Samsung Gear VR pro S6: virtuální realita podruhé [recenze]

Vyzkoušeli jsem virtuální realitu v podání Galaxy S6 a S6 Edge. Kvalita 3D je srovnatelná s předchozí generací.
Samsung Gear VR pro S6: virtuální realita podruhé [recenze]
Kapitoly článku

Herní vyžití

Skladba dostupných her a aplikací je poměrně široká, přičemž ty jednodušší hry ovládáte jen pomocí touchpadu a pohledů na správné objekty. Týká se to ale i akčních titulů, kde jako voják vesmírné flotily procházíte vesmírným plavidlem a zkoumáte objekty, které vám pomohou dostat se dál (Mortal Blitz). Na dlouho zabaví i titul, který opět ovládáte jen touchpadem - Dodge This. Cílem je nenechat přejít nepřátele na druhou stranu, přičemž na pomoc máte kanón a power-upy, které padají z nebe nebo je můžete koupit za utržené mince. Darknet vás zase vezme do centra hackování, viry napadáte buňky s cílem získat je pod svou kontrolu. Za kontrolované buňky dostáváte body, které investujete do účelnějších hacků. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka her - Darknet, Temple Run VR, Dodge This a Herobound

Na dlouho zabavil i Temple Run VR, což je předělávka populární hry z Androidu do virtuální reality. Vezmete sošku a běžíte z pohledu první osoby obdobně jako z pohledu třetí osoby na mobilu. Cílem je nezaškobrtnout aby vás nedostihla krvelačná opice. Čím dále běžíte, tím větší máte skóre. V některých výbězích nahoru a dolů se nám dokonce několikrát zatočila hlava.

Anshar Wars, vesmírná střílečka, nás zaujala již u Galaxy Note 4 a dá se hrát také bez Gamepadu. Příznivce RPG a Dungeonů zase potěší dva tituly Herobound, kde procházíte mapami, likvidujete nepřátele, sbíráte nové zbraně a řešíte logické úlohy. Dreadhalls zase akcentuje horor, kdy se sami plížíte kobkami v podzemí, kde nikdo neví, co vás čeká. Oba tituly ale ke svému hraní již Gamepad vyžadují.

V průběhu testování se každý den se na Oculus Store objevilo hned několik nových titulů, takže je vidět, že virtuální realita neupadá, ba naopak. Vývojáři do ní stále investuje nemalé úsilí. Zřejmě také proto, že si mohou za svou hru a aplikaci nechat zaplatit. Ceny jednotlivých her a aplikací se pohybují od jednoho do deseti dolarů (v přepočtu 25 - 250 Kč). Řada titulů má navíc k dispozici i demoverzi, takže si můžete s předstihem vyzkoušet, že nekupujete zajíce v pytli. Vybírat také můžete podle hodnocení, každá aplikace může být uživateli ohodnocena jednou až pěti hvězdičkami, je ale škoda, že k nim nemůžete přidat komentář. Právě ten leckdy napoví o (ne)kvalitě aplikace více, než nicneříkající anonymní hvězdy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obchod Oculus Store, procházení obsahu, výběr hry a průběh jejího stahování. Vámi nainstalované hry můžete v knihovně hodnotit hvězdami

Při delším hraní se telefon poměrně hodně zahřívá, dotyk je někdy až nepříjemný, takže telefonu dejte po hraní alespoň chvíli odpočinek. Podle CPU-Z se teplota čipsetu Exynos při hraní pohybuje až mezi 65 - 70 stupni Celsia. Přičemž v klidovém režimu jsou okolo 38 - 42 stupňů. Nikdy se nám však nestalo, že by telefon oznámil, že se přehřívá a virtuální realitu ukončil. Právě to se totiž stávalo u první prototypové generace brýlí pro Galaxy Note 4. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídky při stisku a podržení tlačítka se zpětnou šipkou

