, druhá zase z telefonního seznamu. Pokud na serveru existují registrovaní uživatelé s číslem, které máte uloženo, můžete kontaktům hned začít psát texty a posílat multimédia přes internetové připojení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Píšeme e-mail v aplikaci E-mail a Gmail. Klávesnice zabírá polovinu displeje, k diakritice s dostanete podržením dané klávesy, psát můžete i tahem prstu s prediktivním vyhodnocováním

Pro zadávání textu v tabletu je k dispozici mnoho cest. Mimo zmiňované interakce s perem S Pen je k dispozici softwarová QWERTZ klávesnice, bohužel při zadávání v češtině ji přenastavit na QWERTY nelze, leda, že byste ji přepnuli do angličtiny. Texty se na rozměrné klávesnici v režimu na šířku displeje píší poměrně dobře i díky virbační odezvě, hůře dostupná jsou snad jen softwarová tlačítka vprostřed. Na ty dosáhnete palci tak akorát, levým obsloužíte ještě G, zatímco pravým při natažení začínáte u H.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Alternativní layouty klávesnice. Pokud se nebudete chtít natahovat prsty přes celou klávesnici, může být druhý způsob řešením.

Rozhraní klávesnice naštěstí můžete změnit na plovoucí, nebo ještě lépe na rozdělnou klávesnici s menšími klávesami a rozložením ve spodních rozích. Prsty se nemusíte natahovat přes půlku displeje, každá strana má navíc svůj mezerník. Na takto pohodlné psaní je třeba si ale několik dní zvykat. Zprvu vám přijde značně nezvyklé, za pár dní možná nebudete chtít používat nic jiného. Psát můžete i s aktivní predikcí, případně tahem prstu po displeji, na jehož základě se filtrují slova, která jste mohli mít na mysli. To, stejně jako v minulosti, funguje vcelku obstojně.

Témata článku: Samsung, Android, Tablety, Recenze, Galaxy, Bug, Apple iPad Air, Apple iPad Air 128GB 4G, Apple iPad Air 128GB Wi-Fi, Apple iPad Air 16GB 4G, Apple iPad Air 2, Apple iPad Air 2 128GB LTE, Apple iPad Air 2 128GB Wi-Fi, Apple iPad Air 2 16GB LTE, Apple iPad Air 2 64GB LTE, Apple iPad Air 2 64GB Wi-Fi, Apple iPad Air 32GB 4G, Apple iPad Air 32GB Wi-Fi, Apple iPad Air 64GB 4G, Apple iPad Air 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 16GB LTEUrčitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

** Má nejlepší možnou výbavu a špičkový fotoparát ** Hodit se bude rychlé dobíjení i 50× zoom ** Vše kazí vysoká cena, která pro telefon znamenala konec

Martin Miksa | 39

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

** Nová generace hodinek od Samsungu staví na známých základech ** Na zápěstí se dostane ocel a titan s koženými a kovovými řemínky ** S měřením EKG a okysličením krve v Česku nepočítejte

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 35