Samsung Galaxy Note Pro 12.2: obří psavec [recenze]

Dvanáctipalcový tablet s Androidem je na trhu čerstvou novinkou. Jak se dá takto velký displej efektivně využít?
Samsung Galaxy Note Pro 12.2: obří psavec [recenze]

Až čtyři aplikace najednou

Režim Multidisplej debutoval u Samsungu Galaxy Note a za tu dobu prošel již několika inovacemi. V té poslední je možné na displeji zobrazit až čtyři aplikace zároveň a i interagovat mezi nimi. K obrazovce multidispleje se dostanete delším podržením levého senzorického tlačítka nebo potažením prstu z pravého kraje displeje směrem do středu, a to kdekoliv v menu. Z pravého boku se vysune panel, ve kterém můžete rychle přepnout na jiné běžící aplikace případně na displej přetáhnout podporované Multidisplej aplikace, v základu jich je připraveno 33, další podporované najdete na portále Google Play, kam vás zavede správce Multidisplej aplikací. V případě, že máte otevřeno více aplikací najednou, můžete si kombinaci uložit pro budoucí použití. Aplikace s šipkou můžete používat ve více oknech současně, v praxi se to ale týká pouze internetového prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace pro Multidisplej vysunete z pravé strany displeje. V jednu chvíli můžete mít na displeji až čtyři aplikace najednou, např. z Galerie můžete do e-mailu přetahovat obrázky do přílohy. Čtyři aplikace najednou jsme však nikdy nevyužili, bohatě jsme si vystačili se dvojicí aplikací. Na posledním screenshotu vybíráme na pravé straně z posledních použitých Multidisplej aplikací

Jednotlivé aplikace přetahujete na obrazovku a půlíte jimi stávající oblast vyhrazenou pro zobrazené aplikace. Mezi jednotlivými aplikacemi můžete přetahovat odstavce textu nebo obrázky, to se hodí např. k přetažení fotek nebo výstřižků do e-mailu. Po kliknutí na středovou tečku můžete aplikacím prohodit místo na displeji, zvětšit jednu na celou obrazovku nebo ve vybrané oblasti vybrat mezi posledními aplikacemi, které zde byly umístěny. Multidisplej funguje v režimu na výšku i na šířku displeje, v praxi jsme však nikdy nevyužili všechny čtyři obrazovky. Potěšitelnou inovací je i to, že při nutnosti zadávání znaků z klávesnice se na displeji nezobrazí plnohodnotná klávesnice, která u předchůdců zakrývala obsah spodní poloviny displeje, ale malá plovoucí, kterou můžete přemisťovat dle potřeby a stále se na ní poměrně dobře píše, zejména dotykovým perem.

Tablet v jedné, pero S Pen ve druhé

Samotné pero S Pen je umístěno horní části pravé strany tabletu, pokud s ním budete pracovat, bude dobré si tablet opřít do dlaně jedné ruky a ovládat jej druhou s perem S Pen. Držením na kraji totiž tablet neudržíte, a nebo to pro vás bude značně nepříjemné. Pero oproti předchozí generaci lehce narostlo, co do obvodu a délky, takže jej např. do těla Galaxy Note 3 nezastrčíte. Žádné změny ale nenastaly u akčního tlačítka, které slouží ke kombinaci různých akcí. Pero je detekováno displejem od vzdálenosti zhruba dvou centrimetrů, na displeji zobrazí tečku. Pokud budete takto „mířit“ u konce displeje, poslouží toto gesto k rolování nabídek a stránek z webového prohlížeče.

Stiskem tlačítka a podržením na displeji vytvoříte screenshot, který můžete hned upravit a sdílet. Dvojitým poklepáním s držením tlačítka se spustí Akční poznámka. Zaznamenané údaje můžete automaticky zanalyzovat a využít je dále. Pokud si např. zaznamenáte číslo nebo e-mail, stačí tento rukopis označit a následně vybrat z dostupných akcí. Skvělé využití je při zaznamenávání čísel nebo e-mailů, k uložení kontaktů, webových stránek, adres nebo pro zadání úkolů. Důležitým dělícím prvkem je nový řádek, úkoly je proto třeba zadávat na jeden řádek jinak se vám rozdělí na dva. Akční poznámky můžete navíc spustit kdekoliv v menu nebo minimalizovat do malého čtverce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akční poznámky slouží k rychlému zadání úkolů, čísel nebo e-mailů, z kreseb můžete později vytáhnout skutečný obsah a použít jej

