Samsung Galaxy Xcover 2: se smartphonem na ryby [recenze]

Galaxy Xcover 2 rozšiřuje bohaté portfolio Samsungu. Od ostatních modelů řady Galaxy se odlišuje zvýšenou odolností.
Samsung Galaxy Xcover 2: se smartphonem na ryby [recenze]
Kapitoly článku

Aplikace

Když otevřete hlavní nabídku aplikací, po letmém průzkumu budete asi trochu zklamaní. Vedle standardního výčtu aplikační výbavy toho totiž už moc nenajdete. FM rádio je dnes na každém druhém telefonu, mnohdy je ale funkčnost příslušné aplikace ořezaná až na kost. Xcover zvládne RDS, alternativní frekvence, umí oblíbené stanice uložit a vysílání můžete i nahrávat.

Vedle tradičního Google Play lze využít i další zdroj obsahu v podobě Samsung Apps. Při surfování můžete využít výchozí prohlížeč nazvaný jednoduše Internet nebo oblíbený Chrome. Začátečníci ocení Nápovědu, kde se naučí ovládání základních funkcí telefonu. Cardio Trainer monitoruje pomocí akcelerometru a GPS váš pohyb a supluje tak funkci osobního trenéra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rádio s RDS, Samsung Apps, výchozí internetový prohlížeč, sekundární prohlížeč Chrome

Z aplikací využitelných každý den stojí za zmínku Poznámky a správce souborů Moje soubory. Přestože existuje celá řada mnohem propracovanějších alternativ, řadě uživatelů budou tyto výchozí zcela postačovat. Nezmínili jsme zatím žádný kancelářský balík. V nabídce aplikací jej nenajdete, pokud se však pokusíte otevřít nějaký dokument Office nebo PDF, přihlásí se o slovo Polaris Viewer. Podle názvu odhadujete správně, slouží jen k prohlížení. Předinstalovaných aplikací se nezbavíte, maximálně je lze skrýt z hlavní nabídky, místo v telefonu ale budou zabírat dál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nápověda, Cardio Trainer, poznámky, souborový manažer Moje soubory, Polaris Viewer

Fotoaparát

Prostředí fotoaparátu je rozvrženo logicky – na pravém boku je přepínač foto/kamera, spoušť a náhled posledního snímku, na levém boku úplně vespod najdete přístup k podrobnějším nastavením, nad ním pak čtveřici zástupců. Ty si můžete libovolně nastavit podle osobních preferencí, záleží, které funkce využíváte nejčastěji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu a nastavení fotoaparátu

Možnosti nastavení fotoaparátu jsou poměrně bohaté, když k tomu přičtete hardwarovou spoušť a rychlé volby (uživatelsky nastavitelné), dá se s fotoaparátem dobře sžít. Nebude vás vytáčet při každém pořízeném snímku.

Ukázkové snímky v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledné obrázky spadají spíše do nadprůměru. Nechybí jim ostrost ani detaily, dokonce ani se šumem to není zlé, barevné podání by mohlo být lepší. Maximální rozlišení videa je 1280 × 720 bodů, kvalitativně je na tom jako fotky. Za dobrých světelných podmínek zvládne Xcover produkovat solidní obrazový výstup.

Ukázkové video:

Závěr

Podle oficiálních stránek Samsungu přijde Galaxy Xcover 2 na sedm a půl tisíce korun, v internetových obchodech jej seženete i o pětistovku levněji. Nabídne originální design a ve srovnání s běžnou konkurencí by měl vydržet náročnější podmínky. Odolnost vůči prachu a vodě je vykoupena většími rozměry a hmotností, což může představovat pro někoho problém. Xperia Z zvládne koupání taky a její provedení rozhodně nelze označit jako „outdoorové“.

Klepněte pro větší obrázek

Zvýšená odolnost si vyžádala krytky konektorů, při intenzivnějším používání bohužel hrozí jejich ulomení. Hardwarové zpracování tlačítek představuje spíše body k dobru, opět však nemusí sednout každému. Náruživí fotografové ocení samostatné tlačítko spouště, výstup fotoaparátu by ale mohl být lepší.

Z hardwarových parametrů se nikde nejedná o vyložený propadák, několik vylepšení by si ale telefon zasloužil. Chybějící notifikační dioda, absence automatické regulace jasu či nijak zvlášť velké vnitřní úložiště mohou v očích potenciálních uživatelů srazit hodnocení. Pochvalu zaslouží řada drobných vylepšení systému, za pestřejší aplikační nabídku (ideálně s možností vše odinstalovat) bychom se nezlobili.

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Smartphony, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Xcover, Samsung Galaxy Xcover 2, Sony Xperia Z, Rozumná volba, Obrazový výstup, Atlet, Subjektivní záležitost, Široká paleta, Samostatné tlačítko, Hardwarové zpracování, Solidní výsledek, Bílý černý, Zbývající energie, Osobní trenér, Galaxy x, Dotykový model, První vybalení, Tenká linkaUrčitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 73

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137