Samsung Galaxy Tab S3: Dvojí život pod taktovkou pera S Pen [recenze]

 • Otestovali jsme nejvybavenější tablet Samsungu pro letošní rok
 • Řada Tab S se naučila snímat otisky a nově používat pero S Pen
 • Dočkáme se výraznějších vylepšení oproti Tab S2?
Samsung Galaxy Tab S3: Dvojí život pod taktovkou pera S Pen [recenze]
Kapitoly článku

1. Design

Samsung Galaxy Tab S3 má rozměry 237 × 169 × 6 mm a váží 434 gramů. Zvlášť musíme vypíchnout samotnou tloušťku tabletu, která je skutečně velmi nízká, takže tablet působí v ruce příjemným „high-tech“ dojmem. Čelní strana ale moc inovací nenabídne, zařízení jakoby z oka vypadlo dřívějšímu Galaxy Tab S2 9.7.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Tab S3 jsme otestovali v černé barevné variantě

Přední strana je kryta sklem, to stejné platí i o zádech. Při používání tabletu se však na sklu ve větší míře objevují otisky prstů. Pokud tedy tablet nebudete mít nasazen ve skládacím pouzdru, připravte se na časté leštění zadní strany. Boční hrany jsou kovové, příjemně chladí, přechody na přední a zadní část jsou plynulé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily - typické ovladače pod displejem a kamerka s bleskem na zadní straně

Nad displejem je umístěno logo výrobce, vedle něhož najdeme snímač okolního osvětlení a také 5Mpix kamerku pro selfie. Pod displejem zase nemůže chybět tradiční trio ovladačů v podání Samsungu. Domovská klávesa je trochu vystouplá a její stisk následuje slyšitelné cvaknutí.

Součástí tlačítka Home je i snímač otisků prstů, který můžete použít pro zabezpečený přístup k tabletu. Funguje stejně jako u Galaxy A5 (2017), když při zamknutém tabletu na klávesu přiložíte prst, tablet se rozsvítí a rovnou rychle odemkne.

Klepněte pro větší obrázek
POGO konektor slouží k připojení externí klávesnice

Z pohledu ovládání je nejzajímavější pravý bok tabletu. Vedle zamykací klávesy najdeme regulátory hlasitosti. Pokud budete tablet používat na šířku displeje, počítejte s tím, že úprava hlasitosti funguje naopak, než velí rozum. Levý bok tabletu je osazen POGO konektorem, do kterého můžete zapojit přídavnou klávesnici (není součástí základního balení). 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Doplňkové ovladače na pravém boku a ukázka tloušťky tabletu

Hlavní zbraní tabletu je pero S Pen, resp. jedná se o záležitost, která Tab S3 odlišuje od jiných high-end tabletů. Současná generace pera je bohužel externí, protože do děla tabletu by se širší pero nemělo jak vejít. Je vyrobeno z pogumovaného plastu, na délku odpovídá běžné propisce, je však o něco tenčí. A to nejdůležitější - pero vám rychle „přiroste“ k ruce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pomocník, kterého bude s tabletem nosit instinktivně, pero S Pen

Již krátce po vybalení z krabice jsme s sebou pořád nosili S Pen, pro ovládání systému jej budete brzy intuitivně vyžadovat. A k čemu poslouží? Mimo nahrazení ovládání prsty jím můžete psát texty, psát si poznámky nebo kreslit. Půjde jím ovládat i různé aplikace a hry, ne u všech jsme ale pochodili. U „klikání“ problémy nebyly, spíše u různých pohybů a přetahování objektů, kde záleží na tom, jakým stylem byly tyto funkce ve hrách naprogramovány.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Později by se měla v prodeji objevit i tato speciální varianta S Pen v podobě tužky Staedtler

Abyste co nejvíce zabránili ztrátě pera, najdete na něm klip, za nějž jej můžete přicvaknout ke košili nebo třeba k zavřenému flipovému pouzdru. K němu se pero umí „přitulit“ i díky magnetům. Hrot pera S Pen má šířku pouhých 0,7 mm, takže psaní na displeji působí o něco více přirozeněji, než u předchozích generací. Nechybí ani akční tlačítko, které si blíže naťukneme v kapitole o hardwaru. 

