Samsung Galaxy Note 8.0: volá a kreslí [recenze]

Nejnovější počin Samsungu s dotykovým perem S Pen navazuje na Galaxy Note II. S osmipalcovým tabletem si dokonce zavoláte.
Samsung Galaxy Note 8.0: volá a kreslí [recenze]

S Pen a jeho využití

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S poznámky a různé druhy štětců, barev a výběr tloušťky, k dispozici je rozpoznávání tvarů i vzorců, které pak spočítá webová WolframAlpha

Ve spodní části zařízení je zastrčeno pero S Pen. To se svou délkou odpovídá zhruba třem čtvrtinám běžné propisky, z profilu se jedná o zaoblený půlkruh a v ruce se drží překvapivě velmi dobře. Je třeba jej uchopit tak, aby mohl palec bez problémů mačkat multifunkční tlačítko. Pokud je stylus se stisknutým tlačítkem podržen na displeji, je vytvořen screenshot, který je možno hned upravit, ořezat perem, dokreslit obrázky a texty a uložit. Podržením tlačítka a poklepáním stylusu se otevře rychlá poznámka, ať máte spuštěnou jakoukoliv aplikaci. Při kreslení této poznámky slouží tlačítko jako přepínač mezi kreslením a gumou. Plnou funkčnost pera lze otestovat v plnohodnotné poznámce. Při vytváření máte na výběr jednu z deseti šablon, samotné poznámky mohou být řazeny do kategorií a jsou vždy synchronizovány s vaším Samsung účtem, dokumenty Google nebo řešením Evernote.

V aplikaci S poznámky je možné vybrat typ pera, tloušťku hrotu a barvu, můžete si vytvořit i své oblíbené nastavení nástroje a později se k nim vrátit. Poznámky lze stránkovat, přidávat jim hlas či různé objekty. V aplikaci funguje též rozpoznávání tvarů. Pokud stylusem kreslíte geometrické tvary, zařízení je převede do tvarů s přesnými úhly a rovnými hranami. K dispozici je i rozpoznávání vzorců, ty je pak možné jediným kliknutím spočítat přes webové stránky Wolframalpha. Poznámky můžete obohatit i psaným nebo rozpoznávaným textem. Pokud k tomu připočteme i široký počet šablon, jedná se o komplexní nástroj pro tvorbu vizuálních dat. V konečné fázi je pak možné poznámku exportovat ve formátu *.pdf nebo *.jpg.

Stinnou stránku při této porci funkcí je delší otevírání editoru nové poznámky, v kontrastu s bleskovými odezvami systému je třísekundové otevírání prázdného listu již citelně znát. Vytvořené poznámky mohou být zobrazeny i na ploše, na jednu stránku se vejdou hned čtyři. Při kreslení je znát různé vnímání intenzity tlaku stylusu na displej, bez problémů lze rozlišit zhruba šest úrovní tlaku, papírově jich bude díky přechodům řádově více. V minulosti bylo Notům vytýkán rozdíl umístění hrotu na displeji vzhledem k místu, na kterém se objevovaly kreslené body, novinka tento neduh již zcela eliminovala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní náhled do kalendáře, kreslení do kalendáře a přidávání nového záznamu

Kreslení lze využít i v organizátoru S Plánovač, ve vlastním zobrazení můžete do kalendáře ručně vepisovat poznámky tak, jak jste zvyklí z papírového kalendáře. Samotný kalendář spolupracuje s navázanými účty, každému z nich přiřadí barvu, kterou jsou pak charakterizovány záznamy v kalendáři. Na vybraný den se pak události zobrazují ve spodní části displeje. Při vkládání nové položky si pak vybíráte, do kterého kalendáře ji uložíte, lze vybrat i lokální, který není synchronizován. Položka je tvořena názvem, ikonou, trváním, možným opakováním, místem na mapě, popisem, účastníky, obrázky, poznámkami a dalšími detaily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka dvojice efektů v aplikaci Paper Artist, perem můžete vybarvovat objekty na scéně nebo dokreslovat poznámky

Další speciální aplikací pro využití dotykového pera je Paper Artist, stávajícím nebo nově nafoceným snímkům aplikujete efekty dotykovým perem. Je škoda, že můžete aplikovat pouze jeden efekt, tedy že nemůžete dostupné efekty překrývat přes sebe. Výsledné upravené snímky se ukládají zvlášť, zatímco originál zůstává zachován.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus slouží k nahlížení na časovou osu při přehrávání videa, rychlé příkazy, výřez displeje, který se uloží do samostatného obrázku

Stylus však upotřebíte i při běžném ovládání tabletu, resp. jej můžete použít všude tam, kde k ovládání používáte vaše prsty, navíc lze perem vytvářet výřezy obrazu či gesty s tlačítkem simulovat chování zpětné a kontextové klávesy. K dispozici jsou i rychlé příkazy uvozené speciálním znakem, odezva na stylus je bezproblémová. Při vzdálenosti okolo centimetru od displeje se na něm objevuje tečka, která signalizuje, kam míří hrot pera. Míření perem můžete využít v řadě aplikací k „nahlížení“ do podnabídek nebo ke zjištění funkce tlačítka. Například v Galerie můžete vidět náhled alb, při přehrávání videa můžete nahlížet do jeho pokračování na časové ose. V neposlední řadě lze stylusem ovládat i senzorické klávesy pod displejem, v případě potřeby tak nebudete muset zápasit s přendáváním pera do druhé ruky.

