Samsung Galaxy Note 10.1 (2014): tabletová evoluce [recenze]

Inovovaný desetipalcový Note 10.1 urazil kus cesty. K vylepšenému hardwaru přidává funkcionalitu Samsungu Galaxy Note 3.
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014): tabletová evoluce [recenze]

Nahlížíme perem

Dotykové pero S Pen je dostupné na pravé hraně, zvláště praváci nebudou mít s rychlým vytáhnutím stylusu žádný problém. Samotné pero je na průřezu obdélníkového tvaru se zakulacenými hranami, je subtilnější, než standardní propiska, přesto se, i díky malé hmotnosti, pohodlně drží v ruce. Jediným ovládacím prvkem na něm je multifunkční tlačítko s jistým stiskem. Stylus sám o sobě slouží k tomu samému, co jinak zvládnete prstem, navíc jím můžete daleko přesněji kreslit a načrtávat, případně perem rolovat webové stránky, nahlížet do podnabídek, zpráv či na časovou osu při přehrávání filmů nebo hudby. Stylus interaguje s dotykovou vrstvou Wacom, která je jako tenký film umístěna na displeji, tím, že zhruba od vzdálenosti dvou centimetrů na displeji zobrazuje tečku, která odpovídá místu, kam aktuálně míří hrot pera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nahlížíme perem do videa, e-mailu a rolujeme webovou stránku, při všech těchto operacích stačí stylus jen namířit, displeje se vůbec nemusíte dotýkat. Screenshot displeje můžete perem posat a hned nasdílet

V systému je k dispozici řada gest, např. pořízení screenshotu přidržením tlačítka a pera na displeji, se stisknutým tlačítkem můžete na displeji vyřezat oblast a tu pak jako výřez sdílet různými kanály. Pokud se výřez nepovede podle představ, je možné jej zaměnit za výřez v rámci základních geometrických tvarů. Při vytažení pera dojde k odemknutí displeje a zároveň se může objevit Akční poznámka nebo obrazovka Bezdotykového náhledu. Ten lze jinak vyvolat i přiblížením pera a stisknutím multifunkčního tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akční poznámka slouží k snadnému a rychlému zaznamenání textu, který můžete později nechat nalyzovat

V prvé řadě se jedná o rychlou poznámku, která poslouží k rychlému záznamu nejpotřebnějších údajů. K nim se pak můžete později vrátit a nechat rozpoznat tím, že okolo textu nakreslíte rámeček. Pokud se jedná o číslo, můžete jej uložit mezi kontakty, na e-mail můžete rovnou začít psát, případně lze pojem vyhledat v prohlížeči, na mapě, nebo jej uložit jako úkol. Poznámky jsou pouze jednoduché, maximálně lze upravit barvu psaného textu a barvu pozadí z dostupných barevných čtverců. Rozepsanou poznámku můžete rychle minimalizovat do objektu na displeji, abyste ji měli stále po ruce a mohli se k ní později vrátit.

Příkazy (skoro) bez dotyků

Hlavní inovací tabletu Note 10.1 2014 Edition je po softwarové stránce bezesporu funkce Bezdotykový příkaz. Ta v půlkruhu kdekoliv na displeji zobrazí základní možnosti pro vaši práci se stylusem. První položkou je vytvoření Akční poznámky, kterou jsme si zmínili v předchozím odstavci, rychle se k ní navíc dostanete i dvojklikem pera na displeji se stisknutým tlačítkem. Perem můžete i vcelku obstojně obkreslovat objekty, ze kterých se vytvoří výstřižky. Vystřihnout můžete např. obrázek, webovou stránku, video v paměti nebo na YouTube, textový dokument nebo hudební soubor. Při jejich ukládání je můžete třídit do kategorií, případně jim dodat poznámku nebo značky, automaticky se k tomu dodá i omezený počet rozpoznaných znaků. Tyto údaje, spolu s možným zaznamenáním GPS souřadnice pořízení, pak oceníte u integrovaného vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spouštíme Bezdotykový přkaz, vytváříme ústřizek z pohotovostního displeje, k obrázku můžete připsat poznámku a přidat štítky pro účely budoucího vyhledávání