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana tabletu je, stejně jako čelní strana, skleněná

O nabíjení se stará USB-C na spodní hraně. V základním balení najdete kabel, který má na jedné straně ještě USB 2.0, který zasouváte do síťového adaptéru. Jedná se o typ Adaptive Fast Charging, takže můžete počítat i s rychlým nabíjením tabletu. Baterie o kapacitě 6 000mAh se z nuly na sto dobije za 2 hodiny a 40 minut, z USB portu počítače se tablet nedobíjí.

Klepněte pro větší obrázek
Konektorová výbava - USB-C a 3,5mm jack

Vedle USB-C konektoru najdeme i sluchátkový konektor, do něhož můžete připojit dodávaná špuntová sluchátka nebo svá vlastní. O hudební doprovod tabletu se jinak starají rovné čtyři reproduktory, které jsou umístěny po dvojicích na užších hranách. Podporují funkci Auto-rotate Stereo, což znamená, že se jejich kanály mění podle toho, zda tablet používáte na výšku nebo na šířku displeje.

V praxi můžete slyšet drobné zvukové rozdíly při přetočení tabletu nabok, největším přínosem je však počet reproduktorů. Při hraní se vám tak nestane, že byste je všechny najednou ucpali svou dlaní.

Na tablet s tloušťkou 6 mm podávají reproduktory velmi dobrý zvukový výstup. Reproduktory, pod které se podepsala společnost AKG Acoustic, hrají dostatečně hlasitě a „sytě“. Pokud pomineme hudební „pecky“ s přehlušenou basovou složkou, je zvukový výstup čistý a bez rezonance při vyšších hlasitostech. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tablet má čtyři reproduktory, vždy po dvojicích na obou užších hranách

V základním balení obdržíte spolu s tabletem Fast Charging adaptér, zmiňovaný USB-C kabel, špuntová sluchátky, pero S Pen, několik výměnných hrotů a „pinzetu“ na jejich vytažení z pera.

V rámci návrhu tabletu byla upřednostněna efektivita před designem. Displej se nedrží trendu „bezrámečkových“ displejů a je to rozhodně dobře, protože jej za široké rámečky můžete pohodlně držet a nemusíte se bát, že rukou něco nechtěně stisknete. Rozměrově velké zařízení se může opřít o nízkou tloušťku, která celkový dojem poměrně výrazně napravuje. Na druhou stranu, díky nízké tloušťce se v tabletu nenašlo místo na vložení pera S Pen.

2. Displej

Samsung osadil tablet 9,7" Super AMOLED displejem s rozlišením 2 048 × 1 536 pix, a pokračuje tak v nastoleném trendu. Displej je velmi jemný, má syté barvy, absolutní černou (=vypnutý pixel) a také velmi dobrou čitelnost na přímém slunci. Máte-li aktivní automatický jas, může displej krátkodobě navýšit svůj jas i nad běžně dostupné maximum. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Orientaci displeje je možné změnit i na domovské obrazovce

Zamrzí snad jen to, že se k úpravě jasu displeje dostanete až po dvojitém stažení horní lišty. Ovšem to už je úděl operačního systému Android Nougat. V nastavení si můžete vybrat z několika režimů displeje, mimo Adaptivního je na výběr i Kino AMOLED, který utlumí odstíny barev, a Fotografie AMOLED také s útlumem, ovšem s vyšším kontrastem. Barvy si však můžete doupravit i ručně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení zobrazení, režimy displeje a vyvážení červené, modré a zelené

V nastavení systému či přímo z horní lišty můžete aktivovat Filtr modrého světla, který utlumí vyzařované odstíny modré. Filtr může být aktivní automaticky podle vaší polohy nebo aktuálního času, můžete si navolit jeho intenzitu od minimálního až po maximální úroveň, kdy je displej výrazně zbarven do žluta. Displej v noci i na minimální jas svítí docela dost a právě přesun do žlutého spektra zabrání tomu, aby AMOLED displej oslňoval. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Filtr modrého světla a úprav a jasu displeje v horní liště

