Samsung Galaxy Tab A (2016): pro děti a nenáročné [recenze]

Otestovali jsme nejlevnější tablet Samsungu pro letošní rok. Nabídne absolutní základ, ovšem s trochu vyšší cenovkou.
Samsung Galaxy Tab A (2016): pro děti a nenáročné [recenze]
Kapitoly článku

1. Design: nepřekvapí, neurazí

Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) je tablet o rozměrech 187 × 109 × 9 mm a s hmotností 283 gramů. Zařízení je vyrobeno z plastu, v případě černé barevné varianty je boční pruh šedý, což tablet opticky ještě zvětšuje. Oproti dříve testovaným tenčím tabletům od Samsungu nám letošní Tab A 7.0 přijde trochu rozměrnější. Ale neberte mě za slovo, na přenášení je testovaný model stále velmi dobře uzpůsoben, ovšem při dlouhodobějším používání se může už trochu pronést.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tablet Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) 

Celá čelní strana je kryta lesklým sklíčkem, na kterém poměrně dosti ulpívají otisky prstů. Čas od času tedy bude třeba displej otřít hadříkem, v základním balení jej ale nehledejte. Samsung vše uzpůsobil ceně, takže v základní krabici chybí i obyčejná sluchátka. Spokojit se budete muset jen s uživatelskými manuály, nabíjecím adaptérem a datovým kabelem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní strana tabletu má nepatrnou strukturu. Dominantním prvkem je zde 5Mpix snímač s automatickým ostřením

Na čelní straně naleznete již tradiční ovládací prvky od Samsungu v čele s domovským tlačítkem, které by na náš vkus mohlo být o něco větší a možná také trochu více vystouplé nad okolní povrch. Tlačítko doplňují dva senzorické ovladače, které nejsou podsvětleny ani nevibrují. U méně vybavených Samsungů je to bohužel „standard“, byť samotné vibrační motorky jsou zřejmě jen korunovou položkou na celkovém účtu za jednotlivé součástky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na boky tabletu odhalí záslepku slotu pro microSD, regulátory hlasitosti a zamykací tlačítko

Nad displejem je mimo loga výrobce umístěna jen 2Mpix selfie kamerka. Čidlo automatické regulace jasu chybí. Pravý bok je osazen regulátory hlasitosti a zamykacím tlačítkem, levý zase slotem pro microSD kartu. Tablet se prodává pouze ve verzi Wi-Fi, slot pro SIM kartu tedy úplně chybí. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily - 2Mpix kamerka nad displejem a prohlídka zad

Konektorová výbava je nečekaně umístěna na horní hraně, nestandardní je zejména z pohledu nabíjení. Displej je totiž „vzhůru nohama“, ovšem díky automatickému otáčení obrazů to funkčně nijak výrazně nevadí, jedná se spíše jen o kosmetický nedostatek. MicroUSB konektor je pak doplněn sluchátkovým konektorem. Na spodní hraně je umístěn pouze mikrofon sloužící zejména pro zvukový záznam při natáčení videa a také pro diktafon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) v dlani

Zadní strana není vyrobena z úplně obyčejného plastu, jedná se o matný a nepatrně strukturovaný materiál, který působí naomak příjemně. Zpočátku jsme sice byli skeptičtí z toho, zda nebudou záda při zpocených dlaních proklouzávat. Naše obavy se ale nakonec nevyplnily. Tablet v drží poměrně dobře a to hlavní - vcelku jistě se drží.

Známka za design: 5 z 10

Při hodnocení zohledňujeme i cílovou skupinu uživatelů, Tab A 7.0 designově ničím nepřekvapí, možná snad jen větší tloušťkou. Konektory najdeme netradičně na horní hraně, ovladače pod displejem nevibrují, domovská klávesa by mohla být větší, a nad displejem chybí čidlo okolního jasu. Hodnocení je tedy spíše průměrné.


