Samsung Xcover 550: aby něco vydržel [recenze]

Ne každý potřebuje smartphone, někomu může stačit základní model se zvýšenou odolností, aby něco vydržel. Právě takový je Xcover 550.
Kapitoly článku

Hloupé telefony se nám do redakce dostávají jako šafránu, mobilní trh se v posledních letech otočil směrem k chytrým zařízením, které v prodejích dominují na plné čáře. Pokud jste si však na dotykový displej nenavykli, můžete mít brzy problém adaptovat se. Mezi několika málo „hloupými“ modely na trhu je stále poměrně dobrou koupí již několikaletý Samsung S5610. Pokud však chcete k základním funkcím přidat element „aby telefon něco vydržel“, ukážeme si nový hloupý odolný Samsung, který moc nestojí a k základu přidává i něco málo navíc. Žádné velké změny oproti dřívějším generacím ale nečekejte, spíše došlo ke zhoršení specifikací.

Samsung Xcover 550
B550
rozměry a hmotnost: 129 × 56 × 14 mm
displej: 2,4'', nedotykový TFT LCD, 240 × 320, 167 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (7,2|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Bluetooth
paměť: 128 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 300 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: nestandardní
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, blesk
41 %
vybavenost
?
výhodnost
0,2 %
žádanost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz

Napsali jsme:

V prvních minutách testování...

Xcover 550 rozhodně dává na první dojem, při kterém telefon vypadá robustně a „oplácaně“. Druhý pohled odhalí, že to Samsung docílil pouze kombinací různobarevných plastů. Plastová je totiž i boční hrana s vroubkováním i zdrsněná zadní strana, díky které by se měl telefon dobře držet ve zpocené dlani i v pracovních rukavicích. Telefon vsází na podobné rozměry jako měli předchůdci, takže se dobře drží v ruce. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice je, až na kurzorové tlačítko, rovnoměrně bíle podsvětlena. Diodu na zadní straně použijete pro rychlý přísvit pomocí vyhrazeného tlačítka na boku telefonu

Klávesnice zalitá do jednoho bloku na první pohled nevypadá moc exkluzivně, jemný stisk tlačítek nás ale překvapil. Na bocích najdeme i užitečnou svítilnu nebo ucho pro provlečení poutka. K úplné spokojenosti nám chybí masivní šroub, který by napevno ukotvil zadní kryt. Ten je po vzoru odolných Samsungů posledních let jen přicvaknutý zobáčky, přičemž na jeho vnitřní straně je umístěna voděodolná membrána. Zatím to s telefonem vypadá slušně, ale jak to tak bývá, je třeba u Xcoveru 550 udělat celou řadu kompromisů.

„Uchem“ pivo neotevřete

Samsung Xcover 550 je telefonem klasické konstrukce o rozměrech 129 × 56 × 14 mm a o hmotnosti 120 gramů. Telefon je vyroben z bytelného matného plastu, který je ve spodní části čelní hrany vyztužen, boky evokují použití gumy, jedná se však stále o matný plast. Zařízení vypadá na první pohled mohutně a robustně, zejména díky tomu, že je telefon koncipován jako odolný dle normy IP67. Z pohledu konstrukčního zpracování je na tom telefon velmi dobře, ani v krutu se z útrob neozývají žádné pazvuky. Nejvýraznějším vizuálním prvkem je „ucho“ na horní hraně, za které můžete telefon připevnit k batohu, krosně nebo pověsit na krk. Stačilo však jen ucho trochu prodloužit, a mohlo by sloužit jako „nouzový“ otvírák. Škoda, že na to korejci nepomysleli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Xcover 550 je telefon klasické konstrukce, v širokých bocích se našlo místo na konektory zaslepené plastovými plíšky

