Samsung Galaxy Tab 8.9: velikostní ideál [recenze]

Sedm palců je málo a deset už s sebou tahat nechcete? Potom je tablet s 8,9" optimální volbou, zkuste menší Galaxy Tab od Samsungu.
Samsung Galaxy Tab 8.9: velikostní ideál [recenze]
Kapitoly článku

Několik klávesnic

Klávesnici poskytuje Galaxy Tab 8.9 pouze virtuální, plně však poslouží svému účelu a psaní na ní může být i pro méně zkušené uživatele jednoduchou záležitosti. Při srovnání šířky jednotlivých tlačítek s klávesami notebooku o úhlopříčce 11,6" zjišťujeme, že rozdíly jsou naprosto zanedbatelné a liší se jen o fous. Zajímavou funkcí využitelnou například při psaní e-mailů či vyplňování formulářů, je možnost snížit výšku klávesnice. Při zobrazení v základní nesnížené podobě zabírá klávesnice na výšku zhruba 5,5 cm, ve sníženém stavu pak o centimetr méně, což při psaní často výrazně napomůže přehlednosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnici můžete přepnout do nižšího zobrazení, abyste viděli víc obsahu na displeji

Pokud přepnete na tmavší Androidovou verzi klávesnice, nejen že se nedočkáte stejného luxusu snížení výšky klávesnice, ale budete se při psaní dokonce muset spokojit s ještě menším výhledem než u klávesnice Samsungu, a to zhruba o další centimetr. Nechybí ani možnost použít pro zadávání textu techniku Swype, přičemž v případě Tabu 8.9 je mnohem pohodlnější a rychlejší než u většího předchůdce. Při aktivním Swypu se nabízí uživateli možnost zredukovat velikost klávesnice, tentokrát její šířku a následně s ní pohybovat dle potřeby vlevo či vpravo ve vyhrazeném pásu. Zajímavou a v případě, že netrpíte vážnou vadou řeči, i užitečnou metodu představuje hlasové zadávání textu. Bát se nemusíte mluvit plynně česky, tablet vám bude rozumět. I QWERTY klávesnice zvládá všechna česká diakritická znaménka a nejdůležitější interpunkční znaky, tečku a čárku, obsahuje hned na první kartě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Psát můžete i pomocí Swypu anebo na klávesnici Googlu

Nad Androidem vládne TouchWiz

Po stisknutí odemykacího tlačítka se zobrazí čas a kruhové pole pro odemknutí, zmizela tedy podobnost se smýkáním u Applu. Prostředí tabletu osadil Samsung svým osvědčeným TouchWizem, počítat proto můžeme s tím, na co jsme zvyklí u většiny jeho chytrých zařízení. Ani prvomajitelé zařízení od Samsungu se v prostředí určitě ztrácet nebudou. Pohotovostní režim zobrazí pět ploch, přičemž nelze jakkoli měnit jejich počet, což mi trochu vadí a nechápu proč Samsung tuto možnost manipulace uživatelům vzal. Například Galaxy Tab 7.7 tuto možnost má. Nicméně po stisknutí virtuálního tlačítka "+" se nám otevře hned několik způsobů úpravy ploch. Lze přidávat či odebírat předinstalované či stažené aplikace, jejich zástupce i widgety do mřížky na každé ploše. Do ní se vejde velké množství aplikací, nebudete proto stále muset listovat mezi jednotlivými obrazovkami. Pokud vám velikost widgetu nevyhovuje, lze ji ve většině případů změnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní obrazovka s widgety

Lišta umístěná nad spodním okrajem obrazovky nabídne pět ovládacích nebo funkčních tlačítek systému. První z těchto kláves má pouze jediný účel, a to zobrazit seznam naposledy spuštěných aplikací. Tlačítko, které oplývá mimo jiné i schopností ukončit aplikace, má symbol domečku a jeho hlavním úkolem je navrácení na domovskou obrazovku. Třetí z pěti jmenovaných tlačítek umožní vyfotit screenshot, což je vítanou specialitou Samsungu. Majitelé jiných zařízení s Androidem musí většinou složitě pořizovat obrázky displeje prostředí přes SDK.

Tabletu se dostalo i funkce promazání RAM, nikdy se ale operační paměť neuvolní celá. Na vině je grafické prostředí s náročnými animacemi. Celková velikost operační paměti má hodnotu 1 024 MB. Po výpočetní stránce se tablet spoléhá na výkonný dvoujádrový procesor Nvidia Tegra 2 s taktem 1 GHz a grafický akcelerátor ULP GeForce.