Zpětná šipka slouží pro návrat do hlavní nabídky Oculus Home. Pokud ji však podržíte déle, vstoupíte do nabídky, ve které můžete vidět základní stavové informace (ikony stavového řádku, čas, stav baterie) a také nastavení několika voleb. Můžete upravit jas Gear VR, přepnout mezi dvojicí barevných zobrazení, zapnout režim nerušit, změnit orientaci Gear VR (např. když s brýlemi ležíte a poté si sednete nebo se otočíte), případně se skrz kameru můžete podívat, co se okolo vás děje. Samotné notifikace vám obsah překryjí jen na malou chvíli, na mysli máme připojení nabíječky, doručenou zprávu nebo e-mail. V případě volání je notifikace na displeji po celou dobu zvonění, takže vás to donutí brýle sundat a hovor přijmout. Připravte se ale na zhruba dvouteřinovou odezvu, než se režim VR ukončí.

Čekáme na výraznější změny

Gear VR for S6 oproti první generaci sice nepatrně navýšil laťku, ovšem žádných revolučních změn jsme se nedočkali. Za velký přínos můžeme označit umístění microUSB na tělo Gear VR, větráček proti zamlžování a také redukci rozměrů příslušenství, které již tolik netíží na hlavě. Při hraní se do děje dostanete velmi rychle, takže se krátkodobé vyzkoušení můžete protáhnout i na hodiny. Brýle vás skutečně vtáhnou do děje, jen po jejich sundání počítejte s tím, že budete mít na obličeji otlačeniny od polstrování.

Gear VR for S6 je stále jedním z nejlepších řešení pro mobilní virtuální realitu, které navíc dokáže zabavit na velmi dlouho. Hovoří pro něj zejména významný partner z oboru, Oculus, a také to, že je obsah vyvíjen přímo pro hardware brýlí Gear VR. Právě to liší brýle od levných variant virtuální reality, Google Cardboardem začínaje a Zeiss VR One konče. A do celého konceptu musíme připočíst i cenu, která je v případě Gear VR 6 990 Kč. Pokud k tomu připočtete i pořizovací cenu telefonu (nejlevněji vychází 32GB Galaxy S6 za 16 799 Kč), dostáváme se na necelých 24 tisíc. A pokud vás ani cena neodradí, zcela jistě brýlemi zaujmete vaše okolí. Protože tam, kde se brýle Gear VR objeví, je o jejich vyzkoušení vždy nebývalý zájem.

Plusy:

 • realistické zobrazení 3D obsahu
 • nízká latence (pod 20 ms), obraz je i při rychlých pohybech hlavou dobře viditelný
 • Gear VR for S6 je v prodeji i na českém trhu (Gear VR pro Note 4 se k nám nedostal)
 • čočky se díky větráčku tolik nezamlžují jako u první generace
 • brýle jsou lehčí a kompaktnější, na hlavě tolik netíží
 • poměrně velké množství freeware i placeného obsahu vytvořeného přímo pro brýle
 • 96stupňový úhel pohledu, možno hledět před sebe skrz fotoaparát
 • s gamepadem možná změna usazení ve virtuálním kině
 • integrace microUSB konektoru pro nabíjení při hraní
 • řada her je hratelná i bez gamepadu
 • zobrazení 360stupňových fotek a videí
 • kompatibilní s Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge

Mínusy:

 • po půlhodinovém hraní telefon velmi výrazně hřeje, doporučujeme mu dát trochu oddych
 • virtuální realita není vhodná úplně ke každému, při testování bylo maximem 30 minut hraní
 • rychlé vybíjení baterie, půl hodinky hraní vybije i 20 procent baterie
 • pro virtuální realitu by se hodilo o úroveň vyšší rozlišení, zpočátku vidíte jednotlivé body
 • při nabíjení musíte použít „krátký“ kabel a adaptér z S6, jinak se Gear VR nabíjet nebude
 • Samsung Game Recorder nepovolí nahrávat hry z Oculus Store
 • pokud chcete mít z čeho v Gear VR vybírat, 32GB varianta S6 či S6 Edge nemusí stačit
 • vyšší pořizovací náklady

Témata článku: Samsung, Android, Mobilní aplikace, Smartphony, Mobilní hry, VR, Ostatní, Gear VR, Nositelnosti, Virtuální realita, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, První použití, RPG, Nejlepší řešeníUrčitě si přečtěte