Samsung Gear S2: definice chytrých hodinek [recenze]

Podle mnohých nejlepší chytré hodinky současnosti. Nejsme proti. Ovládání se povedlo, design je skvělý, teď ještě zapracovat na ceně.
Samsung Gear S2: definice chytrých hodinek [recenze]
Kapitoly článku

Hodiny, volání a SMSky

Na domovské obrazovce se zobrazují použité hodiny. Na výběr je celá řada základních stylů, z nichž většinu z nich můžete ještě drobně personalizovat, např. lze upravit pozadí, barvy, ručičky a vzhled jednotlivých informačních objektů (baterie, kroky, apod.). Samsung se snažil použitými ciferníky povzbuzovat uživatele i k samotné větší aktivitě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekUkázka dostupných hodin a možností jejich stylizace. U řady z nich si můžete vybrat barvu číselníků, či přítomnost a tvary dalších doplňkových objektů (baterie, kroky, apod.)

Jedny hodiny zobrazují dvě bubliny. První ukazuje množství času, který jste proseděli, druhá váš pohyb během dne. Na jiných hodinách se zase pohybují částice tím rychlejí, čím více se hýbete. U dvou hodin můžete dotykem rychle přejít k měření tepu, vyobrazen je buď křivkou nebo v podobě srdce. Na aplikačním obchodě Gear Apps je dále k dispozici celá spousta ciferníku, vlastně se okolo hodin točí nadpoloviční většina všech aplikací, takže „ty pravé“ zcela jistě najdete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lze říci, že ciferníky prostupují všemi kategoriemi aplikací na portálu Gear Apps, od Financí až po Zábavu

Od hodin vlevo se postupně zobrazují notifikace těch aplikací, které jste si nastavili v Gear Manageru. Zpočátku jsme si všimli velké prodlevy notifikací na hodinkách (i pět minut od obdržení e-mailu na smartphonu), po několika dnech však notifikace na zápěstí vibrují již krátce poté, co se ozvou na telefonu. Asi největším notifikačním nedostatkem je nemožnost přijímat hovory. Pokud tak nevědomky učiníte, dozvíte se, že v hovoru máte pokračovat na telefonu. Stejné je to i při vytočení v celku povedeném číselníku. Hovory tak ze zápěstí můžete pouze odmítat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo od ciferníku se zobrazují notifikace aplikací. Pokud se jedná o textové záležitosti (Messenger, SMS, e-mail), můžete z hodinek hned odpovědět. Napravo od ciferníku najdete tyto tematické plochy s rychlými přístupy

Jiné je to se zprávami, oproti Gear S (bez Fleksy) na ně můžete rychle odpovídat. V kruhu je vyobrazena alfanumerická klávesnice, která má zapnutý slovník T9. Ten se však moc neosvědčil, zvláště proto, že z hodinek budete psát krátké a často ne úplně gramaticky správné textovky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Číselník lze využít k vytáčení hovoru, který však probíhá pouze z telefonu. Oblíbené kontakty a rychlá volba při odpovídání na texty. SMS zprávy a psaní na alfanumerické klávesnici

Predikci lze naštěstí vypnout v nastavení, byť trochu krkolomně. Na žádné delší texty to na tak malém displeji stejně není, krátké zprávy typu „Za chvili jsem tam“ však napíšete rychle a bez větších překlepů. Vaše textové odpovědi mohou navíc směřovat nejen na SMS zprávy, ale také na e-maily nebo na příspěvky z Facebook Messengeru.

Aplikace v kruhu

Hlavní nabídka je situována do kruhu a k procházení mezi aplikacemi intuitivně použijete otočné kolečko. Mimo aplikace pro komunikaci najdeme v hodinkách základní organizační funkce, tj. budíky nezávislé na telefonu, časovač, stopky či hlasový záznam poznámek. Nahrávky se automaticky ukládají do telefonu, bohužel nejde použit jejich přepis do elektornického textu. Mezi podporovanými jazyky stále chybí čeština, to stejné platí i pro hlasový průvodce S Voice.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídky, kalendář, budíky, S Voice a diktování hlasové poznámky

Ze zápěstí můžete  „prozvonit“ telefon, pokud jste jej někde založili nebo se podívat na vaší pozici na mapách Here. Hodinky ale GPS snímačem osazeny nejsou, takže se vždy zapíná GPS v připojeném telefonu. Zpravodajské aplikace jsou zastoupeny tituly Bloomberg a CNN.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ultra úsporný režim přebarví prostředí do černobíla. V hodinkách je jinak k dispozici tato horní lišta s několika zástupci. Jas displeje jsme při testování nechali na úrovni 7. V systému Tizen nechybí ani obrazovka aplikací běžících na pozadí

