Samsung Galaxy Note 3: spousta malých detailů [recenze]

I u třetího Galaxy Note platí obligátní „lepší, kvalitnější a dražší“. Jak vypadají inovace u nejdražšího Samsungu všech dob?

TouchWiz se vylepšuje pomalými krůčky

Po spuštění zařízení nás uvítá operační systém Android 4.3 s grafickou nadstavbou TouchWiz poslední generace. Základem je opět až sedm podloch, na které je možné přidávat miniaplikace, widgety a zkratky na kontakty, na každé stránce je pro ně k dispozici matice pozic 4 × 4. Některým widgetům dokonce můžete upravit i jejich velikost v závislosti na tom, kolik místa na ploše zbývá.

Mezi plochami se prochází horizontálně po jedné, podržením prstu na vizuálním ukazateli ve spodní části displeje můžete mezi plochami přecházet větší rychlostí. Co se nemění, je pětice ikon u spodní hrany displeje, kde si typicky umístíte své nejpoužívanější funkce. V základu tam na vás čeká číselník, kontakty, zprávy a přístup na web. Ikona v pravém spodním rohu pak otevře nabídku aplikací. Alternativně je možné aktivovat snadný režim, který na třech plochách zobrazí ty nejpotřebnější prvky s obřím fontem, současně ale přijdete o možnost personalizovat vzhled ploch a hlavní nabídky a nebude dostupné ani současně zobrazení dvou aplikací na displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej, přepínáme plochy, hlavní nabídka a možnost přepnutí do snadného režimu, lockscreen s přehrávačem videa

Delší podržení kontextového tlačítka spouští aplikaci S vyhledávač, která nahrazuje dříve zde vyskytující se Chytré karty Google. Dokáže vyhledávat podle data i podle zdroje. Umí procházet vaše náčrty rukou, poznámky, komunikační kanály, nápovědu, multimédia i osobní informace. V nastavení si můžete vybrat kategorie, které se mají prohledávat, klíčová slova můžete zadat textem či hlasem. K dispozici je také filtrace výsledků, můžete si zvolit, které kategorie chcete zobrazovat přednostně. Vyhledávání je opravdu rychlé, pokud na žádné výsledky telefon nenarazí, odkáže vás na webový prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oproti předcházející sadě screenů vypadá snadný režim značně zjednodušeně

Stisk klávesy Home vás dostane na poslední navštívenou podplochu domovské obrazovky, opětovným stiskem se dostanete na podplochu s ikonou domečku, tedy na váš základní výchozí bod. Třetím stisknutím stejné klávesy docílíte stejného výsledku, jako potažením pohotovostní obrazovky nahoru. Otevře se sekce Můj časopis, která sdružuje všechny aktualizace obsahu na jednom místě.

Ve své podstatě se jedná o drobnou nadstavbu nad Flipboardem, která dokáže nabídnout lokalizované zprávy dle požadovaných sekcí. Vizuálně dobře zpracovaná prohlížečka novinek otevírá detaily zpráv podobně jako webové stránky, bohužel nedisponuje možností odběru zpráv z České republiky ani z jiných uživatelsky definovaných zdrojů. Až na současnou nepoužitelnost aplikace oceňujeme rychlé přístupy k základním činnostem mobilního zařízení z pravé výsuvné lišty. Můj časopis tak má potenciál nahradit domovskou obrazovku, bez češtiny se u nás ale masového použití zřejmě nedočká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S vyhledávač a Můj časopis, který neumí získávat zprávy v češtině, jinak ale může být slušnou náhradou pohotovostního režimu. Správce paměti RAM a obrazovka s informacemi o telefonu, ze které lze aktualizovat firmware

Delším podržením klávesy Home se dostanete do seznamu posledních spuštěných aplikací. Pohyby do boku můžete ukončit jednotlivé reference v paměti na aplikace, stěžejní je ale trojice dotykových prvků ve spodní části displeje. Pravá vymaže všechny poslední spuštěné aplikace, na střed se přesunuly chytré karty Google. Dotykové tlačítko úplně vlevo vás zavede do správce RAM. Galaxy Note 3 je osazen 3GB operační paměti RAM, z níž je systémově adresovatelných 2,38 GB. Porce je to skutečně velká, po najetí zařízení je využito 1,22 GB, takže máte více než 1 GB RAM dostupné pro spuštěné hry a aplikace.

Hlasové povely i v zamknutém stavu

Aplikace je možno ukončovat automaticky nebo po jednom, nikdy se nám však nestalo, že by se zařízení zpomalilo nedostatkem volné operační paměti. A riziko nehrozí ani u těch nejnáročnějších her a aplikací současnosti. Samotný telefon disponuje 32GB interní pamětí, z ní je zhruba 8 GB zabráno hned při prvním spuštění, zbývající prostor je k dispozici pro vaše soubory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlasový průvodce S Voice může být v režimu handsfree k dispozici i v zamknutém stavu, stačí vyslovit klíčové slůvko „Hi Galaxy“

Dvojklikem na domovskou obrazovku spustíte hlasového průvodce S Voice. Můžete jím ovládat telefon ve smyslu hlasového vytáčení, diktování zpráv, posílání poznámek, vytváření záznamů v kalendáři, přehrávání hudby, navigování, čtení novin a zjišťování počasí. Díky použitému procesoru Snapdragon 800 (čtyřjádro o taktu 2,3GHz) je možné hlasové povely zadávat i v zamknutém režimu. Stačí vyslovit kouzelnou formuli „Hi Galaxy“ a telefon odemkne displej a naslouchá, co mu chcete říci. Samsung to označuje jako režim handsfree, pro běžné používání však doporučuje tento režim vypnout. Vadou na kráse je ale stále absence českého jazyka, povely tedy budete nejspíše zadávat v angličtině, což již ztrácí na své přirozenosti.

Témata článku: Samsung, , , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Malý detail, Galax Note, Hlasová poznámka, Okamžité sdílení, Chybějící FM, Vodoznak,