Samsung Xcover 2: poručí prachu i dešti [recenze]

Xcover 2 je další z řady outdoorových Samsungů určených do přírody nebo na stavbu. Odolá vodě i prachu a zvládne všechny běžné funkce.
Samsung Xcover 2: poručí prachu i dešti [recenze]
Kapitoly článku

Odolnost v praxi

Testovaný model splňuje normu IP67, první číslice značí úplnou ochranu před vniknutím prachu, druhá pak ochranu proti půlhodinovému ponoření jeden metr pod vodní hladinu. Tyto odolnosti deklaruje přímo výrobce, z celkového provedení si ještě dále můžeme domyslel odolnost proti pádu a nárazům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejdříve zanechán v prachu, poté na dešti. Nic z toho mu ale problém nedělá, zašpiněný telefon umyjete, mokrý otřete.

Telefon jsem zkoušel pouštět na dlažbu a kameny z výšky u pasu (simulace vypadnutí telefonu z kapsy) i z výšky hlavy (simulace vypadnutí při telefonování), v obou případech telefon, nejnže fungoval, ale navíc na sobě neměl ani žádné škrábance nebo odřeniny. Prostě vypadal tak, jako kdyby vůbec nespadnul. Jak si poradil s nástrahami, které jsem mu připravil, se můžete podívat na následujícím videu. K odolnosti jen dodám jednu důležitou větu - „Když budete mít váš Xcover 2 špinavý, jednoduše jej umyjte v umyvadle.

Uživatelské prostředí

Nedotykové uživatelské rozhraní Samsungu nedoznalo žádných změn, na jednu stranu chybí inovace, na druhou se však stále setkáváme s prostředím, které mnozí lidé již znají ze svých starších modelů a rychle si na něj zvyknou. Pohotovostní obrazovka může mít pasivní charakter, kdy zobrazuje pouze čas s aktuálním datem, případně jej můžete změnit na jakousi variantu aktivního pohotovostního režimu, která skrývá řadu voleb. Můžete si nechat na ploše zobrazovat např. zkratky na oblíbené funkce, hodiny, kalendář a další. Stavová lišta pak informuje o všem podstatném, co se s telefonem děje. Nezapomíná ani na intenzitu signálu, značku mobilního připojení (E pro EDGE, G pro GPRS, sítě třetí generace podporovány nejsou), kapacitu baterie, čas, profily či zmeškané události. Hlavní nabídka se pak skládá z matice rolovatelných ikon, v jednom zobrazení jich vidíte maximálně 12. Oceňuji možnost volby čtyř fontů písma a třech velikostí. Ani to největší ale není nikterak obrovské. Pro potěšení oka je možno nastavit i efekty pro přechody mezi nabídkami, většinou však zdržují. Ve všech nabídkách funguje zrychlená volba, stiskem kláves 1 - 9, hvězdičky nebo křížku můžete nabídkami procházet rychleji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktivní pohotovostní obrazovka, rolovatelná hlavní nabídka, nastavení velikosti písma při vytáčení, číselna volba v textových podnabídkách.

Uživatelské prostředí je již ošlehané řadou bitev, takže nemusíme spekulovat o stabilitě systému. Líbí se mi možnosti rychlého ovládání a částečné personalizace. Na pozadí si můžete zvolit obrázek, případné vytvoření vlastních schémat, jako u Xcoveru 271 bohužel nepřichází v potaz. Telefon soubor typu *.smt nedokáže rozpoznat.

Volání a zprávy

Do telefonního seznamu se dostaneme stiskem pravé kontextové klávesy případně přímo přes hlavní nabídku. Samotná aplikace se dělí na kontakty, skupiny a oblíbené kontakty. Telefon má pro kontaktní údaje připraveno přesně tisícovku pozic. Při vytváření nového je k dispozici řada volitelných údajů, např. e-mail, vlastní vyzvánění, obrázek, adresa domů, apod. Skupiny slouží jen k hromadné adresaci zpráv, e-mailů a nastavení jednotného vyzváněcího tónu. Pokud kontakt zařadíte pod oblíbené, můžete jej vytočit delším podržením čísla (1-9) v pohotovostním režimu. V případě, že se budete chtít odpoutat od nevhodné konverzace, je zde k dispozici funkce Falešný hovor. Několikanásobným stiskem klávesy dolů v uzamknutém stavu spustíte jeho vyzvánění. Hlasitost reproduktoru je dostatečná, hovor uslyšíte i v hlučném prostředí. Detailní posloupnost volání a zpráv střeží protokoly volání, v jejich správci se dozvíte celkovou dobu trvání hovoru, případně počet všech druhů zpráv a přenesených dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počítadla hovorů, zpráv a dat, telefonní seznam, upravování kontakty, skupiny, sekce oblíbených kontaktů.

Textový editor je jednotný pro textové i multimediální zprávy. Při psaní jsou k dispozici čtyři řádky, přidáním multimediální obsahu se zpráva automaticky převede na MMS. Telefon dává při psaní vědět kolik znaků jste již napsali, ale trochu nešikovně odečítá od čísla 1836, lepší je tak orientovat se podle indikátoru, na kolik dílčích zpráv se textovka rozdělí. Při psaní lze použít prediktivní zadávání T9, přednostně nabízí slova bez diakritiky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu zpráv, při psaní textovky jednoduše přidáte multimediální položku, konverzační podoba dourčených zpráv, defaultní velikost písma při čtení zprávy lze zvětšit na obří font.

Doručené zprávy můžete zobrazit chronologicky nebo v konverzacích, aby jste mohli začít tam, kde jste naposledy skončili. Při prohlížení zprávy můžete bočními klávesami zvětšovat (maximální je skutečně obrovské) a zmenšovat písmo tak, aby jste zprávu dokázali bez mžourání na displej bez problémů přečíst. E-mailový klient má předpřipravené účty Windows Live, Google a Yahoo!, pokud máte jiný, budete jej muset kompletně nastavit ručně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přednastavené E-mailové účty, klienti Facebooku a Twitteru jsou vestavěny přímo do systému, rychlé zasílání zpráv, komunity jsou jen odkazy na webové verze portálů.

Pro komunikaci do malé vzdálenosti poslouží Bluetooth messenger, položka Communities vás zavede na webové verze komunitních webů MySpace, Flickr, Photobucket a Picasa. Facebook a Twitter mají své klienty přímo v telefonu. Připojit se můžete i k messengerům, opět je na výběr čtveřice nestárnoucích zástupců - Windows Live, Yahoo, Gtalk a Facebook. Asi jeden z nejpoužívanějších „kecálků“, ICQ, opět není podporováno.

Témata článku: Samsung, Recenze, Samsung Xcover 2, Samsung Xcover 237, Samsung Xcover 271, Samsung Xcover 550, Plusový bod, Jediné místo, Vestavěná aplikace, Sam, Prach, Tvrzený plast, Spolek, Odolnostní norma, Boční klávesa, Pogumovaný plast, Děs, Příští vydání, Zvolené datum, Obří font, Kurzorová klávesa, XcoverUrčitě si přečtěte