Po delší době se u Samsungu setkáváme s displejem, který registruje dotykové pero S Pen, a není součástí produktu spadajícího do řady Galaxy Note. Na displeji je umístěna dotyková vrstva Wacom, která zvládne nově registrovat až 4 096 různých úrovní tlaku pera na displej. Nově můžete stylusem S Pen psát i se sklonem k displeji, v závislosti na němž se mění i tloušťka čáry. S Pen se tedy stále více a více snaží přibližovat klasické tužce či propisce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detekce pera na displeji, bezdotykový příkaz se otevře najetím na černou kruhovou ikonu

Přiblížení pera k tabletu je indikováno kurzorem na displeji, který můžete využít pro „nahlížení“ do nabídek, na časovou osu videa nebo k bezdotykovému scrollování stránek. Při přiblížení pera k displeji se v rohu objeví ikona Bezdotykového příkazu, který nabídne další možnosti pro využití stylusu, o nichž se povíme dále v recenzi.

Super AMOLED displej poslední generace dostal všechny vymoženosti z dřívějších vlajkových smartphonů Samsungu. Zůstává tak velmi dobrá čitelnost na slunci, potěší i přítomnost Filtru modrého světla a hlavně podpora pera S Pen. Tabletu můžeme vytknout snad jen velkou odrazivost objektů v okolí na displeji.

3. Hardware

Vypadá to, že Samsung si nejnovější procesory rezervoval pro modely řady Galaxy S8 (Snapdragon 835 a Exynos 8895), v případě Tab S3 tak musíte vzít zavděk loňským Snapdragonem 820. Ale ne, že by to něčemu vadilo. Výkon tabletu je s tímto čtyřjádrem, které je obsaženo např. u amerických modelů Galaxy S7 a S7 Edge, dostatečný. Čipset pro potřeby práce a multimediálního využití bohatě postačuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace CPU-Z, Antutu a výsledky Antutu battery

Takt procesoru činí 2,15 GHz, čtyři jádra jsou rozdělena na dva clustery, které sdílejí stejnou frekvenci. V případě potřeby se jádra typu Kryo přetaktují. Součástí čipsetu je i graficky adaptér Adreno 530 o taktu 624 MHz, v běžném pohotovostním režimu se statickým zobrazením běží grafika na 214 MHz.

Výsledky benchmarku Antutu 6.2.7:

 • Celkem: 144 694
 • 3D: 57 205
 • UX: 46 840
 • CPU: 31 454
 • RAM: 9 195

Herní výkon tabletu bohatě postačí i náročným mobilním hráčům. Vodítkem může být podpora API Vulkan, které do Androidu přináší vyšší grafickou kvalitu a současně menší energetickou zátěž při hraní. Moc her pro Android na Vulkanu sice ještě neběží, jsou však k dispozici alespoň první vlaštovky, které debutovaly již s Galaxy Note 7:

 • Need for Speed No Limits
 • Hit
 • Vainglory
 • Olympus Rising
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Game Tools, kde můžete mít všechny hry na jednom místě, a jedna z nich - Hearthstone

Mimo čtyř her na Vulkanu jsme na tabletu vyzkoušeli i Hearthstone a nezaznamenali jsme žádné problémy při hraní. Pokud se však od tabletu na delší dobu neotrhnete, záda se budou poměrně výrazně zahřívat. Za zmínku stojí i stylus S Pen, který u všech her nefunguje plnohodnotně. Často jen částečně nebo vůbec. Záleží na tom, jak byly dotykové „eventy“ ve hrách naprogramovány.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vainglory, Hit, Olympus Rising a Need for Speed No Limits

Operační paměť tabletu je 4GB, ve skutečnosti je uživatelsky dostupných zhruba 3,4 GB. 682 MB jerezervováno pro grafický čip. Systém a základní aplikace v RAM zabírá necelé 2 GB, takže na vaše spouštěné aplikace zbývá v RAM okolo 1,5 GB. Běh prostředí tabletu je dostatečně svižný, až na výjimky jsme se nesetkali s žádným zasekáváním prostředí ani s agresivním ukončováním aplikací na pozadí. Ano, děje se, ale Garbage Collector není nastaven tak agresivně, jako u některých dřívějších modelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Správce RAM, po pročištění má tablet v RAM volných zhruba 1,5 GB