Telefon můžeme s klidem zařadit do nižší třídy, které také odpovídá použitý podprůměrný QVGA displej. Na sluníčku je velmi špatně čitelný, musíte jej naklonit od slunce nebo jej alespoň zastínit rukou. Při bočních pohledech dochází k poměrně velké degradaci barev a ke zhoršení čitelnosti displeje. Pověstné „duchy“ z dřívějších generací hloupých Samsungů se však tentokrát nekonají. Pod displejem je připravena gumová alfanumerická klávesnice slitá do jednoho bloku s hlavními ovládacími prvky. Kurzorový kříž s potvrzovacím středem při ovládání poměrně hlasitě „cvaká“, zbytek tlačítek je na druhou stranu příjemně tichý a docela dobře se ovládá. Alfanumerická tlačítka mají mezi sebou nepatrnou mezeru, na kterou si za několik dní zvyknete, takže budete psát bez překlepů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice je rozdělná na dva póly. Zatímco kurzorová klávesa hlasitě cvaká, alfanumerická klávesnice je poměrně tichá. Na náš vkus jsou ale gumové klávesy trochu měkčí

Byť boky evokují pogumovaný povrch, jedná se pouze o strukturovaný plast. Na levém boku najdeme regulátory hlasitosti, jejichž stisk je také poměrně hodně slyšet. Regulátory hlasitosti můžete navíc měnit velikost písma při čtení zpráv nebo přeskakovat v listovacích seznamech na další část nebo rovnou na konec. Novinkou je přítomnost vyhrazeného tlačítka, které aktivuje svítilnu, je rychle po ruce a stačí jej jen krátce podržet. Pravý bok je ve znamení konektorové výbavy, která je zaslepena plastovými krytkami, aby nedošlo k vniknutí vody a nečistot do útrob telefonu.

Ustojí pády i ponoření

Telefon se v ruce drží překvapivě dobře, i když to není žádný střízlík. Svou roli v tom zřejmě hraje i zadní vroubkovaný kryt. Ani při zpocených dlaních telefon v ruce neklouže. Má to ale i stinnou stránku, do vroubkování se zřejmě budou časem usazovat nečistoty. Na druhou stranu, kryt lze sundat a umýt ve vodě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zdrsněných zádech nenajdeme žádný zabezpečovací mechanismus, jsou k tělu přichycena plastovými zobáčky

Zadní skořápka je na telefonu totiž připevněna jen plastovými zobáčky, nekoná se tedy žádný masivní zámek, který byl k vidění u Galaxy Xcover 2. A je to trochu škoda, protože než půjdete do potenciálně nebezpečného prostředí (nečistota, vlhkost), je třeba kryt důsledně přicvaknout na všech místech, zejména okolo fotoaparátu. Ve vodě telefon obstál bez problémů, stejně tak při simulovaných pádech na linoleum a koberec z úrovně hlavy. Při pádu se však občas částečně odcvaknul zadní kryt, který je tak třeba pravidelně kontrolovat.

Fotoaparát má rozlišení 3Mpix, a díky chybějícímu automatickému zaostřování je spíše jen funkcí do počtu. Ostré a jakžtakž použitelné jsou snímky, které pořizujete do jednoho metru od snímaného objektu. Pro focení textů je telefon nepoužitelný, stejně tak pro focení v noci. Přísvit LED diodou tedy spíše využijete pro hledání klíčů při nočních návratech domů. Vedle přisvětlení je umístěn kruhový reproduktor, který dokáže poměrně dost kvalitně i hlasitě. Nesmíte to ale přehnat, při vyšších hlasitosti zahraje dosti „plechově“. Alespoň, že na rovném povrchu není jeho zvukový výstup téměř vůbec utlumen.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily - pohled na bok a do útrob telefonu, kde se nachází 1 500mAh akumulátor a slot pro miniSIM a microSD

