Samsung Galaxy Tab S 8.4: ideální kompromis? [recenze]

Po desetipalcovém high-endu Galaxy Tab S 10.5 zde máme jeho osmipalcové dvojčce, které veškeré funkce zabalilo do menších rozměrů.
Samsung Galaxy Tab S 8.4: ideální kompromis? [recenze]

Režimy a otisky prstů

Nastavení je opět laděno do čtyř záložek s logicky odděleným obsahem. Najdeme v něm např. panel nástrojů, tedy plovoucí okno s pěticí zástupců, nebo čtyři režimy. Blokovací se postará, abyste v noci nebyli rušeni notifikacemi a zvoněním, základní úsporný doplňuje Ultra úsporný, který omezí maximální počet dostupných aplikací na devět, ke spuštění jich však doporučí pouze sedm. E-mailový klient nám ale v tomto režimu schází, výdrž tabletu se však zvýší řádově v jednotkách hodin. Dětský režim nainstalujete z widgetu na ploše, více informací jsme o něm přinesli v samostatném článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení a možnost zobrazení plovoucí ikony s pěti zástupci. Soukromý režim můžete ověřovat otiskem prstu, Ultra úsporný režim vypne většinu funkcí a prodlouží výdrž zařízení přebarvením prostředí do černobíla. Blokovací režim vám zajistí klidné spaní, počítat můžete i s víceuživatelskou podporou, přepínat uživatele jde na lockscreenu

V neposlední řadě tabletu nechybí víceuživatelská podpora, přidat můžete až sedm dalších uživatelů, buď plnohodnotných nebo omezených profilů, v nichž povolíte používání pouze vybraných aplikací nainstalovaných ve vašem správcovském profilu. Každý plnohodnotný uživatel si pak může registrovat až tři otisky prstů, které využije zejména pro odemknutí tabletu či pro vstup do soukromého režimu. Při jeho aktivaci ukládáte fotky, hudbu, videa a další soubory do zabezpečené paměti, po opuštění jsou tyto soubory neviditelné. Přihlašování na webové portály otiskem prstu (např. k dispozic u Galaxy Alpha) zatím není zpřístupněno, je však pravděpodobné, že se objeví s dalším updatem firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Otisk prstu jde využít pro odemknutí displeje, ověření soukromého režimu či pro ověření Samsung účtu

Při odemykání displeje prstem je patrný delší čas vyhodnocování otisku, prstem musíte přejíždět poměrně pomalu, jinak budete muset snímání opakovat ještě jednou.

Volání s tabletem? Nouzovka, ale jde to

Testovaný Galaxy Tab S 8.4 v LTE variantě zvládá nejen datové přenosy v mobilních sítích, s vloženou SIM s ním můžete nahradit i váš stávající smartphone. Díky reproduktoru nad displejem můžete volat s tabletem klasicky u ucha, má to však řadu zádrhelů. Tablet se rychle pronese a často trvá poměrně dlouho než uchem narazíte na reproduktor a tedy na ideální poslechové místo. Samotná hlasitost sluchátka mohla být ještě o něco vyšší, protistrana si na kvalitu hovorů nijak nestěžovala. Otázkou však zůstává přenositelnost, zvonící telefon za pasem nebo v kapse dokážete operativně velmi rychle přijmout, u tabletu v tašce nebo batohu to již bude problém.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volání probíhá v malém okně, číselníku tolik prostoru na displeji zřejmě nesvědčí. V levém sloupci procházíte kontakty, v pravém se vám zobrazují detaily. Oblíbené kontakty a možné rozvržení klávesnice v režimu na výšku. Volat můžete i přes Bluetooth s hodinkami Gear 2, stačí jen stáhnout aplikaci Gear Manager

Smysluplné to však může být s hodinkami Gear 2 či Gear 2 Neo, stačí z Galaxy Apps stáhnout aplikaci Gear Manager a poté využívat pro volání hlasitý odposlech. Místo smartphonu a tabletu však budete používat tablet a hodinky, tedy stále dvě zařízení, které je třeba pravidelně nabíjet. Telefonní aplikace v tabletu je stejná jako u smartphonů, tedy číselník s chytrým zadáváním, protokoly, oblíbené a telefonní seznam ve dvou sloupcích, v levém procházíte kontakty, v pravém vidíte detaily. Pokud po položkách potáhnete do stran, můžete rychle zavolat nebo napsat zprávu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QWERTZ klávesnice v režimu na šířku a dostupné grafické prvky včetně smajlíků a různých grafických prvků, které jsou součástí běžných textových zpráv. Speciální symboly se však korektně zobrazí pouze na Samsungu