Pero lze použít i pro rychlé rozpoznávání textu, stačí namířit na textové pole a vybrat nově objevivší se ikonku. Pak už stačí psát perem, jak jste zvyklí z psaní propiskou, psaný text se mění na grafickou podobu, která se převede do textu např. ve zprávách či e-mailech, což funguje povětšinou bezchybně. Perem samozřejmě můžete dělat to samé, jako s prstem, může být použito k procházení nabídek, výběru voleb i k ovládání senzorických tlačítek pod displejem. Podržením tlačítka a kreslením geometrických obrazů vytváříte výřez aktuálního displeje, který můžete rychle sdílet celou řadou kanálů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z akčních poznámek lze vytvořit i úkoly, musíte je ale psát na jeden řádek, jinak se rozdělí na dva. Miniaplikace můžete současně zobrazit maximálně čtyři, nejčastěji jsme používali kalkulačku

Vysunutím pera ze slotu může být aktivován režim Bezdotykový příkaz, půlkruh s rychlými volbami. V něm můžete mimo akční poznámky vytvářet výstřižky. Část displeje ořežete perem a ona se vám uloží se svým obsahem do Alba ústřižků. Vystřihávat můžete obrázky, texty, videa i jejich kombinace. Výstřižky můžete řadit do kategorií a přiřazovat značky, abyste je mohli vyhledat např. přes integrované vyhledávání S vyhledávač. Dále můžete na displeji nakreslit obdélníkový obrys, ve kterém si můžete nechat zobrazit jednu z devíti miniaplikací. Aplikace se do obdélníku nevměstnají, ale zobrazí se v širokoúhlé tabletové verzi, v jednu chvíli můžete mít na displeji až čtyři aplikace v oknech. Zřejmě nejpříhodnější aplikací je Kalkulačka, která tak může být rychle po ruce, u dalších aplikací si nejsme efektivním přínosem až tak jistí. Je totiž většinou lepší pracovat s plnohodnotnými verzemi aplikací v plném rozlišení přes celou obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poznámky lze vytvářet i uvnitř jiných aplikací, např. v rámci Samsung E-Meeting. Po vytvoření je lze sdílet, upravovat jim obálku, zamknout proti nechtěnému přečtení nebo exportovat do obrázku či PDF souboru

Mezi aplikacemi najdeme inovovanou verzi poznámek S Note, do kterých můžete psát ručně nebo aktivovat rozpoznávání psaného textu. U velkého displeje se hodí volba zvětšeného zadávání, kdy píšete do přiblížené oblasti, takže se vám na jednu obrazovku vejde více věcí. Poznámky mohou mít několik stran a mohou obsahovat hlasové úryvky, obrázky, videa, rychle vytvořené grafy, ilustrace, výstřižky, jiné skicy nebo výřez z map. Snad jedinou funkcí, která by se zde ještě hodila, je rozpoznávání tvarů, na kterou jsme byli zvyklí u původního Galaxy Note 10.1 první generace. To by se totiž do pracovníh zaměření, ke kterému testovaný tablet tíhne, nesmírně hodilo. Náhrada v umisťování tvarů a jejich přesouvání je oproti tomu značně zpomalená. Vytvořené poznámky můžete sdílet nebo je exportovat na Google Drive či do interní paměti, a to jako obrázek nebo PDF dokument. Jste-li přihlášeni k účtům Samsungu nebo Evernote, můžete počítat se synchronizací starých i nových poznámek.

SIM karta a konektivita

Testovaný tablet disponuje slotem pro SIM kartu, což otevírá cestu hlasové a textové komunikaci. Z tabletu je možné volat pomocí hlasitého odposlechu nebo Bluetooth sluchátka, i když to asi nebudou zrovna nejčastěji používané funkce. Samotná obrazovka s voláním je poměrně malá, mimo obdélníkového výřezu můžete v průběhu hovoru provádět další činnost. Kontakty můžete řadit do skupin, které slouží k hromadné adresaci zpráv a e-mailů. Vícepoložkové kontakty jsou řazeny podle abecedy, u kontaktu vidíte mimo přiřazené fotografie i účty, ze kterých zdrojů pochází. Může se jednat o Google, Samsung účet, telefon, SIM kartu či komunitní weby. Kontakty lze vyfiltrovat pomocí písmen na levém boku nebo postupným zadáváním. Jsou-li označeny hvězdičkou, uloží do sekce Oblíbené a jsou tak snáze přístupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číselník a návrat do něj s aktivací funkce Glance. Informace o probíhajícím hovoru v okně a výsuvné liště, hovořit můžete do drátových či Bluetooth sluchátek nebo v rámci hlasitého reproduktoru

Psát zprávy na tabletu, to už taková utopie není. Editor je připraven v rozvržení na šířku displeje, konverzace vybíráte v levém sloupci, v pravém se pak zobrazují poslední přijaté a odeslané zprávy s daným kontaktem. Na tak velkém displeji oceňujeme možnost změny velikosti písma doručených zpráv, to můžete nastavit nezávisle na velikosti systémového fontu. Nevyžádané zprávy mohou putovat do spamu, zprávy lze odesílat v přesně stanovený čas. Samozřejmostí jsou doručenky nijak nenarušující celistvost konverzací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy se zobrazují v konverzační podobě, inovovaná klávesnice co nejvíce napodobuje vzhled počítačové klávesnice, přibyly dokonce i některé systémové klávesy (Tab, Ctrl a Caps Lock)