O správu RAM, interní paměti a zabezpečení se shodně stará položka Údržba zařízení. I nenáročného uživatele donutí hodnotící skóre 0 - 100 k občasné optimalizaci zařízení, která pročistí RAM a vymaže nepotřebné soubory. S ohledem na baterii zde můžete rychle aktivovat dva úsporné režimy. První vypne některé funkce a periferie, druhý zase přebarví prostředí do černa a umožní spouštět pouze osm aplikací. 

Antutu battery test:

 • Celkové skóre: 8 963
  (Skóre se pohybuje v očekávaných hladinách. Při kancelářské práci dokáže tablet vydržet dlouho, hraní her však baterie dokáže „vyšťavit“ poměrně rychle)

Výdrž baterie samozřejmě závisí na tom, k čemu tablet používáte. Pokud jej použijete k celodenní běžné práci s občasnou konzumací videoobsahu, dostanete se i přes dva dny výdrže na jedno nabití. V případě nevyužívání se tablet vybíjí téměř minimálně. Pokud však začne hrát hry, může baterie za pár hodin poklesnout i o třetinu...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Údržba zařízení a správa baterie s možnou aktivací úsporných režimů

Mimo herních režimů můžete výdrž při hraní ovlivnit i adekvátním nastavením grafického výkonu v nabídce Game Tools. Pro maximální úsporu energie bude sníženo rozlišení a také snížena snímkovací frekvence na 30 FPS.

Klepněte pro větší obrázek
Tabletu můžete omezit maximální herní výkon s ohledem na větší výdrž baterie

Interní úložiště má na tabletu papírovou kapacitu 32 GB, v reálu se po započtení systémové ROM a předinstalovaného obsahu smrskne zhruba na 18 GB. Naštěstí můžete počítat s microSD kartami, na které můžete z interní paměti přesunout nainstalované hry a aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace a hry můžete rychle přesunout z interní paměti na microSD kartu

Konektivita tabletu je poměrně bohatá, mimo Wi-Fi a LTE (až poté, co do tabletu vložíte nanoSIM), můžete počítat i s Bluetooth 4.2, Wi-Fi Direct nebo s GPS. K počítači se připojujete přes kabel USB-C, ovšem stále v režimu MTP bez možnosti nabíjení. 

Klepněte pro větší obrázek
Na základní konektivitu navazují možnosti kabelového a bezdrátového spojení s počítačem, telefonem a televizí

Zajímavé jsou i různé další nástroje konektivity, pomocí Smart View se můžete z tabletu rychle připojit k blízké Smart TV od Samsungu. Připojení musíte jen na televizi potvrdit ovladačem, na výběr je zrcadlení displeje nebo vzdálené přehrávání multimédií. K němu se dostanete i rychle z Galerie nebo z aplikace YouTube pro přehrávání slideshow a videí na televizi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SideSync můžete využít pro zrcadlení displeje tabletu do PC nebo k zrcadlení vašeho telefonu do tabletu, včetně jeho dalšího ovládání

Zrcadlení displeje může probíhat i mezi vaším smartphonem a tabletem, stačí nainstalovat aplikaci Samsung SideSync. V Tab S3 tak můžete vidět displej vašeho smartphonu a na dálku jej ovládat, zobrazovat si notifikace z telefonu či mezi telefonem a tabletem přesouvat pořízené fotografie. Škoda jen, že v rámci SideSync nejde uskutečnit hovor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přes Samsung Flow si na tabletu zobrazíte notifikace z telefonu a můžete se rychle připojit k jeho hotspotu. Přidáváme otisk prstu, každý z uživatelů si může přidat maximálně tři