Chytré miniaplikace

Uprostřed lišty osamoceně vyhlíží šipka, která po stisknutí vyplivne šest zkratek aplikací. Všechny tyto aplikace najdete i v hlavní nabídce, pouze však spustíte-li je z této mini nabídky, umístí se jako plovoucí okénko, které se vždy drží v nejvyšší vrstvě, proto jej budete mít stále na očích. Nápad si zajisté zaslouží ocenění, kritiku na druhou stranu obdrží neměnnost nabídky a možnost spuštění pouze jedné z těchto aplikací zároveň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka a režim úprav

Na obrazovce našel své místo i informační panel s notifikační oblastí, po jehož rozvinutí se nám ukáže nabídka několika tlačítek a informací. Nechybí mezi nimi klávesy pro přepínání Wi-Fi, GPS či upozornění. Skrze tuto nabídku se uživatel může dostat i přímo do nastavení nebo změnit jas obrazovky bez nutnosti vstupu do menu.

Hlavní nabídka poskytne mřížku o rozměrech 7 × 5 ikon, nečekejte možnost změny zobrazení na seznam. Každý z piktogramů má pak přímo pod sebou umístěný popisek, což napomáhá přehlednosti. Aplikace se primárně řadí alfabeticky, nehledejte proto nově nainstalované aplikace na konci poslední karty. Poměrně zbytečnou náležitostí je duplicitní zkratka pro Android Market, kdy jedna z nich se nachází v mřížce, druhá pak v horní liště po boku možností třídění aplikací na Vše a Moje aplikace. Neschopnost tabletu vytvářet složky je rovněž malým zklamáním.

Volat (zatím) neumí

Na běžné hlasové volání můžete u Galaxy Tabu 8.9 rovnou zapomenout, a to i pokud vlastníte 3G verzi. I když byla tato možnost slibovaná s příchodem firmwarové verze 3.2, výsledek se nedostavil. Teď už zbývá pouze čekat na Ice Cream Sandwich a doufat, že inženýři z Koreje si s touto výzvou konečně poradí. Tablet i přesto dokáže zobrazit poměrně detailní seznam kontaktů, synchronizovat pak můžete například s účty na sociálních sítích. Čeho se však dočkáte a co se objevilo už ve verzi 3.1, to je možnost psaní SMS, samozřejmě pouze v případě vlastnictví verze s 3G modulem. Zprávy se pak zobrazují klasicky ve formě konverzace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pomocí účtů Googlu nebo Exchange můžete synchronizovat kontakty i kalendář

Co se týče e-mailů, na výběr máte ze dvou klientů. První z nich podporuje všemožné typy e-mailových účtů, druhý z nich je pak přímo určen pro googlovskou poštu Gmail. V obou případech se jedná o přehledné a zcela intuitivně ovladatelné aplikace a dovoluji si říct, že Gmail dosáhl vyšší přehlednosti a snazší manipulovatelnosti v tabletu než v počítači. Univerzální klient dokáže zobrazovat několik účtů zároveň, každý z nich má pak svou vlastní barvu pro snazší orientaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E-mailový klient pro jakýkoli uživatelský účet, Gmail má svůj vlastní

Tab 8.9 lze úspěšně použít jako organizér. Budík umožňuje nastavit až dvanáct upozornění, kde každé z nich lze opakovat libovolné dny v týdnu a odkládat je až desetkrát. Místa v kalendáři zbylo pod mřížkou se dny a týdny dost díky velkému displeji, a dostalo se mu i efektivního využití - dokáže zobrazit detailní popis událostí. Kalendář také zvládá synchronizovat a zobrazit události například z Facebooku či Exchange. Přítomnost balíku kancelářských programů typu Word a Excel jistě ocení nejeden majitel, stejně tak jednoduchou tvorbu a editaci dokumentů v kompatibilních formátech. K práci může pomoci i kalkulačka s několika pokročilými funkcemi a poznámkový blok, který umožňuje zadávat informace buď skrze klávesnici nebo psaním samotným prstem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kancelářské dokumenty můžete editovat i tvořit v aplikaci Polaris Office

Témata článku: Samsung, Recenze, Android, Tablety, Galaxy, LG Optimus, LG Optimus Pad, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab 7.7, Samsung Galaxy Tab 7.7 32GB 3G, Samsung Galaxy Tab 7.7 64GB 3G, Samsung Galaxy Tab 8.9, Samsung Galaxy Tab 8.9 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab 8.9 32GB 3G, Samsung Galaxy Tab 8.9 32GB Wi-Fi, Velikost, Sam, Vrchní strana, Sekundární fotoaparát, Tab, Bluetooth klávesnice, Testovaná verze, Běžné užíváníUrčitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 34

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 94