Samsung Galaxy Xcover 2: se smartphonem na ryby [recenze]

Galaxy Xcover 2 rozšiřuje bohaté portfolio Samsungu. Od ostatních modelů řady Galaxy se odlišuje zvýšenou odolností.
Samsung Galaxy Xcover 2: se smartphonem na ryby [recenze]
Kapitoly článku

Aplikace

Když otevřete hlavní nabídku aplikací, po letmém průzkumu budete asi trochu zklamaní. Vedle standardního výčtu aplikační výbavy toho totiž už moc nenajdete. FM rádio je dnes na každém druhém telefonu, mnohdy je ale funkčnost příslušné aplikace ořezaná až na kost. Xcover zvládne RDS, alternativní frekvence, umí oblíbené stanice uložit a vysílání můžete i nahrávat.

Vedle tradičního Google Play lze využít i další zdroj obsahu v podobě Samsung Apps. Při surfování můžete využít výchozí prohlížeč nazvaný jednoduše Internet nebo oblíbený Chrome. Začátečníci ocení Nápovědu, kde se naučí ovládání základních funkcí telefonu. Cardio Trainer monitoruje pomocí akcelerometru a GPS váš pohyb a supluje tak funkci osobního trenéra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rádio s RDS, Samsung Apps, výchozí internetový prohlížeč, sekundární prohlížeč Chrome

Z aplikací využitelných každý den stojí za zmínku Poznámky a správce souborů Moje soubory. Přestože existuje celá řada mnohem propracovanějších alternativ, řadě uživatelů budou tyto výchozí zcela postačovat. Nezmínili jsme zatím žádný kancelářský balík. V nabídce aplikací jej nenajdete, pokud se však pokusíte otevřít nějaký dokument Office nebo PDF, přihlásí se o slovo Polaris Viewer. Podle názvu odhadujete správně, slouží jen k prohlížení. Předinstalovaných aplikací se nezbavíte, maximálně je lze skrýt z hlavní nabídky, místo v telefonu ale budou zabírat dál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nápověda, Cardio Trainer, poznámky, souborový manažer Moje soubory, Polaris Viewer

Fotoaparát

Prostředí fotoaparátu je rozvrženo logicky – na pravém boku je přepínač foto/kamera, spoušť a náhled posledního snímku, na levém boku úplně vespod najdete přístup k podrobnějším nastavením, nad ním pak čtveřici zástupců. Ty si můžete libovolně nastavit podle osobních preferencí, záleží, které funkce využíváte nejčastěji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu a nastavení fotoaparátu

Možnosti nastavení fotoaparátu jsou poměrně bohaté, když k tomu přičtete hardwarovou spoušť a rychlé volby (uživatelsky nastavitelné), dá se s fotoaparátem dobře sžít. Nebude vás vytáčet při každém pořízeném snímku.

Ukázkové snímky v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledné obrázky spadají spíše do nadprůměru. Nechybí jim ostrost ani detaily, dokonce ani se šumem to není zlé, barevné podání by mohlo být lepší. Maximální rozlišení videa je 1280 × 720 bodů, kvalitativně je na tom jako fotky. Za dobrých světelných podmínek zvládne Xcover produkovat solidní obrazový výstup.

Ukázkové video:

Závěr

Podle oficiálních stránek Samsungu přijde Galaxy Xcover 2 na sedm a půl tisíce korun, v internetových obchodech jej seženete i o pětistovku levněji. Nabídne originální design a ve srovnání s běžnou konkurencí by měl vydržet náročnější podmínky. Odolnost vůči prachu a vodě je vykoupena většími rozměry a hmotností, což může představovat pro někoho problém. Xperia Z zvládne koupání taky a její provedení rozhodně nelze označit jako „outdoorové“.

Klepněte pro větší obrázek

Zvýšená odolnost si vyžádala krytky konektorů, při intenzivnějším používání bohužel hrozí jejich ulomení. Hardwarové zpracování tlačítek představuje spíše body k dobru, opět však nemusí sednout každému. Náruživí fotografové ocení samostatné tlačítko spouště, výstup fotoaparátu by ale mohl být lepší.

Z hardwarových parametrů se nikde nejedná o vyložený propadák, několik vylepšení by si ale telefon zasloužil. Chybějící notifikační dioda, absence automatické regulace jasu či nijak zvlášť velké vnitřní úložiště mohou v očích potenciálních uživatelů srazit hodnocení. Pochvalu zaslouží řada drobných vylepšení systému, za pestřejší aplikační nabídku (ideálně s možností vše odinstalovat) bychom se nezlobili.

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Smartphony, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Xcover, Samsung Galaxy Xcover 2, Sony Xperia Z, Široká paleta, Atlet, Osobní trenér, Bílý černý, Samostatné tlačítko, Solidní výsledek, Smartphone, Zbývající energie, Klasický kabel, Hardwarové zpracování, Rozumná volba, První vybalení, Galaxy x, Dotykový model, Subjektivní záležitost, Tenká linkaUrčitě si přečtěte

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 101

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

** Výkonově zvládne vše, co byste po dnešním telefonu mohli chtít ** Chybějící NFC bude pro mnohé nepřekonatelnou vadou ** Drobné nedostatky se vyhnuly důležitým funkcím

Martin Herodek | 43