Aplikace Samsung Flow využívá Bluetooth k tomu, aby se vám v tabletu zobrazovaly notifikace z vašeho smartphonu. Na telefonu si musíte jen nastavit zabezpečený přístup otiskem prstu. Přes Samsung Flow je navíc možné rychle využít automaticky spuštěný hotspot z telefonu. PC aplikaci Smart Switch můžete využít pro přenos dat ze staršího tabletu do nového, případně k zálohování tabletu do počítače. To se bude hodit tehdy, když budete chtít tablet po FW aktualizaci obnovit do továrního nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K hardwaru musíme připočítat i pero S Pen s 0,7mm hrotem, akčním tlačítkem a klipem

Všudypřítomným „hadwarem“ je i pero S Pen, i když jej po prvním vybalení tabletu z krabice přenášet samostatně. Ve spodní části pera najdeme akční tlačítko, pokud jej stisknete a přiložíte pero k displeji, můžete rychle zaznamenávat poznámky na zamykací obrazovce. Rychlé přístupy přes Bezdotykový příkaz zahrnují např. inteligentní výběr, z něhož umí tablet „vytáhnout“ texty, obrázky případně vytvořit animovaný GIF. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pero jako překladač, lupa nebo „tužka“ při ručním psaním zpráv. Predikce si s vyhodnocováním psaného textu, až na občasné výjimky, dokáže velmi dobře poradit

Perem lze nahlížet na časovou osu videa, bezdotykově rolovat v prohlížeči nebo dokonce překládat. V režimu překladače stačí perem „ukázat“ na slovo, které se pomocí Google Translate přeloží do češtiny. Z pohledu aplikací je pero S Pen užitečné při psaní nebo kreslení v aplikaci Samsung Notes. Na výběr je celá paleta štětců, se kterými můžete, i díky různým úrovním tlaku pera na displej, napsat či nakreslit to, co potřebujete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Poznámkovací aplikace Samsung Notes. Na tabletu můžete psát rychlé poznámky i na zamknutém displeji

Pro profesionální kreslení je k dispozici software ArtCanvas (práce s vrstvami, míchání barev,...), z Galaxy Apps si pak můžete stáhnout i další profi nástroje - SketchBook od Autodesku nebo ArtRage.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Profesionální kreslící aplikace - ArtRage, ArtCanvas a SketchBook

Funkce „pohled“ slouží k nahlížení do aplikace minimalizované u pravého spodního okraje displeje, perem můžete „zvětšovat“ objekty na displeji až do úrovně 300 procent. Užitečnou funkcí je také přímé vpisování perem do PDF dokumentů. Popsaná „pédéefka“ se do paměti ukládají jako nový soubor. Perem můžete klikat na klávesnici ale také nechat rozpoznávat psaný text, a to klidně po celých slovech. Úspěšnost závisí na predikci, v češtině tablet správně „uhodl“ zhruba 4 z pěti slov. Překlepy jednoduše upravíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zvýrazněné klávesové zkratky a editace PDF souborů, do kterých můžete vpisovat další texty a kreslit, což jde i po opětovném otevření dokumentu rychle odstranit

Jedním z doplňkových příslušenství je i skládací pouzdro s QWERTY klávesnicí, které můžete vidět na videu níže. Jedná se o pouzdro, které při přenášení chrání displej, a z boční strany do něj můžete zasunout pero S Pen. Při přenášení je displej v přímém kontaktu s klávesnicí, takže jsme z toho zprvu neměli dobrý pocit, displeji se však ani při delším přenášení v tašce s notebookem nic nestalo. Obavy tedy nejsou na místě.

Klávesnice má zaoblená tlačítka, na která si budete muset nějakou dobu zvykat. V Nastavení telefonu lze vybrat českou klávesnici, takže řádek s čísly umí psát i české znaky s diakritikou. Bohužel, nepodařilo se nám vyměnit umístění klávesy Y a Z, klávesnice vyznává jen anglické QWERTY.

Klepněte pro větší obrázek
Doplňková QWERTY klávesnice pro Galaxy Tab S3

Hodil by se také touchpad nebo alespoň zdvojení systémových kláves. Klávesové zkratky jsou totiž horší na zapamatování. A dejte pozor i na to, že po zapojení a odpojení klávesnice dojde k restartu všech otevřených her aplikací.