Výstřižky se ukládají do souhrnného alba, kde je můžete filtrovat a prohlížet. V praxi tedy výstřižky slouží k zaznamenání informací pro budoucí použití, pokud si např. vystřihnete video z paměti nebo YouTube video, můžete si je přehrát přímo v albu. Pokud navíc používáte účet Samsung, jsou s ním výstřižky automaticky synchronizovány. Snad jediným nedostatkem vystřihování je fakt, že se na vytvoření ústřižků často několik vteřin načekáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny pořízené ústřižky v jednotném zobrazení, vyhledávání v aplikaci S vyhledávač podle klíčový slov s filtry

O tom, jak důslední jste byli při pořizování informací, se přesvědčíte u aplikace S vyhledávač. K dispozici jsou časové filtry i filtrace podle obsahu (poznámky, komunikace, obrázky, osobní informace a další), v poslední řadě nechybí ani filtr značek, ve kterém si můžete vybrat ty, které jste nejčastěji nastavovali vaším výstřižkům. Pokud pro daný pojem neexistuje relevantní výsledek v telefonu, jedním kliknutím jej lze vyhledat na webu. Dejte si pozor na aktivaci a deaktivaci filtrů, což může značně ovlivnit výsledky hledání. Texty aktivních filtrů jsou nabarveny na bílo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vybíráme, která aplikace se zobrazí v ohraničeném výřezu, dvě zobrazené miniaplikace

Další položkou v bezdotykovém náhledu je vytvoření screenshotu, který můžete pokreslit perem, něco na něm vyznačit a případně uložit nebo hned nasdílet jedním z patnácti dostupných způsobů. Poslední položkou v Bezdotykovém náhledu, jsou miniaplikace schované pod, ne příliš českým označením, Okno pera. Po aktivaci funkce nakreslíte obdélník, v němž si můžete spustit jednu ze sedmi dostupných aplikací. V malém okně se nejlépe jeví puštění kalkulačky, kterou je často dobré mít přímo po ruce, nebo klienta YouTube. Zbylé aplikace nás v mini verzi moc nenadchly a určitě bychom ocenili, kdyby se do této nabídky mohly probojovat i další aplikace. Zvolené aplikace je možné opět minimalizovat do podoby kruhu tak, abyste se k nim mohli vrátit, stejně jako k Akčním poznámkám. Alternativně je můžete zvětšit a používat tak, jak jste běžně zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Po najetí perem na textové pole se objeví ikona přímého zadávání, můžete pak zadávat pomocí rozpoznávání napsaných znaků

Pero lze ještě využít k přímému zadávání do textových polí rozpoznáváním napsaných znaků. To může být alternativním způsobem při zadávání delších textů, rozhodně jej nedoporučujeme pro psaní e-mailových adres, uživatelských jmen a hesel, protože zde má zařízení problém s rozpoznáním speciálních znaků. Co neopak není na škodu, je detekce pera, pokud se od něj tabletem vzdálíte více, než je zdrávo. Note o tom informuje na displeji i pípáním, takže byste pero nikde neměli zanechat opomenuté. I přesto, že je detekce pera zřejmě energeticky náročnější, doporučujeme ji nedeaktivovat.

Témata článku: Samsung, Android, Tablety, Recenze, Galaxy, Bug, Apple iPad Air, Apple iPad Air 128GB 4G, Apple iPad Air 128GB Wi-Fi, Apple iPad Air 16GB 4G, Apple iPad Air 2, Apple iPad Air 2 128GB LTE, Apple iPad Air 2 128GB Wi-Fi, Apple iPad Air 2 16GB LTE, Apple iPad Air 2 64GB LTE, Apple iPad Air 2 64GB Wi-Fi, Apple iPad Air 32GB 4G, Apple iPad Air 32GB Wi-Fi, Apple iPad Air 64GB 4G, Apple iPad Air 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 16GB LTEUrčitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Poco F2 Pro – bestseller, kterým si Xiaomi samo vypálilo rybník

RECENZE: Poco F2 Pro – bestseller, kterým si Xiaomi samo vypálilo rybník

** Výbavou se vyrovná vlajkovým modelům řady Mi ** Je však o mnoho tisíc levnější a nabízí Dual SIM ** Kompromisy ale čekejte od foťáku

Martin Miksa | 52