Po odloupnutí zadní skořápky se zpřístupní oblast, která je chráněna membránou proti vniknutí vody. Najdeme zde 1 500mAh baterii, na kterou telefon vydržel při běžném nenáročném používání i čtyři až pět dní na jedno nabití. Jakmile mezi používané funkce zařadíte poslech hudby, častější volání a využívání některých aplikací či brouzdání na internetu, dostanete se v průměru na dva až tři dny na jedno nabití. Tedy na dvojnásobek výdrže oproti smartphonům, což je sice slušné, na druhou stranu jsme od telefonu do terénu čekali trochu více. Přeci jen v něm baterii nemáte moc čím vybít, takže výdrž mohla být o něco lepší. Nepomůže ani Ultra úsporný režim, který prostředí nepřemaluje do černobíla jako u Androidu, spíše jen supluje režim téměř vybité baterie, kdy se ztlumí jas displeje, vypnou zvuky, apod. Tedy nic, co byste aktivovali sami od sebe a dobrovolně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Xcover 550 není žádný střízlík, v dlani se ale drží poměrně dobře a neklouže

SIM karta je přítomna ve standardní velikosti (tj. miniSIM), do slotu pro microSD můžete vložit maximálně 16GB kartu. Větší paměťovky telefon rozpoznat nedokáže. V základním balení spolu s telefonem najdete pouze nabíjecí microUSB adaptér a uživatelské příručky.


Kapitoly článku

Témata článku: Samsung, Recenze, Recyklace, CAT B25, Evolveo Strongphone, Evolveo Strongphone Accu, Evolveo Strongphone D2, Evolveo Strongphone D2 Mini, Evolveo Strongphone Q4, Evolveo Strongphone Q6, Evolveo Strongphone Q7, Evolveo Strongphone Q8, Evolveo Strongphone X1, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Xcover, Samsung Galaxy Xcover 2, Samsung S5610, Samsung Xcover 2, Samsung Xcover 237, Samsung Xcover 271, Samsung Xcover 550, Hlasité vyzvánění, Pogumovaný povrch, Rezonance, Nevyužité místo


6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • dalBorgo 29. 7. 2015 19:49:02
    Xcover B550 mám již druhý. Po počátečním nadšení spíš zklamání. Samsung...
  • pa--ho 29. 7. 2015 10:51:28
    Moc pěkné a hlavně čisté umyvadlo recenzenta :-D :-O a ještě říká baterii...
  • Bobsik 29. 7. 2015 9:29:29
    V katalogu máte 1300mAh, v článku 1500mAh, dle fotky baterie máte chybu v...
Určitě si přečtěte

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

Včera | Láska Jan | 4

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

** Čistý Android nemusí znamenat jednoznačné plus ** Absence grafických nadstaveb nevyváží slabší výkon ** S nižší cenovkou by to byla jasná volba v nižší střední třídě

17.  9.  2017 | Herodek Martin | 29

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

** DayDream View jsou prémiové VR brýle od Googlu ** Po roce na trhu podporují deset telefonů, další přibydou ** Zpracování, zážitek i používání je na jedničku, obsah zatím chybí **

15.  9.  2017 | Miksa Martin | 4

Honor Band 3: Podívali jsme se na zuby darovanému koni [recenze]

Honor Band 3: Podívali jsme se na zuby darovanému koni [recenze]

** Honor Band 3 se chlubí voděodolností až do hloubky 50 m ** Huawei TruSleep umožňuje náramku pokročilý monitoring spánku ** Měřič srdečního tepu zvládne i kontinuální měření během celého dne

8.  9.  2017 | Měchura Milan | 14

Alcatel Idol 4 Pro: poslední mohykán s Windows? [recenze]

Alcatel Idol 4 Pro: poslední mohykán s Windows? [recenze]

** Jeden z mála aktuálně prodávaných smartphonů s Windows 10 Mobile, navíc není nejlevnější ** Designově a konstrukčně se Alcatel Idol 4 Pro povedl ** Sráží ho ale hloupé chyby a koupí si ho maximálně skalní fanoušek

3.  9.  2017 | Vrbacký Jakub | 12

Lenovo Moto E4 Plus: když je kompromisů až příliš [recenze]

Lenovo Moto E4 Plus: když je kompromisů až příliš [recenze]

** Řada Moto E4 přináší výhodný poměr ceny a výkonu v pěkném obalu ** Model Moto E4 Plus oproti konkurenci vyniká 5 000mAh baterií ** Zaostává však po stránce výkonu a videa

25.  8.  2017 | Měchura Milan | 4