Pokud pomineme možnost přímého zadávání perem, je připravena velká a inovovaná QWERTZ klávesnice, která zabírá menší polovinu displeje. Vizuálně se klávesnice tváří, jako by z oka vypadla počítačové klávesnici, a musíme uznat, že se na ní i díky znatelné vibrační odezvě píše velmi dobře. Psát můžete bez jakékoliv pomoci, se slovníkem T9, případně s aktivovaným tahem prstu či pera, v závislosti na čemž se filtrují slova, která jste mohli mít na mysli.  Zřejmě největším přínosem klávesnice jsou ale nová funkční tlačítka známá z počítačů. Tab slouží při editaci dokumentů k odskokům, Caps Lock vynucuje psaní kapitálek. Shift je přítomen 2× a přepíná mezi malými a velkými písmeny, resp. alternativními znaky číslic. Ctrl můžete použít spolu s písmeny a, x, c a v jako zkratky pro výběr všeho, vyjmutí, kopírování a vložení. Při držení ctrl se tato písmena ještě navíc modře podbarví.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U klávesnice postrádáme české znaky na pozici kláves s číslicemi, obě strany jsou v konverzačním prostředí barevně odlišeny

Přes Sym zadáváte symboly, Del a Backspace slouží k mazání, Enter potvrzuje volby nebo vytváří odskok na nový řádek. Velmi užitečné při psaní a editaci delších textů jsou šipky, kterými můžete napozicovat kurzor tak, jak potřebujete. Klávesou vedle vyhrazené číselné řady, kde nám chybí česká písmena s diakritikou (musíte znaky bez diakritiky podržet delší dobu), můžete klávesnici rychle zavřít. Psaní doporučujeme rozhodně na šířku displeje, na výšku je to nekomfortní i díky prostoru nad klávesnicí, který se při nízkém úchopu u klávesnice převažuje. Pro snazší zadávání na šířku může být klávesnice zmenšena nebo rozdělena na části u levého a pravého boku, na tato řešení jsme si za dobu testování moc nenavykli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrazovka Daynote, která se zobrazí po odklopení skládacího flipového krytu

Při zadávání perem je však malá plovoucí klávesnice nutností, perem totiž nemusíte jezdit po tak velké ploše a malé klávesky úzkému hrotu nijak nevadí. Po vstupu na trh bude pro tablet k dispozici i skládací magnetické pouzdro, které může při psaní na rovném povrchu vytvořit oporu. Při odklopení krytu se bude zobrazovat obrazovka Daynote, která zobrazí kalendář, čas, události na aktuální den a poslední poznámky S Note. Klienti E-mailu a Gmailu jsou beze změn, v prvním případě umí push notifikace pouze Exchange účty, u ostatních účtů třetích stran je možná pouze pravidelná aktualizace schránek, ve druhém případě jsou nativně podporovány Gmailem. O instant messaging se stará klient Google Talku - Hangouts.

K internetu se můžete připojit přes mobilní sítě přes EDGE, UMTS s HSPA či LTE cat 4, podporována je i frekvence LTE 900 MHz, kterou využívá Vodafone k rozšíření svého Turbo Internetu zejména po českém venkově. Povolení Ethernetu v nastavení odkazuje na stolní dock, který bude pro Note Pro 12.2 brzy představen, do docku půjde zapojit standardní síťový kabel s konektorem RJ-45. K internetu se můžete připojit i přes Wi-Fi, intenzita signálu a kvalita spojení byla stejná jako u Galaxy Note 3, nedocházelo k žádným výpadkům. K prohlížení internetu slouží prohlížeč od Samsungu i Google Chrome, u obou můžete pracovat ve více záložkách, rychlost otevírání webů a práce s prohlížečem je obdobná, v režimu Multidisplej však může být zobrazen vícekrát pouze nativní prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek
U zpráv můžete nastavit vlastní velikost písma, které je nezávislé na velikosti systémového fontu

Internetové připojení můžete sdílet, přes Bluetooth si můžete připojit např. bezdrátovou klávesnici nebo handsfree. Přes Wi-Fi s DLNA je možné sdílení multimediální obsahu, zatímco Screen Mirroring využijete k zrcadlení obrazu na blízké televizi. V případě 1080p televize bude rozlišení 2K adekvátně zmenšeno.

Témata článku: Samsung, Video, Android, Tablety, Recenze, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 16GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 16GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 32GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 64GB 3G, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note Pro 12.2, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 32GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB Wi-FiUrčitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31