2. Displej: IPS s režimem „Venku“

Samsung u tabletu použil sedmipalcový displej, ovšem tentokrát se nejedná o „nejlevnější“ TFT LCD ale o něco kvalitnější IPS LCD. Je to poznat zejména na větších pozorovacích úhlech, při kterých zároveň nedochází k degradaci barev. Spíše vám budou vadit odrazy od okolních objektů, ale už jsme, z tohoto úhlu pohledu, viděli i horší displejové panely.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Displej nevyplňuje celou čelní plochu a má poměrně široké rámečky po stranách

Nacházíme se v nejnižší řadě tabletů, takže ani nepřekvapí průměrně rozlišení 1 280 × 800 pix, displej má i přesto slušnou jemnost, takže nějaké výrazně „zubaté“ textury nepozorujeme. Ovšem při přímém porovnání, např. s tablety řady Galaxy Tab S2, jsou rozdíly poměrně dosti výrazné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úprava jasu v horní liště, režim displeje a nastavení stylu a velikosti písma

Dalším „krokem zpět“ je absence čidla okolního osvětlení. Díky tomu si jas musíte nastavovat manuálně přes horní lištu, která je dostupná odkudkoliv. Tam, kde běžně vídáme režim „Auto“, najdete režim „Venku“. Jeho aktivací dojde ke krátkodobému (15 min) navýšení jasu displeje nad uživatelsky dostupné maximum. Na sluníčku je tak displej o něco lépe čitelný. 

I přesto, že v tabletu není přítomen Super AMOLED panel, najdeme v Nastavení volbu režimu displeje. Základní adaptivní režim můžete vyměnit za čtecí režim, který bílou barvu nepatrně nasměruje směrem ke žluté. To se hodí zejména při čtení knih nebo PDF dokumentů, protože vás tolik „nebije do očí“ jinak ostrá bílá na pozadí. 

Známka za displej: 6 z 10

V rámci nižší třídy tabletů je IPS zobrazovač Galaxy Tab A (2016) lehce nadprůměrný. Barvy jsou přirozené, pozorovací úhly jsou poměrně dobré a oceňujeme i čtecí režim, body dolů však tablet dostává za absenci automatické regulace jasu. Opět korunová položka, která zde „záměrně“ a úplně zbytečně chybí.


3. Hardware: Čtyři jádra a 1,5GB RAM

Testovaný tablet je postaven na procesoru Spreadtrum SC7731, což je čipset nižší třídy, o taktu 1,4 GHz na každém ze čtyř jader. Zatím průměrný hardware doplňuje základní grafický adaptér Mali-400 MP, trochu nadstandardní je 1,5GB RAM, byť pro grafickou nadstavbu TouchWiz je to, dá se říci, nezbytné minimum.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky Antutu, základní hardware v CPU-Z a informace o hardwaru z aplikaci AIDA64

Po najetí tabletu je v RAM volných cca 850 MB, takže větší polovina. Při běžném používání se dostáváme na využití RAM okolo 60 procent. Svižnost systému ale také závisí na tom, v jakém stavu se nachází interní úložiště. To je sice osmigigabajtové, ovšem jen systémová paměť zabírá přes přes 3 GB. Stačí tedy jedna či dvě větší hry a bude vás telefon informovat o nedostatku paměti. To se projeví i na zpomalených reakcích systému, podobně jako při instalaci aplikace na pozadí při současném odemknutí tabletu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přesuny aplikací a her na kartu nejsou efektivní, výjimkou je hra Hearthstone, která po prvním spuštění po přesunu převede zbytek dat na kartu 

Do tabletu sice můžete vložit paměťovou kartu, vyzkoušeli jsme 32GB a fungovala bez problémů, ovšem s přesuny aplikací a her na ní moc nepočítejte. Samotný přesun je sice možný přes nabídku Nastavení - Aplikace, ovšem u většiny her jsme nepochodili, protože se přesunula jen nepatrná část dat a celková velikost aplikace ještě narostla. Výjimkou byla hra Hearthstone, která po přesunu a dalším spuštění správně přesunula zbývající data na paměťovku.