Samsung Galaxy Tab S3 nabídne dostatečný výkon a slušné hardwarové parametry. Hlavním rozdílovým prvkem zůstává pero S Pen, které může tablet spolu s doplňkovou klávesnici proměnit k pracovní nástroj, pokud vyrážíte na daleké cesty. V případě hraní her se tablet vybíjí o něco rychleji, funkce Samsung Flow a SideSync mohly být přehlednější, a klidně spojeny do samostatné aplikace.

4. Software

Samsung do tabletu integroval Android 7.0 Nougat s „nestárnoucí“ grafickou nadstavbou TouchWiz. Ta byla obohacena o některé specifické přídavky pro tablety (např. víceuživatelský režim), na druhou stranu budete ochuzeni o podporu schémat. Musíte si tak zvyknout na prostředí, které bude hojně využívat bílou barvou, zejména na pozadí v podnabídkách, aplikacích a také v horní liště.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Domovská obrazovka, editační režim a hlavní nabídka

Ta opět nabídne několik zástupců rychlého spuštění, mezi nimiž najdeme i aktivaci svítilny nebo zabezpečené složky. Do ní si pod svým otiskem prstu můžete „schovat“ soukromé aplikace a citlivé osobní soubory.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zabezpečená složka, úprava její ikony, přesun aplikací do složky a export screenshotů do nezabezpečeného prostoru

Víceuživatelský režim je přístupný ze zamykací obrazovky nebo z horní lišty. Na výběr máte testovací účet Hosta, svůj účet, a vytvořit můžete i alternativní, např. pro spolupracovníky či členy rodiny. Každý z nich lze samostatně zabezpečit otiskem prstu, pro každý účet lze registrovat maximálně tři.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Víceuživatelský režim, přepnout uživatele můžete z lišty nebo ze zamykací obrazovky

Velký displej přímo vybízí k současnému zobrazení dvou aplikací najednou. K Multidispleji se dostanete přes levé kontextové tlačítko. Jednotlivé aplikace musí tento režim, buď přímo podporovat, nebo je můžete „přinutit“ přes Nastavení  - Informace o softwaru - pětkrát poklepat na Číslo sestavení, a následně ve Vývojářských možnostech zaškrtněte položku Vynutit možnost změny velikosti aktivit. I tak se ale najdou aplikace, které v Multidispleji využít nelze.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Některé poslední spuštěné aplikace můžete zamknout, aby se při hromadném ukončení nezavřely

Mezi oběma otevřenými aplikacemi můžete kopírovat obrázky nebo texty, pokud si otevřete dvě kreslící aplikace, bude plnohodnotně fungovat jen ta v levém, resp. v horním okně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Režim Multidispleje, v němž si můžete najednou otevřít i dvě kreslící aplikace. V praxi však 100% funguje pouze jediná. Podporované aplikace mají v rohu ikonku „dvojokna“, jednu aplikaci si můžete nechat neustále zobrazenou v plovoucím okně 

Na softwarové klávesnici se nám v režimu na výšku psalo dobře a bez překlepů, jakmile displej obrátíte na bok, budete se na klávesy uprostřed až neúměrně natahovat. Vhodnou alternativou je hlasové zadávání nebo přejíždění po klávesnicí perem S Pen. Znaky s diakritikou zadáváte podržením základních znaků, je škoda, že diakritiku nemůžete přidat do číselného řádku. Při editaci kancelářských dokumentů se hodí klávesové zkratky s Ctrl i kurzorové šipky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice na šířku displeje, alternativní české znaky na číselném řádku nejdou nastavit. Funkce je zašedlá, tudíž nedostupná

V základu je tablet vybaven kancelářským balíkem od Microsoftu, možnosti tvorby a editace dokumentů jsou široké, takže si poradíte s většinou stažených dokumentů. Nesmí však mít žádný doplněk z SharePointu, jinak je na tabletu neotevřete. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Office, číselník, kalendář s náhledem události a aplikační obchody