Textový editor, jako by z oka vypadl telefonní verzi. Můžete v něm přidat prioritní odesílatele, případně odesílatele přesouvat do spamu nebo zprávy zamykat před nechtěným přečtením. Klávesnice má rozměrná tlačítka v režimu na výšku i na šířku, líbí se nám výrazná vibrační odezva, doprovodný zvuk imitující psaní na psacím stroji zřejmě co nejrychleji deaktivujete. Pro krátké psaní stačí QWERTZ klávesnice na výšku, kde znaky vyťukáváte postupně. Alternativou je psaní se slovníkem T9, hlasové zadávání s možnou změnou slov nebo psaní tahem prstu. Na tak velkém displeji vás ale přejíždění rychle omrzí. Psaní na šířku je vhodnější zejména pro delší texty, na znaky uprostřed se ale s malými dlaněmi budete natahovat někdy až přespříliš. Nezapomeňte v tom případě ani na hrozbu nechtěného stisknutí senzorických ovladačů.

Organizační a pracovní aplikace

Pracovní funkce začínají u přehledného kalendáře s řadou náhledů který upozorňuje na uložené události a úkoly. Dále je připravena rozměrná kalkulačka, která se po překlopení nabok dovybaví o několik matematických funkcí. Správce souborů v sobě udržuje hierarchii souborů i tematické složky podle obsahu, nechybí zde ani napojení na webové úložiště Dropbox. To je však přístupné ještě jednou v podobě samostatné aplikace. O prohlížení kancelářských dokumentů se stará software Hancom Office, editor je třeba stáhnout dodatečně zdarma z portálu Galaxy Apps. O poznámky se stará aplikace S Note, můžete je vytvářet podle šablon, synchronizovat s různými účty a při psaní využívat psané texty z klávesnice či vlastní náčrty od ruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalkulačka, poznámky, E-Meeting, S Voice, kalendář, správce souborů a dva internetové prohlížeče

Poměrně dobře zpracovaná se jeví nápověda, řada nastavení a novinek je i v krátkých animacích či náčrtech názorně ukázána. Naopak se moc nepovedl hlasový průvodce S Voice, neporadí si s češtinou, takže jej zřejmě vůbec nevyužijete. A aby nezdržoval, doporučujeme vypnout jeho spouštění na dvojklik domovského tlačítka, čímž zrychlíte i jeho odezvu. Opakovaných budíků si nastavíte hned několik, v aplikace najdete i sdružené informace v rámci hodin v různých světových městech a letoviscích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Remote PC a její vzdálené ovládání počítače

Aplikace Remote PC slouží ke vzdálenému ovládání počítače, v něm však musí být nejprve nainstalovaná podpůrná aplikace. Na dálku lze ovládat myš, zadávat texty nebo počítač restartovat či rovnou vypnout. SideSync 3.0 (testovali jsme zde) slouží k zobrazení displeje smartphonu na displeji tabletu přes Wi-Fi Direct za účelem kopírování souborů, vzdáleného ovládání nebo přijmutí hovorů. WebEx je určen pro internetové konferenční hovory a chaty, zatímco E-Meeting funguje lokálně přes Wi-Fi Direct. Internetové prohlížeče jsou hned dva, a to od Samsungu nebo Google Chrome, který synchronizuje vyhledávání s vašim Gmail účtem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přes SideSync a Wi-Fi Direct můžete na displeji tabletu zobrazit displej a ovládat smartphone na dálku, a to včetně vyřizování hovorů. Galaxy Apps a popis bonusového obsahu, aplikační portál Google Play

Zbytek obsahu je úzce spjat s Googlem. Najdeme zde aplikační obchod Google Play s vyčleněnými sekcemi pro Filmy, Knihy, Hry a novinové zprávy. Hangouts zajistí komunikaci s vašimi Gmail kontakty, přes YouTube si zase pustíte videa ze stejnojmenného portálu, protože oba prohlížeče nepodporují Flash. Nechybí ani hlasové vyhledávání Googlu či aplikace pro vstup do webového úložiště Google Disk. O základní navigaci se postarají Google Mapy, mapové podklady jsou ale stahovány v reálném čase z internetu, takže je v případě potřeby zřejmě nahradíte různými offline navigátory. Fixace GPS je poměrně rychlá, uvnitř budovy u okna se načekáte do dvaceti vteřin.

Témata článku: Samsung, Android, Tablety, Recenze, LTE, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Pro 12.2, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 32GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 32GB LTEUrčitě si přečtěte