Výsledky benchmarku Antutu 6.0.1:

 • 3D: 837
 • UX: 9 513
 • CPU: 8 893
 • RAM: 3 295
 • celkem: 22 538

Interní paměť je potřeba pro instalaci nových her a aplikací, takže po několika objemnějších hrách si již žádnou další nestáhnete, a to je vcelku škoda. Na druhou stranu, hraní na tabletu má své rezervy, zejména při delším načítání lokací a při otevírají různých oken a nabídek. Závodní hry ale běžely celkem plynule a bez větších zádrhelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Testovací hry, Hearthstone a NFS No Limits, byly hratelné. Vadilo nám snad jen delší načítání dat

A co se týká celkového výkonu tabletu, při ovládání systému se místy objevila menší prodleva, ovšem to může být i za následek i chybějící vibrační odezva a podsvětlení zpětné šipky. Jednoduše nevíte, zda jste ji stiskli či nikoliv.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace SmartManager se stará nejen o správu RAM ale také o úložiště, zabezpečení a baterii. Porovnání výsledků v Antutu battery testeru

Konektivita tabletu je na základní úrovni. K internetu se připojíte pouze přes Wi-Fi, k periferiím zase přes Bluetooth. Pomůže vám ale i microUSB konektor, který podporuje zařízení OTG, takže do něj připojíte Flash disk, klávesnici nebo třeba i počítačovou myš.

Antutu battery test:

 • Celkové skóre: 8 054
  (hodnocení se pohybuje v očekávaném rozmezí vzhledem k poměrně slušné baterii a průměrnému hardwaru)

V tabletu najdeme 4 000mAh akumulátor, jehož plné dobití ze sítě trvá zhruba 4 hodiny. Z USB portu počítače se tablet nenabíjí. Co se týká výdrže, na rozměry a funkční specifikace tabletu je mírně nadprůměrná. Při přehrávání AVI videí do sluchátek na maximální hlasitost a maximální jas displeje vydržel tablet na jedno nabití okolo šesti a půl hodin.

Známka za hardware: 6 z 10

Tablet běží na výše popsaném hardwaru vcelku obstojně. Spokojeni jsme s displejem i s RAM, která se pro potřeby zařízení ukázala jako dostatečná. 


4. Software: více uživatelů a FM rádio

Testovaný tablet je postaven na Androidu 5.1.1 Lollipop s grafickou nadstavbou TouchWiz. Prostředí je hodně podobné dřívějším modelům od Samsungu, základem je opět domovská obrazovka, na kterou můžete přidat widgety a zástupce aplikací. Centrum tabletu je pak v horní výsuvné liště, mimo jedenácti rychlých přístupů zde najdeme i jezdce pro rychlé nastavení jasu či tlačítko pro přepnutí uživatelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Domovská obrazovka, výsuvná lišta, poslední spuštění aplikace a hlavní nabídka

Samotný víceuživatelský režim je potěšitelným přídavkem, mimo horní lišty můžete uživatele přepínat i rovnou z lockscreenu. Mimo hlavního účtu je možné nakonfigurovat několik dalších, buď plnohodnotných, nebo omezených účtů, u kterých nastavíte, které aplikace je možné spouštět. Režim hosta je pak určen k jednorázovému zkoušení, přičemž pokračujete v poslední uložené instanci. Každý z plnohodnotných uživatelů má vytvořen i svůj vlastní paměťový prostor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Víceuživatelský režim, možnosti nastavení a přepnutí ze zamykací obrazovky

Ploch může být na tabletu k dispozici hned několik, ovšem na všech se opakuje spodní řada šesti ikon, která v základu nabídne ty nejpoužívanější. Ovšem můžete si je nahradit za jakékoliv jiné, tedy až na tu úplně vpravo, která vás vezme mezi aplikace. Jedná se o víceméně základní paletu aplikací, ze které vyčnívá snad jen Dětský režim a FM rádio.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavujeme dětský režim a povolujeme, které aplikace a hry si mohou děti spustit