Základní nabídka aplikací není nikterak překvapivá. Mimo již zmiňovaných titulů zde máme kalendář, aplikaci zprávy (máte-li v tabletu SIM, můžete psát textovky), číselník (přes vloženou SIM lze volat přes hlasitý reproduktor) nebo dva e-mailové klienty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Videopřehrávač umí z několika vteřin videa vytvořit animovaný GIF

Multimediální vyžití obstarává videopřehrávač s podporou českých titulků (je třeba je pojmenovat stejně jako video nebo externě načíst), v hudebním přehrávači si můžete zvukový výstup vhodně upravit ekvalizérem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Profesionální audio a aplikace Soundcamp

Další aplikace lze doinstalovat z Google Play nebo Galaxy Apps. Bonusová výbava zahrnuje např. bezplatné elektronické verze vybraných novin a časopisů vydavatelství Czech News Center nebo hudebního skladatele Soundcamp. Tablet podporuje režim Profesionálního audia, takže, pokud jste jen trochu kreativní, můžete si vlastní hudbu namixovat nebo vytvořit pomocí bicích, klavíru, kytar a různých, převážně bezplatných, syntetizátorů.

Prostředí tabletu navazuje na smartphony pod hlavičkou Galaxy, navíc je víceuživatelský režim, chybí však podpora schémat. Prostředí je vzhledem k použitému hardwaru poměrně svižné, snad jen při spouštění fotoaparátu a internetového prohlížeče se načekáte o něco déle.

5. Fotoaparát

Testovaný tablet je osazen 13Mpix snímačem, který je tak trochu „do počtu“. Kvalita fotek je sice slušná, ovšem zapomeňte na to, že byste tabletem v interiérech dokázali fotit „tajně“. A pokud vyrazíte ven, je mnohem pohodlnější vytáhnout z kapsy chytrý telefon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní fotoaparátu a rychlá aplikace fotoefektů na snímanou scénu

Za slunečného počasí pořídíte poměrně kvalitní snímky, v šeru a za horšího osvětlení se z fotek vytrácí detaily. Aplikace Fotoaparát nabídne několik fotorežimů včetně HDR nebo Profesionálního módu, v němž můžete upravit vyvážení bílé, expozici, měření či ISO. Efektů je devět a slouží k základní úpravě scény, se zbytkem si můžete „pohrát“ v předinstalovaném fotoeditoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dotyková gesta ve fotoaparátu

Co se týká videí, snímač hodně často přeostřuje, což je patrné i na výsledném záznamu. Při natáčení můžete mít aktivní stabilizaci obrazu, u nejvyššího rozlišení UHD však není k dispozici. Nejlepší výsledky dociluje stabilizace u rozlišení Full HD. Samotná spoušť pro natáčení je blízko jezdce pro úpravu expozice, takže se nám několikrát stalo, že jsme místo ukončení natáčení jen pouze ztmavili obraz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Maximální rozlišení fotek, videa a další nastavení včetně stabilizace videa

Videa mohou velké rozpětí rozlišení, dokonce i čtvercové 1 440 × 1 440 pix. V rámci QHD a UHD navíc nepočítejte ani s aplikací video efektů. 

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené při zatažené obloze
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené za slunečného počasí
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Automatika (vlevo) a režim HDR
Klepněte pro větší obrázek
Ukázka makra

Ukázková videa:

Fotoaparát u Galaxy Tab S3 je spíše doplňkovou funkcí, byť za dobrého osvětlení pořídíte slušné fotografie. S velkým zařízením budete fotit minimálně, mnohem pohodlnější a rychlejší je vytáhnout z kapsy telefon. O tom, že tablet není určen k focení, svědčí i fakt, že dvojklik domovského neumí rychle spustit fotoaparát.

Hodnocení: 78 %

Samsung Galaxy Tab S3 se v testu ukázal jako solidní tablet, který má široký funkční záběr. Nabídne jasný AMOLED displej, čtyři dostatečně hlasité reproduktory, slušnou výdrž na baterii a také pero S Pen, bez něhož se vám tablet bude „zdát poloviční“. Výdrž baterie je poměrně slušná, škoda, jen, že přídavná klávesnice není přímo součástí balení.