Protože hodinky nemají žádný správce souborů, stará se o přenos dat Gear Manager. Do hodinek můžete z telefonu odeslat fotky či hudbu, případně vybrané seznamy s hodinkami automaticky synchronizovat. Jen mějte na paměti, že paměť hodinek není bezedná, z původní 4GB paměti zbude pro další obsah zhruba jen 1,8 GB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Počasí, Mapy Here, Galerie a odesílání screenshotů do telefonu

Na druhou stranu, fotky se v hodinkách zobrazí jen na malém displeji a hudbu si z nich přes reproduktor stejně nepustíte, takže v základním stavu z hodinek ovládáte přehrávání na telefonu. Poštěstí se jen při připojení Bluetooth sluchátek, ovšem hudbu do nich musíte přesměrovat z kontextových nabídek přehrávače. Naopak z Galerie lze fotky, resp. screenshoty displeje, poměrně rychle vybrat a nasdílet do telefonu, v němž se uloží do samostatné složky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace S Health monitoruje vaše aktivity během dne, chybí ji snad jen monitoring spánku

Poslední zaměření hodinek je na pohyb a aktivní vyžití. Nemůže tedy chybět aplikace S Health, která měří srdeční tep a počítá vaše kroky. Na základní obrazovce vidíte vaší denní aktivitu, tedy poměr „nic nedělání“, chůze a běhání. Aplikace také může manuálně monitorovat počet vypitých sklenic vody nebo hrnků kávy. Na zápěstí se nabízí i jednoduchá cvičení, které mají časový interval či nastavení cílové vzdálenosti. Běhání a vaše cíle můžete editovat i samostatně v aplikaci Nike+ Running.

Jiný přístup, jiná cílová skupina

Hodinky Gear S2 ukázaly diametrálně odlišný přístup oproti předchůdci Gear S. Místo zaměření na funkce a výbavu se hodinky soustředí na ovladatelnost a na design. Pokud jste „namlsaní“ z Gear S, zřejmě vás Gear S2 po výbavové stránce moc nezaujmou. Nezavoláte si s nimi, nemají samostatnou SIM, nepřipojíte je k počítači kabelem, nemají GPS ani reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designové srovnání - hodinky Gear S a nástupce Gear S2 Sport

Na druhou stranu, pokud nechcete mít na zápěstí zařízení ve stylu „druhého telefonu“, je jednoznačným vítězem model Gear S2. Subtilnější hodinky nevypadají tolik „uměle“, zvláště pak verze Classic snese designové srovnání i s běžnými „hloupými“ hodinkami. Na ruce se pak hodinky tváří jako prodloužená ruka smartphonu s notifikacemi a možností odpovídání na texty. Otočné kolečko navíc celou práci s hodinkami značně zrychluje.

Vadí nám jen drobné softwarové nedostatky, které by mohly být vyřešeny v rámci budoucích aktualizací aplikací. Proč např. aplikace S Health neumí měřit kvalitu spánku, což zvládaly všechny předchozí generace hodinek Gear?

Hodinky Gear S2 se na trhu prodávají ve dvou variantách. Sportovní edice v bílé a černé barvě je k dispozici za 8 990 Kč, za verzi Classic s černým koženým řemínkem zaplatíte o tisícovku více.

Plusy:

 • kruhový Super AMOLED displej s výbornou jemností a čitelností na slunci
 • povedený design hodinek ve dvou stylových provedeních
 • otočné kolečko jako povedený hlavní ovladač hodinek
 • vyměnitelné pásky, Gear S2 Classic můžete vybavit jakýmkoliv 20mm řemínkem
 • svižné uživatelské prostředí s černobílým Ultra úsporným režimem
 • ze zápěstí můžete rychle odpovídat na SMSky, e-maily nebo zprávy z Messengeru na alfanumerické klávesnici
 • hodinky se spojí i s jinými smartphony s Androidem 4.4+ a s 1,5GB RAM
 • hodinky podporují NFC a mají přípravu pro platby Samsung Pay

Mínusy:

 • hodinky bez reproduktoru nedokáží přijímat hovory
 • zpětné tlačítko je nevyužité, nezhasíná displej ani neslouží jako zástupce aplikací
 • prvních pár dní byly na hodinkách notifikace trochu opožděné
 • displej se oproti dřívější generaci může zdát malý
 • výdrž se nijak výrazně nezlepšila, hodinky vydrží cca 2 dny
 • poměrně malý rozptyl aplikací v obchodě Gear Apps
 • hlasový průvodce S Voice stále neumí česky
 • aplikace S Health v současné verzi nedokáže měřit kvalitu spánku


Témata článku: Samsung, Recenze, Nositelnosti, Tizen, Samsung Galaxy, Sony Xperia Z1, Sony Xperia Z1 Compact, Fleksy, Změření, Definice, Kompletní seznam, Knight Rider, Střed pozornosti, Částice, Hranatý displej, Klasická varianta, Množství času, První galaxy, Cílová skupina, Redakční recenze, Časový interval, Rychlá volba, Sportovní edice, Hod, Horní tlačítkoUrčitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157