V prvním případě můžete tablet bez problémů půjčit i malým dětem, kteří budou v dětském prostředí jako doma. Jako rodič si nastavíte primární heslo, které je třeba k tomu, aby bylo možné dětský režim opustit. Pojistíte se tak před tím, že dítě nespustí žádnou jinou aplikaci, než tu, kterou mu explicitně povolíte. Navíc k tomu můžete připočíst několik dětských hříček a dětský obchod s hrami. Děti si mohou stáhnout bezplatné hry, k placeným titulům se ale přes ochranu PIN kódem nedostanou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
FM rádio zahraje pouze se sluchátky, to, co slyšíte, si můžete i nahrát

Další záležitostí, která mezi aplikacemi vyčnívá, je FM rádio. Původně se mělo jednat o jakýsi druh „hybridního rádia“, které by kombinovali pozemní a internetové vysílání. Do tiskové zprávy se však vloudil „šotek“, takže před sebou máme víceméně klasické řešení FM rádia, s tím, že zahraje pouze s připojenými sluchátky. Vadou na kráse je ale to, že sluchátka musíte mít svá vlastní, protože v základním balení žádná nenajdete. Určitým bonusem je možnost přímého nahrávání z rádia, nahrávky jsou ale pořizovány do méně kvalitního formátu *.m4a.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač a nastavení ekvalizéru

Hudební přehrávač od Samsungu v tabletu nenajdete, je třeba použít aplikaci Hudba Play. Na výběr máte i několik nastavení ekvalizéru a zvukové efekty, mezi podporovanými formáty najdeme i UHQ audio (192kHz, 24bit). Hudební reprodukce je ve sluchátkách poměrně kvalitní, zejména basová složka. Reproduktor je na náš vkus trochu tišší, a hraje trochu „plechově“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K videím můžete načíst i titulky

Videopřehrávač si poradí s formáty *.avi, *.mp4 i *.mkv, občasné problémy Samsungů s „nepodporovaným zvukovým kodekem“ se u tohoto modelu neobjevily. Počítat můžete i s podporou titulků, buď je pojmenujete stejně jako video, nebo je můžete načíst samostatně přes kontextovou nabídku. Aby byly české znaky zobrazeny korektně, je třeba titulky v poznámkovém bloku „přeuložit“ s kódováním UTF-8.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kalendář, prohlížečka dokumentů Office, správce souborů a tvorba nové poznámky

 

Zbytek aplikací se vztahuje k organizaci a správě času. Najdeme zde základní kalendář, kalkulačku, budíky, jednoduché poznámky, správce souborů a také prohlížečku dokumentů Office. K přístupu na internet slouží stejnojmenná aplikace od Samsungu, na tabletu je možné využít i GPS navigaci. V základu jsou předinstalovány Mapy od Googlu, které umožňují mapové podklady stáhnout dopředu pro Offline režim. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdrojem dalších her a aplikací je Google Play a Galaxy Apps

Zbytek aplikační výbavy završují e-maily a aplikace Kontakty. Pokud vám něco bude chybět, stačí se podívat na aplikační portály Google Play a Galaxy Apps. Ve druhém případě se nezapomeňte podívat i na bonusovou sekci Pro Galaxy - Galaxy Essentials, kde si můžete bezplatně stáhnout např. šikovný editor fotek.

Známka za software: 6 z 10

Vzhled použitého systému u testovaného tabletu můžeme přirovnat ke starším zařízením od Samsungu, takže pokud jste již dříve používali Samsung, budete jako doma. Body navíc dostává tablet za víceuživatelský a dětský režim, naopak ztrácí v plynulosti ovládání a někdy neregistruje dotyky na displej a na senzorické ovladače.


