Samsung Gear VR pro S6: virtuální realita podruhé [recenze]

Vyzkoušeli jsem virtuální realitu v podání Galaxy S6 a S6 Edge. Kvalita 3D je srovnatelná s předchozí generací.
Samsung Gear VR pro S6: virtuální realita podruhé [recenze]
Kapitoly článku

Oculus Home ve virtuální domácnosti

Centrem virtuální reality je opět Oculus Home, jehož instalace se spustí při prvním vložení brýlí. Základní součástí je kvarteto aplikací VR Gallery, Oculus Cinema, Oculus 360 Photos a Oculus 360 Video, spolu s nimi se stahují i další potřebné součásti. V instalaci vybíráte jazyk instalátoru i jazyk Oculus Storu. Nejbližším jazykem je všeobecně zřejmě angličtina, i přesto ale můžete i v ČR nakupovat placený obsah, protože v rámci přidání platební karty je na výběr i Česká republika. Karta je pak navázána k vašemu nově vytvořenému uživatelskému účtu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Instalace Gear VR v telefonu po jeho prvním vložení do brýlí. Instaluje se základní software, je třeba se přihlásit k Oculus Storu a volitelně vyplnit platební údaje pro nákup placených aplikací

Po všech těchto nezbytných úkonech se v zpřístupní obchod s aplikacemi pro virtuální realitu - Oculus Store. Ten je dostupný z Androidu nebo přímo z virtuální reality. V obou případech přes něj můžete stahovat, nakupovat nové a aktualizovat starší hry, aplikace a tzv. experiences. Ty se většinou točí okolo „zážitků“, najdete zde pobyt pod vodní hladinou, prohlídku vesmíru, cirkusová vystoupení, odpočinek na pláži nebo účast na pódiu při koncertu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikací a „Experiences“ - pohoda na pláži, pozorování ryb pod vodní hladinou, koncert Coldplay a „šmírování“ dinosaura

Aplikační obsah se točí okolo zobrazování videí, fotografií a prostorových snímků. Většina z aplikací je napojena na webové služby, takže jsou multimédia načítána z internetu až v případě vyžádání. A konečně tou nejzajímavější částí jsou hry, které můžeme rozdělit na ty bez gamepadu a na ty, u kterých bude herní ovladač bezpodmínečně nutný. My jsme brýle používali se Samsung Gamepadem, který je veden jako kompatiblní příslušenství, byť už je to starší kousek (testovali jsem jej před rokem a půl) a v některých e-shopech jej již nenajdete.

Oculus Cinema, prostorové snímky a videa

Součástí Oculus Storu je i Library, tedy knihovna vámi stažených/zakoupených titulů. Ty můžete spustit přímo z této sekce, přičemž je požadováno vložení telefonu do Gear VR. Pokud nejdete najisto a chcete si mezi aplikacemi vybrat, stačí vložit telefon do Gear VR. Poněkud zdlouhavě se spustí Oculus Home, který je hlavním rozcestníkem virtuální reality. Prostředí můžete využít na procházení obsahu touchpadem, otáčením hlavy přitom vybíráte z dostupných položek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spouštíme Gear VR na Galaxy S6, odsouhlasení podmínek používání, prohlídka knihovny a detail vybrané hry

Alfou a omegou Gear VR je Oculus Cinema, tedy jakési virtuální kino, ve kterém si můžete spustit dostupné trailery nebo krátké filmy s různou tématikou. Veškerý obsah se v reálném čase streamuje z internetu, takže nezatěžuje paměť. Nás ale zaujala především část Má videa, ze které si můžete spustit vlastní obsah. Napevno jsou zde nalinkována vámi natočená videa a dále ta, která nakopírujete do složky Oculus/movies v paměti telefonu.

Oculus Cinema si poradil s videi ve formátech *.mp4, *.avi i *.mkv, problém ale nastal s titulky (je třeba je mít pojmenované stejně jako film), u nichž nebyly podporovány české znaky. A nepomohl ani převod do UTF-8, znaky s diakritikou se prostě vůbec nezobrazovaly (místo „Určitě přijdeme“ titulky hlásily „Urit pijdeme“).

Při sledování videa si můžete vybrat jednu z pěti oblastí. Mimo základního kina je na výběr „domácí“ kino, skládka, kino na měsíci nebo absolutní černota. Pokud máte k dispozici Gamepad, můžete klávesou se čtyřmi tečkami (u jiných gamepadů ke stejné funkci slouží tlačítko Y) měnit pozici vašeho usazení. V kině se tak přesouváte mezi blízkou, střední a velkou vzdálenosti, u domácího kina postupně vystřídáte každou ze sedmi sedaček ve dvou řadách. Pro realistický dojem chybí snad už jen zobrazení spolusedících „diváků“.

Klepněte pro větší obrázek
VR Gallery dokáže spustit jakýkoliv foto a video obsah uložený v telefonu

Gallery VR se podobá černé kouli v kině, protože si v tmavém prostoru můžete zobrazit jakékoliv obrázky a videa z paměti telefonu. Dostupné jsou i samostatné aplikace pro zobrazení 360stupňových fotografií a videí. U obou platí, že jsou multimédia streamována z internetu, sekce videí má stejný obsah jako u Galaxy Note 4, u fotek došlo k výrazným přídavkům. Najdete zde řadu zajímavých lokací, které můžete „navštívit“ ve virtuálním prostoru. Lidem, kteří si Gear VR zkoušeli, se právě prostorové fotky zdály jako to nejzajímavější.

Témata článku: Samsung, Android, Mobilní aplikace, Smartphony, Mobilní hry, Ostatní, VR, Gear VR, Nositelnosti, Virtuální realita, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Hvězdička, Cinema, Video obsahUrčitě si přečtěte