Pokud bychom u tabletu měli vypíchnout jednu nejvýraznější funkci, je to bezesporu pero S Pen. Do ruky jej budete brát spolu s tabletem automaticky, a pomůžeme vám s rychlým ovládáním i rozpoznáváním textů, gest, a zejména při rychlém psaní poznámek. Pokud byste však pero dokázali oželet, může být pro vás stále vhodnou alternativou dřívější, a také levnější, generace Galaxy Tab S2.

Letošní Tab S3 vidíme spíše jako nástupce dřívějších tabletů řady Galaxy Note, kteří se dlouho nemohli dočkat adekvátní náhrady. K hernímu a pracovnímu využití můžeme připočíst i možnost použití jako rodinného tabletu s víceuživatelským režimem. Největší zájem však očekáváme z firemního segmentu, zejména kvůli stylusu S Pen v kombinaci s biometrickým zabezpečením tabletu.

V segmentu high-end tabletů bude novinka přímo soupeřit s iPadem 9.7 Pro.  A to, nejen výbavou, ale také cenou, která se vyšplhala na 21 tisíc Kč. Tablet je v prodeji od pátku 7. dubna.

Plusy:

 • 9,7" Super AMOLED displej je velmi dobře čitelný i na přímém slunci
 • při noční práci oceníte filtr modrého světla
 • kvalitní hudební reprodukce ze 4 reproduktorů
 • pero S Pen se zase o něco více přibližuje „feelingu“ běžné propisky
 • displej rozezná až 4 096 úrovní tlaku pera, které může psát i se sklonem
 • kreslení a dopisování textů do PDF souborů
 • profesionální aplikace pro kreslení - ArtCanvas a SketchBook od Autodesku
 • Zabezpečená složky pro soukromé aplikace a soubory
 • užitečný doplňkový kryt s QWERTY klávesnicí

Minusy:

 • chybí podpora systémových schémat
 • viditelné otisky prstů na skleněných plochách
 • při psaní perem se přehrává zvuk „škrtání na papír“, můžete jej však vypnout
 • v displeji se ve větší míře odrážejí okolní objekty
 • S Pen nefunguje u všech her, záleží na tom, jak byly naprogramovány
 • při delším hraní se tablet poměrně rychle vybíjí
 • QWERTY klávesnici je třeba dokoupit samostatně
 • vyšší pořizovací cena

Verdikt:

Našlapaný tablet vyšší třídy, za který si Samsung nechá zaplatit. Mimo multimédií se můžete spolehnout i na aktivní pracovní nasazení s perem S Pen, přídavnou QWERTY klávesnici a na slušnou výdrž při práci.

Témata článku: Samsung, Android, Tablety, Recenze, Čtečka otisků prstů, USB-C, Galaxy, AMOLED, Nougat, GIF, Samsung Galaxy Tab S3, POGO, Game Tools, Největší přínos, Dobrý pocit, Levý bok, Leštění, Pohotovostní režim, První vybalení, Firemní segment, Dotyková vrstva, Úsporný režim, Nahrazení, Bezdotykový příkaz, Velké zařízení


Určitě si přečtěte

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

** Po vzoru 8palcového modelu má i ten 10palcový čtečku otisků prstů ** Zaujme kvalitní kovovou konstrukcí a čtveřicí reproduktorů ** S papírově horších hardwarem se dokáže vyrovnat s grácií

17.  1.  2018 | Měchura Milan | 7

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

** Ostružina bez klávesnice, která se musí spolehnout na jiné přednosti ** Surový výkon to určitě nebude, navrch má naopak software ** Zařízení je určeno pro ty, kteří vědí, co od mobilu chtějí

14.  1.  2018 | Láska Jan | 23

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

12.  1.  2018 | Herodek Martin | 8

Britové nám vrátili PDA. Jmenuje se Gemini a má úžasnou klávesnici

Britové nám vrátili PDA. Jmenuje se Gemini a má úžasnou klávesnici

11.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 33