5. Fotoaparát: nezbytný základ

Protože je Galaxy Tab A 7.0 (2016) určen spíše jako doplňkové zařízení do domácnosti, stojí fotoaparát trochu v ústraní. Jako hlavní byl použit 5Mpix snímač, který pořizuje fotografie v maximálním rozlišení 2 576 × 1 932 a v poměru stran 4:3. 

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní fotoaparátu

Kvalita snímků je spíše podprůměrná. Z fotek se vytrácí barevná věrnost, díky čemuž působí fotky nudně a nezáživně. Snímač má problémy ostřit proti světlu, oblohu přepaluje a v interiérech jsou fotky často překryty jakýmsi šedým filtrem. I přesto, že snímač zvládá automaticky ostřit, budete chtít raději ostřit manuálně dotykem na displej. Nejen proto, že automatika je dosti pomalá, ale také proto, že snímač často nezaostří tam, kam potřebujete. 

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Snímky pořízené za jasného počasí
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené při polojasné obloze
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nepřesná automatika se ukázala při vyfocení dvou snímků z jednoho místa krátce po sobě
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V interiérech s horším osvětlením si také všímáme narůžovělých středů fotek

Videa jsou natáčena maximálně v HD rozlišení, pro které platí to stejné, co pro fotografie...

Ukázkové video:

Známka za fotoaparát: 4 z 10

Podprůměrné fotografické výsledky ukazují, že fotoaparát je u tohoto tabletu skutečně jen do počtu. Na momentky ano, na focení dovolených a rodinných akcí jej určitě nedoporučíme.


Závěr:

Otestovali jsme tablet nižší třídy od Samsungu, u něhož budete muset udělat kompromisy. Celek je tedy určen pro nenáročného uživatele, pro hraní několika her, sledování filmů a čtení zpráv z webu. Bohužel, více velkých her do tabletu, díky neefektivním přesunům aplikací na paměťovou kartu, nedostanete, na druhou stranu jej můžete bez obav půjčit i malým dětem.

Vadou na kráse je však koncová cena, levnější segment tabletů je nyní již poměrně hodně penetrován a testovaný model s cenou 3 990 Kč se rozhodně neřadí mezi ty nejlevnější modely. Novinka od Samsungu to tedy bude mít na trhu poměrně hodně těžké. 

Celkové hodnocení: 5,5 z 10

(Celková známka vzniká z aritmetického průměru všech pěti dosavadních udělených známek. Všechny kategorie mají stejnou váhu.) 

Verdikt:

Tablet je určen nenáročným uživatelům, kteří nepotřebují velké úložiště pro aplikace. Stačí tedy dvě větší hry a do tabletu již žádné další nenainstalujete. Na vině jsou neefektivní přesuny na microSD kartu. Slušný IPS displej v kategorii potěší, ovšem celek zastřešují průměrné specifikace a vyšší koncová cena.

Plusy:

 • poměrně kvalitní IPS displej, HD rozlišení postačuje
 • slušná výdrž na jedno nabití
 • 1,5GB RAM je pro účely zařízení dostatečná
 • víceuživatelský režim
 • FM rádio, zahraje však pouze s připojenými sluchátky
 • podpora UHQ audia
 • dětský režim s delegací obsahu

Minusy:

 • rozměrnější zařízení
 • chybí čidlo regulace okolního jasu a vibrační odezva
 • malá interní paměť postačí sotva na jednu náročnější hru
 • občas se stane, že prostředí na dotyk nereaguje
 • netradiční umístění microUSB konektoru
 • vyšší cena
 • v základním balení chybí sluchátka

Témata článku: Samsung, Video, Android, Recenze, Tablety, Galaxy, Dětský režim, Pro děti, Essential, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab A 10.1, Samsung Galaxy Tab A 10.1 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016), Samsung Galaxy Tab A 8.0, Samsung Galaxy Tab A 9.7, Samsung Galaxy Tab A 9.7 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab S2 8.0, Samsung Galaxy Tab S2 9.7, Nezbytné minimum, Kódování, Jasné počasí, Nejlevnější tablet, TFT LCDUrčitě si přečtěte