Volání s obrem u ucha

Aplikace Telefon se sestává z několika části. V první záložce je umístěn číselník, po zadání čísla je možné volat, napsat zprávu nebo provést videohovor. Ve vyhledávání se zobrazují nejdříve oblíbené kontakty a až poté se filtrují postupným zadávání čísel. Protokoly sdružují veškerou textovou a hlasovou komunikaci. Sekce oblíbené zobrazuje často využívané kontakty a ty uživatele, které jste označili hvězdičkou. Kontakty navazují na samostatnou telefonní aplikaci, které v levém sloupci zobrazuje dostupné kontakty a jejich zdroj (Samsung účet, SIM, Google účet, apod.), zatímco v pravém sloupci se zobrazují všechna připojená telefonní čísla a další podrobnosti. Při přidávání nového záznamu si vybíráte cíl kontaktu, tj. zdali bude synchronizován s některým účtem v telefonu nebo bude uložen jen lokálně v zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příchozí volání lze odmítnout zprávou, vytáčíme z tabletu, číselník a náhled položky v telefonním seznamu

Ke každému kontaktu můžete přidat řadu čísel, skupinu pro hromadou adresaci zpráv, fotografii, vyzvánění, melodii zprávy, typ vibrací (přednastavené nebo vlastnoručně vytvořené) a další podrobnosti. S tabletem se dá volat, buď pomocí Bluetooth sluchátka, nebo klasicky přidržením u ucha. Musím jednním dechem dodat, že to je zvládnutelné, ale necvičené ruce dá opravdu zabrat. Problémem zařízení je, nejen jeho vysoká hmotnost, ale také rozměry, zvláště lidé s brýlemi budou horní hranou narážet do obrouček ve snaze namířit reproduktor do ucha tak, aby protistranu dobře slyšeli.

Protistrana si nikdy nestěžovala na kvalitu zvuku, i maximální hlasitost ve sluchátku je nastavena dobře. Běžné hovory probíhají při polovičním nastavení, v hlučném prostředí si ještě několik úrovní můžete přidat. Pokud by to ještě někomu bylo málo, lze zapnout dostatečnou hlasitost. Samsung ji dal asi záměrně na tlačítko, protože telefon je po její aktivaci na maximální hlasitost až nepříjemně hlučný. Pokud nechcete absolvovat volání se sluchátkem nebo s tabletem u ucha, je možné ještě zapnout hlasitý odposlech.

Psaní s vibrační odezvou

Pro zprávy je připraven jednotný editor, standardně píšete textovku, která se přidáním netextového obsahu přetransformuje na MMS. Zprávy se ukládají ve formě konverzací, kde je příjemce a odesílatel barevně odlišen. Psát je možné na QWERTY klávesnici Samsungu, a to v režimu na výšku nebo na šířku. Nejpohodlnější je psaní v režimu na výšku displeje, kdy dlaněmi podpíráte tablet, zatímco palci píšete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obě strany jsou v konverzacích barevně odlišeny, náhled e-mailu v aplikaci E-mail a Gmail

Jednotlivá tlačítka mají vibrační odezvu, takže je psaní většinou bez větších překlepů, mezerník má vibraci odlišnou, takže máte i zpětnou vazbu o tom, že jste jej stiskli. Ke znakům s diakritikou se dostanete po delším podržení písmen, líbí se nám, že je k dispozici i samostatná číselná řada. Psaní na šířku displeje je trochu složitější, protože se palce musí často hodně natahovat ke středu displeje, platí to zejména při psaní znaků uprostřed klávesnice. Při psaní je k dispozici i prediktivní slovník, který dokáže značně urychlit práci. Případné diakritické znaky se ještě před odesláním zprávy ořežou.

Klepněte pro větší obrázek
QWERTY klávesnice na šířku displeje zabírá opravdu velký prostor, palci budete mít problém dosáhnout na klávesy uprostřed

Spoléhat nemusíte jen na klávesnici, prstem nebo perem S Pen můžete využít kontinuálního rozpoznávání textu, to funguje ve spojení se slovníkem T9 na výbornou. Třetí možností je hlasové rozpoznávání online přes servery Googlu, šedě podtrhnutá slova můžete po kliknutí změnit na jiný odpovídající slovní tvar. Se servery také neustále komunikuje nativní Gmail klient, účet od Googlu je potřeba k řadě aplikací. Alternativně je možné do telefonu přidat přes aplikaci E-mail i další e-mailové schránky, s účtem od Seznamu a firemních Exchange žádný problém nenastal. Textová komunikace v základu končí u klienta Google+ a u komunikátor Google Talk. Nechybí však ani komunikační program Samsungu ChatOn, který vám dovolí komunikovat se všemi z vašeho telefonního seznamu, kteří také používají stejnojmennou aplikaci. Je však potřeba svázat telefonní číslo s vaším vytvořeným účtem, abyste mohli být vyhledatelní.

Témata článku: Samsung, Recenze, Android, Tablety, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 16GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 16GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 32GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 64GB 3G, Samsung Galaxy Note 8.0, Samsung Galaxy Note 8.0 16GB 3G, Samsung Galaxy Note 8.0 32GB 3G, Samsung Galaxy Note 8.0 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note II, Číselná řada, Vybraný den, Multifunkční tlačítkoUrčitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy Note10+ – Na práci i zábavu. S maximálním nasazením

RECENZE: Samsung Galaxy Note10+ – Na práci i zábavu. S maximálním nasazením

** Otestovali jsme nejvýkonnější Galaxy Note10+ s perem S Pen ** Plusová verze k maximálnímu výkonu přidává větší displej, kapacitně větší baterii a ToF snímač na zádech ** V recenzi jsme porovnali Note10+ i se základním Galaxy Note10

Martin Chroust | 157

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128